آشنایی با جراحی بینی گوشتی و ملاحظات آن

حتما تا کنون درباره بینی گوشتی شنیده اید. برخی افراد دارای بینی نسبتا بزرگ بینی خود را گوشتی خطاب می کنند و در صورت تمایل به انجام جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) بسیار نگران هستند. در این مقاله قصد داریم به طول کامل بینی گوشتی را بررسی نموده و از زاویه دید جراحی زیبایی بینی آن را تحلیل کنیم. در واقع بینی گوشتی به بینی خطاب می شود که در بخش پایینی دارای پوست ضخیم است که دارای مقدار بیشتری از چربی در زیر پوست است. در جراحی زیبایی بینی های گوشتی، تغییرات تنها در غضروف و استخوان بینی صورت نمی گیرد بلکه کاهش بافت پوستی و چربی آن و در مواقع لزوم انتقال آن نیز بخشی از جراحی رینوپلاستی بینی گوشتی محسوب می شود.

جراحی بینی گوشتی | عمل بینی گوشتی

 

بینی گوشتی چیست؟

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که در بخش رویه پوستی خود دارای بافت پوستی نسبتا ضخیم با لایه های چربی ضخیم است. بینی گوشتی به جهت دارا بودن بافت ضخیم پوستی چراحی بینی را دشوار تر می نماید. چرا که تغییر در ضخامت این بافت نیز به عمل جراحی زیبایی بینی افزوده شده و موجب استفاده از تکنیک های خاص جراحی رینوپلاستی می شود. در موارد بسیاری ترکیب بینی گوشتی و استخوانی در ایران رایج است که این امر نیز استفاده از تکنیک مطلوبی را برای پزشک می طلبد.

 

جراحی بینی گوشتی امکان پذیر است؟

سوالی که برای اکثر عزیزان دارای بینی گوشتی ایجاد می شود این است که آیا جراحی بینی گوشتی امکان پذیر است؟ در پاسخ باید گفت بله! انجام جراحی  بینی گوشتی نیز امکان پذیر است مشروط بر این که پزشک به طور دقیق و کامل از تکنیک های جراحی بینی گوشتی مطلع باشد. جراحی بینی گوشتی نیازمند کاهش بافت پوستی و یا افزایش بخشی از اسکلت زیرین آن است که با استفاده از غضروف تیغه بینی صورت می گیرد. البته در مواردی که به هر دلیلی امکان استفاده از این غضروف نباشد، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی از غضروف گوش (بدون ایجاد تغییر شکل و حالت گوش) استفاده می نماید.

 

آیا جراحی بینی گوشتی نیازمند ترمیم مجدد است؟

یکی از بیشترین سوالاتی که در سایت دکتر مجید نصیری ثبت می شود پیرامون همین سوال است که آیا جراحی بینی گوشتی نیازمند ترمیم مجدد است؟ یا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد؟ در پاسخ به این سوالات لازم است بدانید، در شرایط نرمال هر گونه تغییرات در بافت پوستی بینی و غضروف آن بازگشت پذیر نیست مگر مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی به خوبی انجام نشود و یا تحمیل ضربه و... موجب تغییر در فرم بینی شود. تنها دشواری جراحی رینوپلاستی بینی گوشتی تورم طولانی مدت و افزایش مدت زمان بهبودی بافت آسیب دیده حین عمل است. در برخی بیماران مشاهده شده پوست آن ها مستعد ایجاد گوشت اضافه است، این عزیزان با وجود مصرف داروهای خاص جهت جلوگیری از این امر ریسک ایجاد گوشت اضافه پس از جراحی رینوپلاستی را دارا می باشند.

جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی

چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است؟

احتمالا از خود می پرسید چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است؟ بافت پوستی و نرم روی بینی در هنگام انجام جراحی رینوپلاستی برداشته می شود و آسیب می بیند. ترمیم این بافت پوستی کمی پس از پایان جراحی زیبایی بینی انجام می شود. حال در نظر داشته باشید رد صورتی که بافت پوستی روی بینی نازک باشد ترمیم آن مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و بر عکس در صورتی که بافت بینی ضخیم باشد  این بهبودی طولانی تر شده و میزان تورم و مدت زمان بهبودی نیز افزایش می یابد. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید در صورتی که پزشک از تبهر خوبی برخوردار باشد میزان آسیب به بافت های مجاور و بافت پوستی در بینی گوشتی کاهش یافته و مدت زمان بهبودی آن نیز تا حد قابل توجهی کم می شود.

 

چرا نتیجه جراحی بعضی از بینی های گوشتی رضایت بخش نیست؟

علت رضایت بخش نبودن جراحی برخی بینی های گوشتی این است که بیمار تاکید بر کوچک نمودن بیش از حد بینی خود دارد. با انجام این تغییر توسط پزشک، ساختار بینی گوشتی کوچک می شود اما پوست آن به دلیل سنگینی و نوع بافت ضخیم خود تمایلی به انسجام به ساختار جدید نشان نمی دهد. از این رو به جهت ویژگی پوست جهت ترمیم، این ترمیم ساختار صورت گرفته و در برخی قسمت ها به صورت گوشت اضافه بروز می کند. همین امر موجب پدید آمدن بینی کوچک اما دفرم می شود و بیمار از نتیجه عمل جراحی رینوپلاستی بینی گوشتی راضی نخواهد بود . در حالی که اگر با صلاحدید پزشک میزان کوچک شدن بینی منطقی و متناسب با سایر پارامتر های موجود باشد این نتیجه حاصل نمی گردد و بینی کمی بزرگ تر اما متناسب و زیبا خواهد بود.مدت هاست در ذهن همه ی آنهایی که تصمیم گرفته اند بینی گوشتی خود را جراحی کنند این تصور شکل گرفته است که عمل بینی گوشتی قابل برگشت است .جراحان زیبایی این اطمینان را برای بیماران به وجود اورده اند که شکل بینی پس از جراحی به شکل قبل از عمل باز نخواهد گشت.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :