پولیپ بینی چیست و پولیپ بینی چطور درمان می شود؟

قطعا به گوش شما هم خورده، عده زیادی داشتن پولیپ بینی را علت جراحی بینی خود می دانند. در این مقاله قصد داریم به بررسی پولیپ و علل ایجاد آن بپردازیم. همچنین راه های درمان و مراقبت های آن را بررسی نماییم. پولیپ بینی یکی از علل تغییر صدا و نحوه صحبت است که اصطلاحا "صدای تودماغی" گفته می شود. پولیپ بینی به علل مختلفی ایجاد می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پولیپ بینی چیست

پولیپ بینی چیست؟

ساختمان داخلی بینی دارای مخاط است. در واقع لایه و پوشش داخلی بینی را مخاط بینی می گویند. در این میان امکان دارد به علل مختلفی این مخاط دچار تورم و یا آسیب شود. در مواردی آسیب و زخم پس از بهبود برجستگی ایجاد می کند که به آن گوشت اضافه گفته می شود.  پوشش داخلی سینوس ها نیز به عوامل مختلف امکان دارد دچار تورم شود. طولانی شدن این تورم موجب ایجاد گوشت اضافه در این بخش می شود. این گوشت های اضافه که پولیپ بینی و سینوس نامیده می شود موجب اختلال در تنفس می شود به دلیل اینکه راه تنفسی فرد را می بندد. درمان پولیپ بینی به وسیله آندوسکوپی سینوس انجام می شود. پولیپ بینی در برخی مواقع موجب کاهش حس بویایی می شود.

 

علائم پولیپ بینی چیست؟

آبریزش بینی

کاهش حس چشایی

احساس دندان درد

احساس فشار ناحیه بالای صورت

داشتن خروپف حین خواب

گرفتگی بینی و درد

درد سر و صورت

 

درمان پولیپ بینی چیست

مراحل درمان پولیپ بینی اینگونه است که بیمار ابتدا توسط پزشک معاینه می شود. پزشک با درخواست سی تی اسکن و عکسبرداری ساختمان بینی را بررسی می نماید. پس از این مرحله بنابر تشخیص نسبت به شروع درمان دارویی پولیپ بینی اقدام می نماید. در صورتی که پولیپ بینی با درمان های دارویی بهبود یابد نیاز به جراحی آن نمی باشد. اما در صورتی که درمان دارویی کافی نباشد بر حسب نوع پولیپ پزشک جراحی پولیپ بینی و یا آندوسکوپی بینی و سینوس تجویز می نماید. 

 

 

درمان پولیپ همراه با جراحی زیبایی بینی مقدور است؟

سوالی که به دفعات از دکتر مجید نصیری پرسیده می شود این است که آیا  درمان پولیپ همراه با جراحی زیبایی بینی مقدور است؟ پاسخ این است که بله، درمان پولیپ بینی یا سینوس به همراه جراحی رینوپلاستی مقدور است. در موارد بسیاری به وسیله آندوسکوپی سینوس قادر به جراحی پولیپ و سپس جراحی زیبایی بینی هستیم. 

 

جراحی پولیپ بینی چگونه است؟

اساس جراحی پولیپ بینی تراشیدن و از بین بردن پولیپ است، به گونه ای که راه تنفس فرد باز شده و مشکلات متعدد وی رفع گردد. این تراشیدن به وسیله جراحی و یا آندوسکوپی سینوس انجام می شود. پولیپ بینی در افراد دارای سینوزیت و یا آلرژی به دلیل ترشح زیاد اختلالاتی ایجاد می نماید که لازمه اقدامات پیش از جراحی درمان و کنترل آلرژی و سینوزیت است. پزشکان قادر هستند پس از اقدام به جراحی زیبایی بینی و حین آن پولیپ بینی را نیز جراحی نمایند.

 

پولیپ بینی پس از جراحی عود می کند؟

یکی از سوالاتی که بار ها در بخش سوالات سایت تکرار شده این است که آیا پولیپ بینی پس از جراحی عود می کند؟ باید بدانید که احتمال عود مجدد پولیپ به طور کامل بستگی به ساختار بافت مخاط بینی دارد. این امر در بدن عده زیادی شایع است که پس از زخم و بریدگی در بهبود آن دچار گوشت اضافه می شود. همین امر در مورد پولیپ بینی نیز صدق می کند. اقدامات مراقبتی پس از جراحی نیز تا حدی در پیشگیری از عود مجدد پولیپ بینی مفید است.

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :