راه های درمان سردرد سینوزیتی

سردرد سینوزیتی یکی از مشکلات شایعی است که در تمامی فصول گریبان گیر افراد سینوزیتی است. سینوزیت با عواملی همچون آلرژی، عفونت، سرماخوردگی و... عود می کند. سینوزیت یکی از عمده مشکلاتی است که موجب آزار بیماران است. سینوزیت با عوامل ویروس و آلرژی ترشحات سینوسی را افزایش داده و با افزایش التهابات سینوسی درد های سینوزیتی را پدید می آورند. سردرد های سینوزیتی با نشانه های مشخصی در فرد بروز می کند که در ادامه به ذکر علائم سردرد های سینوزیتی و همچنین اشاره به روش های درمان سردرد های سینوزیتی خواهیم پرداخت.

درمان سردرد سینوزیتی

سینوزیت | سردردهای سینوزیتی

 

سینوزیت چیست؟

در گام اول لازم است بدانید سینوزیت چیست؟ در قسمت جمجمه انسان دارای حفره های تو خالی در اطراف چشم و پیشانی است. این حفره ها دارای هوا می باشند . سینوس ها دارای غشاء نرم به نام مخاط هستند که داخل سینوس را پوشش می دهد. فضای داخلی سینوس ها مرطوب است و این رطوبت حاصل ترشحات مخاط سینوس است. ترشحات سینوس در حد نرمال از طریق بینی و حلق خارج می شود و انسان به صورت ناخودآگاه آن را خارج می نماید. لازم به ذکر است محیط مرطوب داخل سینوس بسیار مناسب عفونت و اختلالات اینچنینی است. در شرایطی که میزان ترشحات سینوسی از نظر غلظت و میزان آن افزایش یابد دفع آن از طریق بینی و حلق به راحتی انجام نمی شود و به مرور سینوس ها دچار تورم می شوند. تورم سینوس ها موجب تحمیل درد به انسان می شود و در پایان با شدت فشار سردرد های سینوزیتی حاصل می گردد.

 

چرا سردرد سینوزیتی ایجاد می شود؟

سوالی که در ذهن بسیاری از مراجعین به دکتر مجید نصیری ایجاد شده این است که چرا سردرد سینوزیتی ایجاد می شود؟ همان طور که در بالا اشاره شد سردرد های سینوزیتی حاصل از فشار ترشحات سینوس به سینوس و دیواره اطراف آن است. تحمیل این فشار در قسمت پیشانی، صورت، چشم ها موجب ایجاد سردرد سینوزیتی در فرد می شود. سردرد های سینوزیتی در اکثر موارد با تحریک آلرژن ها و یا ویروس ایجاد می شود. در برخی موارد به دلیل سرما و نفوذ آن از طریق پیشانی و صورت در فرد مبتلا به سینوزیت افزایش می یابد.

 

آیا سردرد سینوزیت درمان می شود؟

اکثر افراد مبتلا به سینوزیت و سردرد های سینوزیتی از دکتر مجید نصیری این سوال را پرسیده اند که آیا سردرد سینوزیت درمان می شود؟ ایشان در پاسخ به این سوال توضیحاتی ارایه نموده اند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پزشک در ابتدا با استفاده در آزمایش های مورد نیاز و عکسبرداری، سی تی اسکن و در برخی موارد آندوسکوپی سینوس اقدام به بررسی شرایط بیمار می کند تا منشا ترشحات سینوزیتی را کشف نماید. منشا ترشحات سینوسی یا حساسیت (آلرژی) است و یا عوامل بیماری و ویروس. در صورتی که منشا ترشحات سینوسی آلرژی باشد پزشک با تجویز دارو های کنترل آلرژی مانند آنتی هیستامین و یا اسپری های ضد احتقان اقدام به کنترل آلرژی و ترشحات سینوسی ناشی از آن می نماید.

در صورتی که منشا ترشحات سینوسی ویروس باشد لازم است در ابتدا نسبت به بهبودی و ازبین بردن ویروس اقدام گردد و در گام بعد اقدامات لازم همچون جراحی آندوسکوپی سینوس، شست و شوی بینی و سینوس و استفاده از بخور از جمله مواردی است که به بهبود سینوزیت و سردرد های سینوزیتی کمک شایانی می نماید. لازم است بدانید سینوزیت درمان قطعی نداشته و صرفا درمان های کنترلی اعمال می گردد. در فاز درمانی با تخلیه ترشحات از سینوس ها عمده فشار و تورم سینوس کاهش یافته و سردرد سینوزیتی بهبود می یابد.

استفاده از کمپرس گرم موجب کاهش احتقان و در نتیجه کاهش سردرد های سینوزیتی می شود.

نکته: لازم است بدانید مصرف آنتی بیوتیک جهت درمان سینوزیت بدون تجویز پزشک مشکلات متعددی ایجاد می نماید. لازم است مصرف آنتی بیوتیک تنها با تجویز پزشک مصرف شود.

در زیر بعضی از درمان‌های خانگی برای سردرد سینوسی آورده شده است:

 1. ماساژ : ماساژ دادن نواحی اطراف سینوس‌ها به کاهش سردرد سینوسی کمک می‌کند. به این منظور با نوک انگشتتان نواحی که بیشتر دردناک است ماساژ دهید. می‌توانید دراز بکشید و از فرد دیگری بخواهید که با انگشت نواحی بالای ابرو را به سمت موها ماساژ دهد.
 2. اسپری آب نمک : اگر مجرای بینی گرفته است و به سختی تنفس می‌کنید، می‌توانید با اسپری آب نمک از این مشکل خلاص شوید. مقدار کمی نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و سپس به داخل سوراخ‌های بینی اسپری کنید یا داخل بینی را با آن شستشو دهید. این کار سبب مرطوب شدن حفره‌ی بینی و رفع گرفتگی آن می‌شود.
 3. کمپرس گرم و سرد : در نواحی اطراف سینوس‌ها بطور متوالی به کاهش التهاب سینوس‌ها و درمان سردرد  کمک می‌کند. ابتدا کمپرس آب گرم را به مدت ۳ دقیقه استفاده کنید و سپس بلافاصله بعد از آن از کمپرس سرد را به مدت حداکثر ۳۰ ثانیه استفاده کنید. این نوع کمپرس را ۳ تا ۵ بار در روز تکرار کنید تا گرفتگی سینوس‌ها برطرف شود و در نتیجه سردرد سینوسی درمان شود.
 4. ویتامین C : سرشار از آنتی‌اکسیدان است که برای مقابله با عفونت سینوس‌ها بسیار مفید است و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. بنابراین از غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند مانند مرکبات، کلم بروکلی، توت فرنگ، انار و … در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید. حتی آن را به صورت چای لیمویی مانند چای سبز لیمویی یا به شکل مکمل می‌توانید استفاده کنید.
 5. رژیم غذایی متعادل : بیشتر از میوه جات و سبزیجات استفاده کنید. مواد غذایی فرآوری شده و آماده نخورید. گوشت و لبنیات کمتر بخورید. بطور کلی یک رژیم غذایی متعادل مشکلات مربوط به سلامت را از بین می‌برد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، طوری که کمتر دچار عفونت‌هایی از قبیل عفونت سینوسی می‌شوید و در صورت ابتلا نیز سریعتر بهبود می‌یابید.
 6. زنجبیل : دارای مواد ضدالتهاب و ضد درد است که به رفع سردرد ناشی از سینوزیت کمک می‌کند. مقداری زنجبیل تازه را خورد کنید ودر یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مایع گرم را بنوشید. یا می‌توانید زنجبیل تازه را مانند آدامس بجوید. مکمل‌های زنجبیل نیز در بازار موجود است.
 7. آب گرم : آب گرم به باز شدن سینوس‌ها و رفع التهاب آنها کمک می‌کند. بنابراین مقدار زیادی آب گرم بنوشید تا به سرعت نشانه‌های سینوزیت از بین برود.
 8. بخار : به باز شدن مجرای تنفسی کمک می‌کند و میزان خلط را کاهش می‌دهد. مقدار آب را در ظرفی بجوشانید و یک حوله روی سرتان بیاندازید و بخار حاصل را استنشاق کنید تا گرفتگی بینی رفع شود و در نتیجه سردرد تسکین یابد. می‌توانید مقدار روغن اکالیپتوس یا نعناع به آب در حال جوشیدن بیافزایید.
 9. غذاهای پر ادویه : اگر سینوزیت دارید ممکن است طعم غذاها را به خوبی تشخیص ندهید در این صورت می‌توایند از غذاهای تند مکزیکی یا تایوانی استفاده کنید. این غذاهای پرادویه به رفع گرفتگی بینی کمک می‌کنند و در نتیجه سردرد کاهش می‌یابد.
 10. سوپ گرم : به رفع گرفتگی بینی و کاهش التهاب سینوس‌ها کمک می‌کند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. سوپ گرم را جزئی از وعده‌هایی غذایی‌تان قراردهید و بطور مرتب از آن استفاده کنید. البته برای تاثیر بیشتر، مقداری فلفل قرمز به آن بیافزایید.

 

پیشگیری از سردرد سینوسی

 1. دست‌هایتان را پس از استفاده از سرویس بهداشتی و پیش از غذاخوردن بشویید.
 2. از محرک‌هایی همچون سیگار، قلیان، مواد حساسیت‌زا و آلودگی‌های هوا که باعث التهاب سینوس‌ها می‌شوند پرهیز کنید.
 3. اگر هوای اتاق خشک است از دستگاه‌های بخور استفاده کنید. اما مراقب باشید که بهداشت آن را کاملاً رعایت کنید و بیش از حد از بخور استفاده نکنید زیرا رطوبت بیش از حد هوا سبب رشد قارچ‌های مضر در هوا می‌شود.
 4. مطمئن شوید که تهویه هوای منزل بخوبی صورت می‌گیرد و جایی برای رشد میکروب‌های مختلف وجود ندارد.
 5. در طی روز از دوش آب داغ استفاده کنید، زیرا به رفع گرفتگی سینوس‌ها کمک می‌کند.
 6. مایعات و به ویژه آب زیاد بنوشید تا بدن دچار کم‌آبی نشود و راه تنفسی همیشه مرطوب بماند. خشک شدن راه تنفسی سبب التهاب و گرفتگی سینوس‌ها و در نتیجه سردرد می‌شود.
 7. بیشتر استراحت کنید، به ویژه در مواقعی که مبتلا به سردرد هستید.

نکته : در صورتی که از درمان‌های بالا استفاده کردید و باز هم سردرد به مدت بیش از ۱۰ روز به طول انجامید، با پزشکتان مشورت کنید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :