سرطان تیروئید و روش درمان آن

در مقاله قبل در خصوص تیروئید و اختلالات آن توضیحاتی ارائه شد. همان طور که گفته شد تیروئید غده ای پروانه شکل در قسمت جلویی مهره های گردن است که وظیفه آن ترشح هورمون در خون است. در صورت اختلال در میزان ترشح هورمون تیروکسین و  تری یدو تیرونین اختلالاتی در بدن ایجاد می شود. خواب آلودگی، تغییر در حالت چشم ها، خستگی و ضربان قلب و... از جمله مشکلاتی است که به دلیل پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید ایجاد می شود. این اختلالات با روش های درمان دارویی، ید درمانی و جراحی قابل کنترل و درمان هستند. در این میان اختلال جدی تری به نام سرطان تیروئید وجود دارد. سرطان تیروئید یکی از سرطان های نادری است که بشر با آن درگیر می شود. در ادامه در خصوص سرطان تیروئید و درمان آن توضیحات بیشتری ارایه خواهیم داد.

سرطان تیروئید

 

سرطان تیروئید چیست؟

در اولین گام مراقبت از خود لازم است بدانید سرطان تیروئید چیست؟ سرطان تیروئید یکی از انواع سرطان نادر است که با علائم خاص خود را نمایان می کند. سرطان تیروئید با تغییرات درونی DNA سلول ها ایجاد می شود. سرطان تیروئید از جمله سرطان هایی است که در مدت زمان کوتاه و تقریبا مراحل اولیه تشخیص داده می شود و درمان پیرو تشخیص پزشک متخصص آغاز می گردد، بر همین اساس میزان تلفات از سرطان تیروئید بسیار کم بوده و بیمار فوراً درمان را آغاز و دوره بهبودی را طی می کند. پس نسبت به مطالعه دقیق علائم سرطان تیروئید در ادامه مطلب دقت فرمایید.

 

علائم سرطان تیروئید چیست؟

جهت تشخیص، درمان و بهبودی لازم است بدانید علائم سرطان تیروئید چیست؟

اختلال در بلع یکی از شایع ترین نشانه های سرطان تیروئید است

احساس درد در ناحیه گردن، گوش ها و گلو از نشانه های سرطان تیروئید است

احساس تورم در ناحیه گردن و لمس توده در ناحیه گردن از نشانه های سرطان تیروئید است

سرفه های خشک بدون هیچ گونه علائم سرماخوردگی و آلرژی از نشانه های سرطان تیروئید است

اختلال در تار های صوتی و تغییر صدا (گرفتگی صدا) از نشانه های سرطان تیروئید است

اختلال در تنفس و احساس صدای خس خس ریه از نشانه های سرطان تیروئید است

درمان سرطان تیروئید

 

تشخیص سرطان تیروئید چگونه است؟

جهت تشخیص سرطان تیروئید به محض مشاهده علائمی که در بالا ذکر شد حتما به پزشک مراجعه نمایید. پزشک پس از بررسی توده و تغییرات آن در صورت صلاح دید اقدام به نمونه برداری از توده و درخواست آزمایش می نماید. جواب بیوپسی در برخی موارد حاکی از ابتلا به سرطان نیست و پاسخ آن به روشنی مشخص نیست در این مواقع پزشک با انجام جراحی بخشی از غده تیروئید یا تمام آن  را خارج نموده و نسبت به انجام آزمایشات دیگر اقدام می نماید.

 

درمان سرطان تیروئید چگونه است؟

پس از مشاهده جواب آزمایش توسط پزشک متخصص، درمان سرطان تیروئید در سه نوع دارویی، ید درمانی و جراحی پیش گرفته می شود. در موارد نادری پزشک بنا بر نوع سرطان و میزان سرطان تیروئید انجام شیمی درمانی یا پرتو درمانی را توصیه می کند. در مواقعی که پزشک انجام جراحی را جهت درمان انتخاب می کند در صورتی که جراحی به صورت برداشتن تمام غدد تیروئید انجام شده باشد  مصرف هورمون تیروئید پس از آن الزامی است.

 

اقدامات کمک درمانی سرطان تیروئید

در ابتدا لازم به ذکر است کلیه موارد اقدامات کمک درمانی سرطان تیروئید  فقط در صورت صلاح دید پزشک امکان پیگیری و انجام دارد. در غیر این صورت به هیچ وجه توصیه نمی شود.

انجام ورزش هایی نظیر یوگا، مدیتیشن وماساژ درمانی  از جمله اقدامات کمک درمانی سرطان تیروئید است که به گردش خون و تسکین درد کمک شایانی می کند.

تمرکز و مثبت اندیشی یکی از روش های دور کردن درد و احساس آرامش و همچنین افزایش سرعت بهبود سرطان تیروئید است.

استفاده از خوراکی های دارای ویتامین آ و آنتی اکسیدان یکی از بهترین اقدامات کمک درمانی سرطان تیروئید است.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر تشخیص و درمان سرطان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :