ترشحات پشت حلق چیست؟

ترشحات حلقی یکی از عمده مشکلاتی است که موجب مراجعه به پزشکان گوش و حلق و بینی می باشد. ترشحات پشت حلق با علائمی هم چون سرفه، گرفتگی صدا، احساس سنگینی در انتهای حلق خود را نمایان می کند. ترشحات پشت حلقی با علل مختلفی ایجاد می شود. معمولا شروع ترشحات پشت حلقی از یک بیماری سرماخوردگی شروع می شود و در موارد بسیاری پس از بهبود بیماری ترشحات پشت حلق نیز کاهش می باید. در برخی موارد علل ایجاد ترشحات پشت حلق ابتلا به آلرژی است. آلرژن ها با تحریک سینوس ها و سیستم تنفسی موجب افزایش غلظت ترشحات سینوسی و میزان ترشحات سینوسی می شود.

ترشحات پشت حلق چیست؟

لازم است بدانید ترشحات پشت حلق چیست. این ترشحات حاصل فعالیت غدد موجود در بینی و گلو است که با این ترشحات دیوار دفاعی برای سیستم تنفسی و بدن ایجاد می نمایند (سیستم ایمنی بدن). این ترشحات به صورت طبیعی و روزانه ایجاد شده و با حرکت مژک ها به انتهای حلق رفته و بلعیده می شود. این فرایند به صورت ناخودآگاه انجام می شود. در برخی مواقع به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت غلظت ترشحات پشت حلق افزایش یافته و با افزایش این غلظت، میزان و طعم و بو در این ترشحات ایجاد می شود که به همین جهت ترشحات پشت حلق احساس می شود.

 

علل ایجاد ترشحات پشت حلق چیست

افزایش آلاینده های هوا و تنفس در هوای آلوده

زندگی در محیط های خشک از علل افزایش ترشحات پشت حلق است

ویروس ها و بیماری سرماخوردگی جزو رایج ترین علل ایجاد ترشحات پشت حلقی است

سینوزیت و افزایش ترشحات سینوزیت در مجاورت سینوس ها با هوای سرد

آلرژی و افزایش ترشحات سینوس ها در مجاورت آلرژن ها

 

علائم و روش تشخیص افزایش ترشحات پشت حلق چگونه است؟

از علائم افزایش ترشحات پشت حلق می توان به سرفه، گرفتگی صدا و احساس تهوع اشاره کرد. تشخیص افزایش ترشحات پشت حلق درگام اول  به وسیله معاینه پزشک انجام می شود. در صورت تشخیص پزشک انجام آندوسکوپی سینوس یکی از بهترین ابزار های تشخیص افزایش ترشحات پشت حلق است. پزشک با بررسی های بیشتر علل افزایش ترشحات را کشف کرده و درمانی مناسب آن در پیش می گیرد.

 

رنگ ترشحات پشت حلق نشان از چیست؟

ترشحات سینوسی در حالت عادی دارای رنگ، بو و طعم نمی باشد. اما در شرایط خاصی که میزان این ترشحات افزایش می یابد و به مرور در پشت حلق و بینی حس می شود امکان دارد رنگ ترشحات و طعم و رنگ آن نشان از بیماری و یا اختلالی باشد.  ترشحات سینوسی در حالت عادی دارای هیچ رنگ و بویی نمی باشد. ترشحات سینوسی در مواقع ابتلا به رینیت آلرژیک و آلرژی فصلی نیز دارای رنگ و بو نمی باشد. اما در مواردی که رنگ ترشحات و غلظت آن تغییر یافت و یا رنگ و بوی خاصی از آن حاصل شد می تواند نشان از وجود چرک و عفونت باشد. در واقع پس از مشاهده ترشحات زرد، سبز و یا خاکستری (غیر شفاف) احتمال ابتلا به سینوزیت در فرد افزایش یافته.

 

درمان ترشحات پشت حلق چیست؟

پزشک متخصص گوش حلق و بینی با معاینه بیمار و با استفاده از ابزار های تشخیصی همچون آندوسکوپی سینوس و عکسبرداری (رادیولوژی) یا در برخی موارد سی تی اسکن سینوس ها  و ساختمان بینی بهترین روش و تشخیص را جهت درمان ترشحات پش حلق در پیش می گیرد.شست و شوی بینی با سرم شست و شو اولین گام در درمان ترشحات پشت حلق است. چرا که ماندن آن ها موجب عمیق تر شدن این اختلال و شروع بیماری است.استفاده از دارو های خلط آور نییز یکی از روش های درمان ترشحات پشت حلق است.  در صورتی که منشا افزایش ترشحات سینوسی آلرژی بوده باشد پزشک دوری از آلرژن و استفاده از فرص ها، اسپری های ضد حساسیت را پیشنهاد می نماید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :