چگونه بعد از جراحی زیبایی بینی کبودی کمتری داشته باشیم؟

چگونه بعد از جراحی زیبایی بینی کبودی کمتری داشته باشیم؟

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) یکی از رایج ترین نوع جراحی زیبایی است که طرفداران بسیاری دارد. در این اقدام پزشک با توجه به درخواست بیمار و ناهنجاری ظاهری بینی با هدف افزایش سطح زیایی و یا برطرف نمودن مشکلات تنفسی در ساختار بینی یا پولیپ اقدام به جراحی بینی می نماید. جراحی رینوپلاستی در اکثر موارد با هدف زیبایی و افزایش رضایت فرد از ظاهر خود انجام می شود. این کار از تغییر سایز، تغییر زاویه و ساختار انجام می شود. جراحی رینوپلاستی در بسیاری موارد اختیاری انجام می شود مگر در مواردی که بینی دچار ضربه و شکستگی شده باشد که در این شرایط پزشک با بررسی ساختار داخلی بینی و وضعیت تنفسی بیمار اقدام به جراحی بینی می نماید.

یکی از مشکلاتی که بیماران را پس از جراحی بینی ناخشنود می کند کبودی و تورم پس از جراحی رینوپلاستی است. این کبودی در ناحیه بینی همراه با درد است و تا قسمت هایی از زیر چشم انتشار می یابد. میزان این کبودی پس از جراحی زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

جراحی رینوپلاستی

 

عوامل ایجاد کننده کبودی پس از جراحی رینوپلاستی

عواملی که توسط پزشک ایجاد می شود

عواملی که بر اثر داروی بیهوشی ایجاد می شود

عواملی که مربوط به بیمار است همچون نوع پوست و میزان خونریزی و...

عوامل مربوط به پس از جراحی

 

عواملی که توسط پزشک ایجاد می شود

عواملی که توسط پزشک ایجاد می شود 90% بر اثر تبهر و ظرافت کار پزشک کاهش می یابد. در صورتی که جراحی بینی با دقت و بدون تحمیل آسیب به بخش های مختلف اعضای مجاور بینی صورت گیرد کبودی در این عامل به حداقل می رسد.

 

عواملی که بر اثر داروی بیهوشی ایجاد می شود

عواملی که بر اثر داروی بیهوشی ایجاد می شود شامل فشار خون و نوع بیهوشی است.در صورتی که بیهوشی جراحی رینوپلاستی  به صورت مطلوب انجام شود فشار خون بیمار در حد پایین و کنترل شده ای حفظ می گردد و به همین ترتیب خونریزی نیز کاهش می یابد. هرچه میزان خونریزی بیشتر باشد احتمال افزایش میزان کبودی نیز بیشتر است. میزان کبودی در بینی های گوشتی بسیار بیشتر است.

 

عواملی که مربوط به بیمار است

عواملی که مربوط به بیمار است شامل جنس پوست، نوع بینی، سابقه بیماری های پوستی، کم بود ویتامین و... می شود. کلیه این عوامل میزان کبودی در فرد را به میزان بیشتری افزایش می دهد. در جراحی رینوپلاستی بینی گوشتی میزان کبودی در بیمار بسیار بیشتر است. نوع پوست و سرعت بهبود آن یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش میزان کبودی است.

 

عوامل مربوط به پس از جراحی

عوامل مربوط به پس از جراحی شامل نگهداری و رعایت توصیه های پزشک پس از جراحی بینی است. استفاده از کمپرس یخ، بالا نگهداشتن سر و خواب بر روی تخت شیبدار از جمله نکاتی است که فرد ملزم به رعایت آن است. استراحت زیاد از حد به صورت خوابیده تشدید کننده کبودی است. تغذیه و مصرف مایعات نیز بسیار در کاهش تورم و کبودی پس از جراحی رینوپلاستی موثر است.

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :