هندزفری و پیرگوشی زودرس را جدی بگیرید!

تقریبا جزو عادات روزانه ما شده که به در مسیر رفت و آمد ها با هندزفری و هدفون به موسیقی گوش دهیم این کار به تحمل ترافیک و گذر از مسیر های شلوغ و کلافه کننده آرامش خاصی می بخشد. تا این جا همه چیز سرجای خود و مطلوب است. مشکل از جایی آغاز می گردد که به دلیل نا آگاهی استفاده از هندزفری موجب تحمیل آسیب های گاهاً جبران ناپذیر به گوش می شود. کم شنوایی ( ضعف شنوایی) و پیرگوشی از جمله مشکلاتی است که به جهت استفاده از هندزفری بدون رعایت نکات ایمنی آن پدید می آید. از سوی دیگر عدم رعایت بهداشت استفاده از هندزفری موجب عفونت گوش و مشکلات ناشی از آن می شود.

 

 

چرا استفاده از هندزفری گاهاً خطرناک است؟

سوالی که برای شما ایجاد می شود این است که چرا استفاده از هندزفری گاهاً خطرناک است؟ علت آسیب رسان بودن هندزفری قرار گرفتن آن در بخش گوش خارجی و بسیار نزدیک به کانال گوش و پرده گوش (گوش میانی) است. با قرار گرفتن هندزفری در این قسمت و گوش دادن به موسیقی و صداهای بلند موجب ضعف شنوایی موقتی در فرد می شود. به گونه ای که پس از برداشتن هندزفری از گوش شنیدن صداهای روز مره کمی سخت می شود. حال آن که استفاده روزانه از هندزفری و گوش دادن موسیقی با صدای بلند موجب ضعف شنوایی دائمی در فرد می شود.

 

هندزفری چگونه موجب پیرگوشی می شود؟

همان طور که در بالاتر توضیح داده شد هندزفری در کم ترین فاصله از گوش قرار گرفته و صدا ها را با بیشترین میزان کیفیت و بلندی به گوش منتقل می کند. خصوصا در شرایطی که موسیقی با صدای بلند گوش داده شود این آسیب بیشتر خواهد بود.هندزفری به دلیل انتقال صدای بلند موجب کاهش حساسیت گوش به صداهای کم می شود و گوش عادت به شنیدن صداهایی با فرکانس صوتی بالا می شود در نتیجه به مرور نسبت به شنیدن صداهای کم ضعیف می شود و پیرگوشی زودرس ایجاد می شود.

 

چه هندزفری مناسب گوش است؟

بدیهی است در شرایط خاصی نیاز به استفاده از هندزفری پیدا می کنیم پس لازم است راه حلی برای استفاده صحیح از هندزفری و مناسب ترین نوع هندزفری معرفی کنیم. به گفته دکتر مجید نصیری مناسب ترین نوع هندزفری، نوع خارج گوشی آن است. استفاده از هندزفری بیرون گوشی موجب تحمیل آسیب های کم تر به گوش می شود. همچنین استفاده از هندزفری با صدای مناسب نیز انتخاب مطلوبی محسوب می شود. رعایت بهداشت در استفاده از هندزفری (که در مقاله هندزفری به آن پرداختیم) از مهم ترین نکاتی است که توصیه به رعایت آن شده چرا که هندزفری وسیله ای شخصی است که استفاده مشترک از آن موجب عفونت های گوش و بیماری های بسیاری خواهد شد.

 

استفاده از هندزفری و وزوز گوش

احتمالا برای شما نیز پیش آمده برای چند دقیقهٰ چند ساعت و یا حتی چند روز دچار وزوز گوش و یا سوت کشیدن گوش شده باشید. وزوز گوش یا Tinnitus شنیدن صدایی است که در واقعیت وجود ندارد. در واقع این حالت زمانی اتفاق می افتد که عصب های گوش به اشتباه فرکانس هایی به مغز ارسال می کنند که در مغز به عنوان صدا تحلیل و شنیده می شود. این در حالی است که به هیچ وجه این صدا وجود خارجی ندارد. استفاده از هندزفری و گوش دادن به موسیقی با صدای زیاد موجب ضعف شنوایی و آسیب به اعصاب گوش می شود. آسیب به عصب گوش از علل ایجاد وزوز گوش است و بر همین اساس بیمار با مشکل وزوز گوش به پزشک مراجعه می نماید. اگر علت وزوز گوش آسیب به عصب گوش باشد درمان پذیر نخواهد بود و بیمار لازم است با تغییر سبک زندگی و اموزش های روحی و خاص با این بیماری زندگی کند.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :