از بهداشت خواب چیزی شنیده اید؟

یکی از مهم ترین عوامل موثر در سلامتی و افزایش ایمنی بدن خواب آرام است. کیفیت خواب ارتباط مستقیم با سطح سلامتی و آرامش فرد دارد و امتداد آن از بین برنده بی خوابی است. خوابیدن در زمان مشخص و رعایت نکات لازم برای حفظ آرامش و کیفیت خواب بسیار در حفظ تعادل بدن و سلامتی مفید است. در این مقاله قصد داریم نکاتی در خصوص بهداشت خواب بگوییم که رعایت آن تاثیر فوق العاده ای در زندگی شما خواهد داشت. در واقع هدف اصلی بهداشت خواب همسویی انسان با ساعت زیستی بدن است که در صورت نظم دهی به این ساعت بسیاری از مشکلات فیزیولوژیکی انسان حل خواهد شد.

 

 

چگونه بهداشت خواب را رعایت کنیم؟

با توجه به توضیحاتی که ارایه شد، این سوال مطرح است که چگونه بهداشت خواب را رعایت کنیم تا سطح سلامتی خود را افزایش داده و بدن را در مقابل بیماری ها، حملات و فشار ها مقاوم کنیم.

اولین گام تنظیم ساعت زیستی بدن است. به منظور تنظیم ساعت زیستی بدن لازم است هر روز راس ساعت مشخصی بیدار شده و شب در ساعت مشخصی بخوابید. این کار موجب تنظیم ساعت زیستی بدن شما می شود.میزان نیاز بدن هر فرد در میزان خواب متفاوت است. این میزان نیاز بر اساس سن، شرایط بدنی و... متغیر است. خواب استاندارد 6 الی 9 ساعت است و مطلوب ترین آن 7 ساعت خواب در شبانه روز است.

فقط در زمانی اقدام به خواب نمایید که احساس خستگی داشته باشید. این زمان معمولا در ساعات پایانی شب رخ می دهد که در صورت عدم اقدام به خواب در این زمان، دچار بی خوابی خواهید شد.به یاد داشته باشید در صورتی که جهت خواب به اتاق خواب می روید و احساس خواب آلودگی نمی کنید حتما اتاق را ترک نموده و با مطالعه یا تماشای چیزی خود را مشغول نمایید.

 

افزایش کیفیت محل خواب

اسم آن اتاق خواب است پس لازم است تمامی امکانات لازم برای خواب آسوده در آن فراهم باشد. این امکانات شامل رنگ اتاق خواب، میزان نور اتاق خواب، سکوت اتاق خواب، دمای مناسب اتاق و عدم وجود لوازم الکترونیکی غیر ضروری است. لازم است اتاق خواب محل آرامش و سکوت باشد تا به راحتی پس از ورود به آن بخوابید. از قرار دادن تلویزیون و موارد مشابه در اتاق خواب بپرهیزید.

 

ریلکسیشن قبل از خواب

یکی از اقدامات مناسب جهت بهبود خواب و محقق شدن بهداشت خواب انجام ریلکسیشن قبل از خواب است. بدین ترتیب که با انجام اقدامات ساده جسم و روحتان را آرام نمایید تا خوابی آرام داشته باشید. انجام اقدامات زیر جهت ریلکسیشن قبل از خواب توصیه می شود.

با اندکی تمرکز در ذهن خود تلاش کنید ذهنتان را آزاد سازی نمایید. به گونه ای که به هیچ چیز فکر نکنید. تلاش کنید افکار مثبت داشته باشید و با تلقین آرامش نگرانی ها را از خود دور سازید. اقدام بعدی آرامش جسمی است به گونه ای که تمامی عضلات را شل نموده و در بهترین حالت و آرام ترین حالت بخوابید. جهت آموزش این اقدام از فایل های صوتی آرامش استفاده نمایید.

 

جهت بهداشت خواب ورزش کنید

انجام ورزش موجب افزایش سطح سلامتی بدن و در نگاهی کلی تر بهداشت خواب می شود. انجام روتین ورزش موجب آرامش روحی و کیفیت زندگی خواهد شد. ورزش ضمن حفظ سلامتی و تناسب اندام موجب دفع سموم در بدن می شود. هرچه میزان این سموم در بدن کاهش یابد آرامش و سلامتی حین خواب افزایش می یابد.

 

تاثیر تغذیه در بهداشت خواب

یکی از اثر گذار ترین عوامل در سلامتی و خواب انسان تغذیه است. شما با تغذیه مناسب می توانید سلامتی و خواب مناسبی تجربه نمایید. در زیر نمونه هایی از نکات مفید در تغذیه را به شما می آموزیم.

همان طور که می دانید کافئین موجب بی خوابی خواهد شد. پس در ساعات پایانی روز از مصرف قهوه، چای و شکلات بپرهیزید.

استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات موجب آسیب به بدن و اختلال در خواب می شود. ترک مصرف این مواد بهداشت خواب شما را افزایش می دهد.

عدم نوشیدن آب و نوشیدنی 90 دقیقه قبل از خواب، موجب افزایش کیفیت خواب شده و موجب بیدار شدن فرد در نیمه شب جهت دفع ادرار نخواهد شد.

در ساعات پایانی شب و حداقل 4 ساعت قبل از خواب غذای سنکین مصرف ننمایید. این اقدام موجب اختلال در گوارش و در نتیجه بی خوابی می شود.

در مجموع رعایت کلیه نکات فوق تاثیر فوق العاده ای در سلامتی، درمان بی خوابی و افزایش کیفیت زندگی دارد که بطور کل بهداشت خواب نامیده می شود.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :