آشنایی با جراحی بینی و بررسی نتیجه جراحی بینی استخوانی

در این مقاله قصد داریم یکی از انواع بینی را توضیح دهیم. در مقالات قبل به بینی گوشتی اشاره شد که در واقع به اشتباه گوشتی نامیده می شود. در این نوع بینی پوست ضخیم و غیر قابل انعطاف موجب شده آن را گوشتی بنامند. بینی استخوانی غضروفی نیز حاصل همین تصور اشتباه است. چرا که ساختار اصلی بینی در همه افراد دارای استخوان و غضروف است اما در بینی استخوانی به جهت نازک بودن پوست روی بینی، آن را استخوانی یا استخوانی غضروفی می نامند. جراحی بینی استخوانی دارای نتایج مطلوب تری در قیاس با بینی گوشتی است  که در ادامه به توضیحات بیشتری در این خصوص خواهیم پرداخت.

جراحی بینی استخوانی | جراحی بینی گوشتی

مشخصه بینی استخوانی چیست؟

در واقع مشخصه بینی استخوانی، دارا بودن پوست نازک آن است. پزشک با لمس بینی مراجعه کننده متوجه می شود بافت زیرین بینی ضخیم نیست بلکه پوستی نازک روی غضروف و استخوان بینی را پوشانده. همچنین از دیگر مشخصه های بینی استخوانی داشتن ناهنجاری ظاهری در قسمت دو سوم بالایی بینی است. در این نوع بینی قسمت نوک بینی به ندرک پهن است (فرم بینی گوشتی ندارد) و قسمت استخوانی بینی دارای قوز و یا بزرگی، کجی و موارد اینچنینی است.

 

جراحی بینی استخوانی آسان تر است؟

سوالی که برای بسیاری افراد ایجاد می شود این است که آیا  جراحی زیبایی بینی استخوانی آسان تر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اگر از دید پزشک به پروسه انجام رینوپلاستی بینی استخوانی بپردازیم، به جهت نتیجه جراحی زیبایی بینی استخوانی نتیجه مطلوب تری خواهیم داشت. همچنین در جراحی بینی استخوانی پزشک امکان تغییر شکل و فرم بینی را در بالاترین سطح انعطاف پذیری دارد چرا که پوست بینی نازک بوده و امکان هر نوع تغییری متناسب با اجزای صورت فراهم است. اما در بینی گوشتی به دلیل ضخامت پوست و سنگینی آن پزشک ناچار به کوچک نمودن بینی در حد محدود است.

 

نتیجه جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

نتیجه جراحی بینی استخوانی  بسیار مطلوب تر از جراحی بینی گوشتی است. دارا بودن پوست نازک، نداشتن بافت ضخیم در زیر پوست، قابلیت فرم دهی با ساختار و پایه مستحکم بینی از جمله عواملی است که موجب پدید آمدن نتیجه مطلوب از جراحی بینی استخوانی است. جراحی بینی استخوانی در واقع همان جراحی بینی عقابی، جراحی بینی قوز دار و جراحی بینی کج یا منحرف است. در این نوع بینی نتیجه حاصله مطابق میل مراجعه کننده می باشد و درصد ریسک دفرمگی پس از جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی بسیار کاهش می یابد. البته این امر شامل سهل انگاری ها از اقدامات و مراقبت های پس از جراحی بینی نمی باشد.

 

بهترین جراح بینی استخوانی دارای چه ویژگی هایی است؟

همان طور که گفته شد بینی استخوانی یکی از بهترین انواع بینی جهت اعمال جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی است. لازم است بدانید بهترین جراح بینی استخوانی دارای چه ویژگی هایی است؟ آیا صرفا استخوانی بودن بینی تضمین کننده نتیجه مطلوب رینوپلاستی آن است؟ حتما پاسخ منفی است. برای دستیابی به نتیجه مطلوب در جراحی بینی لازم است پزشک با تجربه در جراحی بینی را انتخاب کنید. پزشک متخصص گوش و حلق و بینی با تجربیات خود در جراحی های بینی قادر است با شناسایی فرم صورت مراجعه کننده اقدام به پیشنهاد فرم بینی مناسب وی نماید. پزشک با آنالیز صورت و فرم بینی فعلی و علایق مراجعه کننده زیباترین فرم بینی را به وی پیشنهاد می دهد. بهترین جراح بینی استخوانی فردی است که توانایی برآورد و محاسبه تغییرات لازم جهت دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی رینوپلاستی را داشته باشد.جهت رسیدن به نتایج مطلوب،حفظ عملکردتنفسی و به حداقل رساندن عوارض حراجی بینی استخوانی ،عمل بینی باید توسط بهترین جراح بینی استخوانی انجام گیرد.جراحی بینی استخوانی مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی ، کجی بینی ، پولیپ بینی ، شکستگی بینی و غیره را درمان و رفع می نماید.

 

 

مزایای بینی استخوانی در جراحی رینوپلاستی

همان طور که از ابتدا تا کنون توضیح داده شد، بینی استخوانی دارای مزایای متعددی است که موجب می شود نتیجه مطلوب از جراحی رینوپلاستی پدید آید. از جمله مزایای بینی استخوانی در جراحی رینوپلاستی می توان به بهبود فوری آن اشاره کرد. به جهت نازک بودن پوست بینی میزان جراحات کم تر بوده و در مدت زمان کوتاهی پس از جراحی بینی استخوانی بهبودی حاصل می گردد. یکی دیگر از مزایای جراحی بینی استخوانی کم بودن میزان تورم و کبودی آن است. به گونه ای که مدت زمان کاهش تورم، درد و کبودی پس از جراحی رینوپلاستی بسیار کاهش می یابد. تمامی این عوامل موجب می شوند بینی استخوانی از مطلوب ترین گزینه های جراحی زیبایی بینی باشد.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :