چرا صدا  تودماغی می شود؟

صدای واضح و رسا یکی از نعمت های الهی است که با توجه به سلامت تارهای صوتی، سیستم تنفسی و ساختمان بینی ایجاد می شود. حتماً برای شما نیز اتفاق افتاده با افرادی رو به رو شوید که دارای صدای تو دماغی هستند. صدایی که احساس می شود بسیار گرفته بوده و به اصطلاح از ته چاه در می آید. این گونه صداهای تو دماغی صداهای دارای اختلال تشدید نامیده می شوند. صداهای دارای اختلال تشدید انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

صداهای دارای اختلال تشدید (تو دماغی) چیست؟

صداهای دارای اختلال تشدید (تو دماغی) به سه دسته تقسیم می شوند، صداهای تشدید خیشومی بیش از حد، صداهای تشدید خیشومی کم تر از حد, خروج بی صدا و یا با صدای هوا از بینی  که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت

 

صداهای تشدید خیشومی کم تر از حد

تقریبا صداهای تشدید خیشومی کم تر از حد را می توان به صدای افرادی تشبیه کرد که بینی خود را با دست گرفته و صحبت می کنند. این اختلال زمانی به وحود می آید که صدا ها در بینی به طور کامل تشدید نمی شود. برای مثال صداهایی مانند "م" و "ن" که نیاز به تشدید هوا در بینی دارند دچار مشکل شده و با صدای "ب" تلفظ می شوند.  اگر این صدا ها در بینی تشدید شوند مشکل به طور کامل برطرف می گردد.

 

صداهای تشدید خیشومی بیش تر از حد

در اختلال صدا های تشدید خیشومی (تو دماغی) بیش از حد می توان گفت فرد به جهت وجود شکاف کام، سوراخ در سقف دهان و لب دچار این مشکل می شود و صدای وی به صورت بیش از حد تو دماغی به گوش می رسد.

 

علل صدای تو دماغی (تشدید خیشومی) چیست؟

در صورت آسیب به لوزه های کامی و لوزه سوم در هنگام جراحی لوزه

صدمه به اجزا داخلی دهان بر اثر حوادث و ورود جسم خارجی به دهان

برداشتن بخشی از کام به دلیل تومور و مشکلات اینچنینی

شکاف کام و مشکلات دهانی و فکی مادرزادی

انسداد بینی و راه تنفسی بر اثر لوزه، پولیپ بینی و یا انحراف بینی

 

درمان تشدید خیشومی یا همان صدای تو دماغی

جهت درمان تشدید خیشومی لازم است بدانید اختلال ایجاد شده دقیقا مربوط به کدام بخش است. در صورتی که اختلال خیشومی به دلیل تورم لوزه ها و یا مشکلات راه تنفسی بینی است لازم است نسبت به بر طرف نمودن آن اقدام نمایید تا مشکل صدای تو دماغی حل شود. در برخی موارد این اختلال به جهت مشکلات کامی است که با انتقال هوا به داخل بینی و عدم بسته نمودن کامل فضای پشت حلقی موجب صدای تو دماغی می شود. پزشک با انجام عمل جراحی و ترمیم بخشی از فضای کام این مشکل را تا حد زیادی حل می نماید. یکی دیگر از علل ایجاد صدای تو دماغی، شکاف لب است. در کودکان دارای شکاف لب خوردن و آشامیدن خصوصا در دوران نوزادی بسیار مشکل است. در برخی موارد لازم است تا سنین 15 سالگی صبر نموده و سپس جهت انجام جراحی زیبایی و بستن این فضا اقدام گردد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :