فشار خون چیست؟

فشار خون یکی از بیماری های خاموش عصر کنونی است. به طوری که درصد بسیار زیاد افزاد از ابتلا به آن خبر ندارند. فشار خون از جمله بیماری هایی است که با ابتلا به آن زمینه ابتلا به بیماری های دیگر نیز ایجاد می شود و همین امر موجب افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از فشار خون می شود. تقریبا درصد بسیار زیادی از سکته های مغزی و سکته های قلبی با زمینه فشار خون بالا در فرد ایجاد می شود. در این مقاله قصد به توضیح فشار خون و انواع آن داریم. روش های پیشگیری و درمان فشار خون را نیز توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

فشار خون

فشار خون چیست؟

لازم است بدانید فشار خون چیست؟ زمانی که قلب می تپد با هر انقباض میزان مشخصی از خون را به داخل سرخ رگ ها پمپاژ می کند. میزان این پمپاژ در حدی است که خون به تمامی رگ ها و اندام های بدن برسد. در برخی مواقع با علل های مختلف همچون عدم انعطاف دیواره سرخرگ ها فشار این پمپاژ به دیواره سرخرگ افزایش می یابد. بر همین اساس فشار خون بالا می رود. این پروسه حاکی از فشار خون سيستوليک  است. فشار خون دياستوليک  همان فشاری است که خون پمپاژ شده در برگشت به قلب دارد. این دو فشار خون ماکسیمم و مینیمم فشار خون را نشان می دهند. واحد اندازه گیری میزان فشار خون میلیمتر جیوه است. بر همین اساس فشار خون بالاتر و پایین تر از 80/120 میلی متر جیوه را فشار خون غیر نرمال می نامند.

 

فشار خون بالا چیست؟

همان طور که پیش تر توضیح داده شد فشار خون نرمال و طبیعی عددی در حدود 80/120 میلی متر جیوه است. اگر میزان فشار خون به علل مختلف از این میزان بیشتر شود فرد دچار فشار خون بالا شده که لازم است فورا نسبت به کنترل آن اقدام گردد. فشار خون بالا با علل نارسایی های کلیوی، تغذیه نادرست، اختلال خواب و عدم آرامش حاصل می گردد. زندگی شهر نشینی یکی از علل ایجاد استرس، تغذیه نادرست و افزایش مصرف چربی های اشباع شده و نمک است. بر همین اساس فشار خون در کشور های صنعتی و شهر های پیشرفته بسیار شایع است.

 

علائم فشار خون بالا چیست؟

تغییر رنگ پوست صورت (قرمزی صورت)

خونریزی بینی (خون دماغ) به دلیل فشار زیاد خون در رگ های بینی و پاره شدن مویرگ ها

سردرد و خواب آلودگی

احساس سنگینی سر

افزایش ضربان قلب

تنگی نفس 

 

هشدار - علائم فشار خون

در موارد بسیاری افزایش فشار خون یا همان فشار خون بالا هیچ علائمی در فرد ایجاد نمی کند و این نوع فشار خون یکی از پر خطر ترین ها است. چرا که بیمار تنها پس از بروز مشکلاتی همچون سکته قلبی و مغزی متوجه بیماری می شود. حتما پس از مشاهده هریک از علائم فوق به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید. از مصرف قرص های فشار خون به صورت سر خود جداً خودداری نمایید.

 

هشدار - دارو فشار خون

در مواردی مشاهده شده افراد از قرص های فشار خون (دارو فشار خون) سرخود و به صورت زیر زبانی استفاده می نمایند. استفاده از قرص زیر زبانی به جهت سرعت جذب آن بسیار خطرناک است و لازم است تحت نظر پزشک و در مراکز درمانی صورت گیرد. چرا که با جذب فوری دارو امکان افت شدید فشار خون و کمای مغزی وجود دارد. به هیچ وجه داروهای فشار خون را بدون تجویز پزشک مصرف ننمائید.

 

عوارض فشار خون بالا چیست؟

سکته مغزی

سکته قلبی

آسیب چشمی

مشکلات قلبی

مشکلات عروقی

 

پیشگیری از فشار خون بالا

تغییر در سبک زندگی

افزایش تحرک و ورزش

تغذیه سالم

قطع مصرف نمک و یا کاهش آن به میزان بسیار کم

کاهش استفاده از چربی ها

عدم مصرف فست فود

قطع مصرف مشروبات الکلی

ترک مصرف سیگار و دخانیات

تمرکز ذهنی و آرامش، دوری از استرس

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط