خطراتی که شیرجه در آب برای گوش در پی دارد

خطراتی که شیرجه در آب برای گوش در پی دارد

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و گرم تر شدن هوا تعداد عزیزانی که مایل به استفاده از استخر ها هستند افزایش می یابد و طرفداران آن به عنوان ورزش تابستانه شنا را آغاز می کنند. بر همین اساس لازم دانستیم با استفاده از تجربیات دکتر مجید نصیری اطلاعات مطلوبی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا سطح سلامتی و آگاهی جامعه افزایش یافته و فصلی شاد در پیش داشته باشیم. استفاده از استخر های عمومی مستلزم رعایت مسائل بهداشتی است تا مانع از عفونت گوش و آسیب های اینچنینی شود. علاوه بر این امر در صورت عدم آگاهی، شیرجه در آب می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد نماید. چرا که فشار در عمق پایین تر آب بسیار افزایش می یابد و همین امر مقدمات آسیب جدی به گوش و شنوایی را فراهم می نماید. در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت و خطراتی که شیرجه در آب برای گوش در پی دارد را بررسی خواهیم کرد.

 

شیرجه چیست؟

شیرجه به حالتی گفته می شود که فرد در کنار استخر و یا عمقی از آب قرار دارد و از آن جا و یا سطحی بالاتر به ارتفاعات مختلف اقدام به پریدن در آب می نماید. این پرش را شیرجه می گویند. شیرجه در آب مستلزم آگاهی و آموزش های بسیاری است چرا که هرگونه خطا در آن موجب وارد شدن آسیب های جدی به بدن شده و فرد را برای مدتی طولانی و یا همیشگی درگیر می نماید.

 

خطرات شیرجه در آب

آسیب به پرده گوش

برخورد به لبه سکو پرش

آسیب به مهره گردن، ستون فقرات و پاها

برخورد به عمق استخر یا رودخانه به جهت عدم محاسبه صحیح ارتفاع و شدت شیرجه و عمق آب

 

بررسی شیرجه و آسیب به پرده گوش

لازم است بدانید عمق آب و میزان فشار آن با یکدیگر رابطه مستقیم دارند، به طوری که پس هرچه میزان عمق بیشتر شود فشار وارده نیز بیشتر خواهد شد. تحمل این فشار برای گوش عادی با کمی دشواری همراه است. اما در صورتی که گوش به دلایل مختلفی دچار عفونت، سرماخوردگی و مشکلاتی که موجب بهم خوردن تعادل فشار داخلی و خارجی گوش است باشند، شیرجه موجب تحمیل صدماتی همچون پارگی پرده گوش خواهد شد.

به گفته دکتر مجید نصیری پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، هر زمان که احساس کردید دچار گرفتگی گوش شدید به هیچ وجه نسبت به شیرجه در آب اقدام نکنید. چرا که انجام این کار فشار بسیار زیادی به گوش وارد کرده و ضمن ایجاد عفونت گوش، به پرده صماخ نیز آسیب می زند. همچنین در این شرایط از وارد نمودن گوش پاک کن، دستمال و... به داخل گوش خودداری نمایید. در این زمان واکس گوش یا همان جرم گوش با جذب آب حجیم شده و ورود هر شی خارجی به کانال گوش موجب چسبیدن این جرم به پرده گوش و کم شنوایی خواهد شد لذا توصیه می شود بدون هرگونه دستکاری نسبت به خشک نمودن فضای خارجی گوش اقدام نموده و سریعاً به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا در صورت نیاز نسبت به شستشوی گوش اقدامات لازم انجام شود.

دکتر مجید نصیری همچنین اظهار داشت به جهت افزایش فشار آب در عمق آب، افرادی که به صورت تفریحی شنا می کنند و گاهاً در آب شیرجه می زنند به هیچ وجه نباید در عمق بیش از 3 متر این کار را انجام دهند. چرا که حضور در این عمق که فشار آب به شدت زیاد است نیازمند تمرین و آمادگی بدنی است. 

 

چگونه سلامت گوش را در کنار شروع شیرجه داشته باشیم؟

دکتر مجید نصیری در پاسخ به سوال عزیزانی که پرسیده بودند : چگونه سلامت گوش را در کنار شروع شیرجه داشته باشیم؟ اشاره نمود، عزیزانی که مایل به انجام شیرجه به صورت تفریحی و حرفه ای هستند می توانند با مراجعه به یکی از همکاران گوش و حلق و بینی نسبت به معاینه گوش و شرایط جسمی این بخش اقدام نمایند تا پزشک توصیه های لازم جهت حفظ سلامتی گوش و شنوایی را به ایشان ارایه نموده تا ضمن انجام ورزش مورد علاقه سلامت بدن نیز حفظ گردد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :