از شایع ترین بیماری زبان یعنی التهاب زبان یا گلوسیت (Glossitis) بدانید

از شایع ترین بیماری زبان یعنی التهاب بیشتر بدانید

یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به دهان گلوسیت (Glossitis) یا همان التهاب زبان است. در این بیماری فرد با علائمی همچون التهاب شدید در ناحیه زبان و تغییر رنگ آن بروز می کند. علت ایجاد این مشکل اختلال در کار ترشح غدد بزاقی است. یکی از عوامل مهم در ایجاد بیماری گلوسیت مصرف بیش از حد ترشی جات و شیرینی جات خصوصاً شکلات است جهت پیشگیری از این مشکل حتماً در مصرف این خوراکی ها اعتدال را رعایت نمایید. هرچند مصرف بیش از حد شیرینی جات ریسک ابتلا به دیابت را نیز افزایش می دهد. در ادامه به بررسی دقیق تر بیماری گلوسیت یا التهاب زبان می پردازیم.

 

گلوسیت (Glossitis) یا التهاب زبان چیست؟

گلوسیت یا التهاب زبان، بیماری شایعی است که با التهاب حاد یا مزمن بروز می کند. تغییر رنگ زبان به رنگ قرمز در موارد متعددی مشاهده شده. در برخی موارد تغییر شکل پرز های سطحی زبان نیز به چشم می خورد. در موارد حاد گلوسیت زبان به رنگ تیره در آمده و اختلالات چشایی نیز پدید می آید. همان طور که در مقدمه اشاره شد التهاب زبان از عوارض مصرف بیش از حد خوراکی های اسیدی، تند، شور و یا شیرین است. مصرف هریک از این خوراکی ها در صورتی که بیش از اندازه باشد ریسک ابتلا به گلوسیت در فرد را افزایش می دهد. از این رو توصیه می شود ضمن داشتن رژیم غذایی سالم در حفظ سلامتی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ریسک ابتلا به بیماری ها بکاهید. همچنین در برخی موارد به دلیل عوارض مصرف دارو این بیماری ایجاد می شود.

 

علل ایجاد گلوسیت یا التهاب زبان چیست؟

حساسیت به دارو و عوارض داروهایی همچون فشار خون که ترشح غدد بزاقی را مختل می کند.

حساسیت  به خمیر دندان، دهان شویه، مواد ترمیم و پر کردن دندان ها و دندان مصنوعی.

حساسیت به رنگ غذا موجود در خوراکی ها.

عفونت های باکتری و ویروس از عوامل ایجاد کننده گلوسیت است

کمبود ویتامین ها و آهن از جمله علل ایجاد گلوسیت یا التهاب زبان است.

افرادی با زمینه بیماری های پوستی در معرض ابتلا به گلوسیت می باشند.

استعمال دخانیات، سیگار، قلیان، پیپ و... موجب تحریک عوامل ابتلا به گلوسیت یا التهاب زبان است

مصرف مشروبات الکلی از عوامل ابتلا به التهاب زبان است.

عوامل روحی نیز تشدید کننده بیماری گلوسیت است.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب انتقال این بیماری مسری است

 

چه چیز هایی موجب تشدید ریسک ابتلا به گلوسیت یا التهاب زبان است؟

همان طور که می دانید در هر بیماری عواملی وجود دارد که عدم رعایت آن موجب تشدید ریسک ابتلا به بیماری می شود. تقریبا عنصر مشترک در تمامی بیماری ها سیگار و دخانیات است. مصرف دخانیات و سیگار از عواملی است که ریسک ابتلا به گلوسیت را افزایش می دهد. اعتیاد به الکل نیز موجب می شود زبان و غدد بزاقی دچار اختلال شده و درگیر  بیماری های متعدد همچون گلوسیت  شوند. مشکلات روحی همچون اضطراب، نگرانی، افسردگی و استرس نیز زمینه ساز کاهش سطح ایمنی بدن و ابتلا به بیماری گلوسیت یا التهاب زبان است. مصرف خوراکی های داغ نیز یکی دیگر از عوامل ابتلا به گلوسیت است.

 

چطور بدانیم به گلوسیت یا التهاب زبان مبتلا شده ایم؟

اختلال بلع و احساس درد و دشواری هنگام بلع و صحبت کردن

تغییر رنگ زبان و تورم زبان از نشانه های گلوسیت یا التهاب زبان است

التهاب زبان و ایجاد زخم ها بر روی سطح زبان از نشانه های ابتلا به گلوسیت است.

کاهش حس چشایی  و احساس سوزش در ناحیه زبان از نشانه های ابتلا به گلوسیت است.

خشکی دهان و کاهش ترشح غدد بزاقی از جمله علائم نشان دهنده گلوسیت یا التهاب زبان است.

 

عواقب ابتلا به التهاب زبان یا گلوسیت چیست؟

از عواقب ابتلا به التهاب زبان یا گلوسیت به اختلال تنفس و بسته شدن راه تنفسی است. التهاب زبان موجب سخت شدن بلع و اختلال بلع می شود. تغذیه و جویدن غذا دچار مشکل می شود و بیمار قادر به انجام امور حیاتی خوردن، آشامیدن و حتی نفس کشیدن نمی باشد. پس لازم است پس از مشاهده علائم ابتلا به گلوسیت فوراً به پزشک مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی را شروع نمایید.

 

تشخیص التهاب زبان یا گلوسیت

پزشک در ابتدا اقدام به معاینه بیمار می نماید. بررسی قسمت های مختلف دهان، غدد بزاقی و زبان یکی از مهم ترین پارامتر های مورد بررسی در تشخیص التهاب زبان یا گلوسیت  است. در اقدام بعدی پرز های سطح زبان مورد بررسی قرار می گیرد. پس از این مرحله پزشک لیستی از عادات غذایی و داروهای مصرفی بیمار طلب می کند و نسبت به بررسی آن اقدام می نماید. در برخی موارد نیز جهت حصول اطمینان از عدم وجود بیماری های دیگر نمونه برداری و آزمایش خون نیز انجام می شود.

 

درمان گلوسیت یا التهاب زبان

به طور اجمالی می توان گفت اصلی ترین روش درمان گلوسیت یا التهاب زبان، شناخت علت ایجاد گلوسیت است. پس از یافتن علت ابتلا به گلوسیت با ازبین بردن آن عامل می توان شاهد درمان التهاب زبان بود. به طور مثال در صورتی که علت ابتلا به گلوسیت مصرف مشروبات الکلی باشد لازم است مصرف آن را ترک نمایید و با استفاده از سرم های شست و شو ( محلول آب نمک) دهان را شست و شو دهید و در صورت تجویز پزشک هم زمان به مصرف آنتی بیوتیک بپردازید. و یا در صورتی که علت ابتلا به گلوسیت مصرف خوراکی های خاص، دارو های خاص و یا غذا های داغ باشد اصلی ترین روش درمان ترک مصرف این عوامل است.

 بیشتر بدانید: چرا آفت دهان میزنیم؟

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :