رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی است؟

احتمالاً شما نیز تا کنون کلمه رینوپلاستی در خصوص جراحی زیبایی بینی به گوشتان خورده است. سوالی که در ذهن اکثر عزیزان ایجاد می شود این است که آیا رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی است؟ جراحی زیبایی بینی به انجام هر نوع جراحی بر روی بینی با هدف ایجاد زیبایی و اصلاح بینی انجام می شود. رینوپلاستی نیز از دو کلمه "رینو" و "پلاستی" تشکیل شده که رینو در لغت به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح و زیبایی است. پس می توان گفت جراحی زیبایی بینی و رینوپلاستی معادل یک دیگر هستند. در ادامه به توضیحات بیشتر در این خصوص خواهیم پرداخت.

 

رینوپلاستی چیست؟

دراین بخش به سوال شما پاسخ خواهیم داد که رینوپلاستی چیست؟ رینوپلاستی به اعمال تغییرات بر روی اسکلت استخوانی، غضروفی و بافت بینی است. در جراحی رینوپلاستی پزشک با بررسی ساختمان بینی بیمار و مطابقت آن با استاندارد های زیبایی بینی و با در نظر گرفتن پارامتر اساسی این فرم، که همان فرم صورت است نسبت به پیشنهاد بینی متناسب با صورت مراجعه کننده اقدام می نماید. رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی در دو نوع باز و بسته انجام می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) باز

در جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) باز، پزشک جهت دسترسی به استخوان و غضروف بینی اقدام به ایجاد برش ظریف در فضای بین دو سوراخ  بینی می نمایند و با بالا کشیدن پوست دسترسی به اسکلت بینی حاصل می شود. در این روش پزشک موفق به اعمال تغییرات بیشتری می شود و در صورتی که جراحی زیبایی بینی نیازمند تغییرات زیاد و پیچیده بر روی ساختار بینی باشد، می بایست از این روش استقاده نمود.

 

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) بسته

در جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) بسته برش ها در داخل بینی زده می شود و در نمای خارجی هیچ برشی مشاهده نمی گردد. در این روش نیز مانند روش جراحی رینوپلاستی باز پوست بینی با بالا کشیده می شود تا دسترسی به استخوان بینی میسر گردد. در این روش میزان انعطاف پذیری جهت انجام جراحی زیبایی بینی کم بوده اما به نسبت جراحی بینی باز سرعت بهبودی بسیار بیشتر است. در این روش کلیه اقدامات از طریق سوراخ های بینی انجام می شود و تورم و کبودی بینی در این نوع جراحی کم تر است.

 

مقدمات جراحی رینوپلاستی چیست؟

لازم است بدانید جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی به دلیل دارا بودن بیهوشی نیازمند رعایت نکاتی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. یکی از مهم ترین نکات قبل از انجام جراحی زیبایی بینی مطلع نمودن پزشک از داروهای مصرفی، الکل و مواد مخدر است. لازم است دو هفته پیش از انجام رینوپلاستی آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E  ، ویتامین C مصرف ننمایید. استفاده از داروهای ضروری حتما با مشورت پزشک انجام پذیرد. دارا بودن رژیم غذایی سالم و متناسب موجب بهبود شرایط شما پس از انجام جراحی زیبایی بینی خواهد شد.

توصیه می شود 8 ساعت قبل از انجام جراحی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. کلیه اشیاء اضافی همچون لنز، دندان مصنوعی (اشیاء با امکان جداسازی از بدن) را قبل از مراجعه جهت انجام جراحی جدا نمایید. استفاده از الکل و سیگار یک هفته قبل از انجام جراحی رینوپلاستی منع میگردد. جراحی زیبایی بینی طبیعی، جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی همگی شامل همین قوانین و ملاحظات می شوند.

 

آیا انجام رینوپلاستی در بینی گوشتی بازگشت دارد؟

به دلیل پرسش زیاد این سوال از دکتر مجید نصیری متخصص گوش، حلق و بینی در مقاله ای به طور مجزا به این موضوع پرداخته ایم که با کلیک روی این قسمت می توانید آن را مطالعه نمایید. اما در پاسخی کوتاه و مختصر می توان بیان کرد، بینی گوشتی لازم است بر اساس صلاحدید پزشک و نظر وی جراحی شود و کوچک نمودن بی از اندازه بینی گوشتی به دلیل ضخامت پوست آن ممکن است در آینده بینی فرد را دچار دفرمگی کند. از این رو توصیه می شود مراجعین بدون داشتن اصرار به کوچک نمودن بیش از حد پتانسیل بینی اقدام به جراحی رینوپلاستی مطلوب نمایند.

 

جراحی رینوپلاستی در کجا انجام می شود؟

سوال بسیاری از شما عزیزان این است که جراحی رینوپلاستی در کجا انجام می شود؟ لازم است بدانید جراحی رینوپلاستی بسته به شرایط مراجعه کننده و صلاحدید دکتر مجید نصیری در کلینیک و بیمارستان  انجام می شود.  در صورتی که ملاحظات پزشکی نیازمند حضور بیمار در بیمارستان باشد این امر انجام می شود در غیر این صورت و در شرایط تمایل مراجعه کننده به انجام جراحی بینی در کلینیک این اقدام صورت می گیرد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :