مراقبت های بعد از جراحی لوزه

لوزه دو عدد غده در دو طرف گلو می باشد که بعنوان یک سد دفاعی مقابل ورود میکروب ها به بدن عمل می کند.  لوزه ها جزئی از غدد لنفاوی محسوب می شوند و بخشی از سیستم ایمنی دفاعی بدن هستند. لوزه ها در شرایطی مثل سرما خوردگی و ایجاد عفونت به شدت متورم و دردناک شده و بلع و همچنین تنفس را دشوار می کند. عفونت لوزه ها با درمان های دارویی و تغذیه برطرف خواهد شد اما  در مواردی که لوزه بزرگ بوده و همچنین مکرر دچار عفونت شده و ایجاد درد وناراحتی وو عفونت های ثانویه نموده، باید خارج شود. این عمل در جراحی کوچکی انجام میگیرد، طی آن جراح لوزه را خارج نموده و پس از یک الی دو هفته با بسته شدن محل جراحی مشکل برطرف می گردد. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی لوزه اشاره خواهیم کرد.

جراحی لوزه


مراقبت های بعد از جراحی لوزه
در جراحی لوزه به دلیل وجود زخم باز در گلو رعایت برخی نکات به عنوان مراقبت های بعد از جراحی الزامی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

1-  پس از جراحی لوزه بدلیل وجود زخم وخون ریزی بیمار احساس درد نموده و نمی تواند غذای جامد بخورد به همین دلیل بهتر است از مواد غذایی نیمه جامد و خنک مثل بستنی تغذیه شود، همچنین در چند روز آتی غذا باید نرم و خنک یا ولرم مصرف شود. 
2-  هرگز از غذای گرم و محرک استفاده نشود.
3-  در روز های ابتدایی پس از جراحی لوزه در صورت داشتن خون ریزی خیلی زیاد پزشک را در جریان بگذارید و مداوم از بستنی برای بند آوردن خون و همچنین تامین نیاز های غذایی بدن استفاده کنید، توجه داشته باشید بستنی باید بدون طعم و رنگ باشد. 
4-  روزانه 6 الی 8 لیوان آب خنک بنوشید.
5-  آب پرتغال و آبمیوه های ترش باعث تحریک گلو شده و امکان سوزش و خون ریزی پس از جراحی لوزه  را افزایش می دهد، از مصرف آن ها بپرهیزید. 
6-  آب ماهیچه ولرم بدلیل وجود مواد مقوی بهترین جایگزین برای شماست به شرطی که دمای ولرمی داشته باشد و داغ نباشد.
7-  تا 14 ساعت پس از جراحی لوزه فعالیت بدنی شدید نداشته باشید، نهایت استحمام و فعالیت های عادی روزانه. 
8-  دارو های تجویزی را به موقع مصرف کنید، زخم باز لوزه ها ممکن است دچار عفونت شود، مصرف آنتی بیوتیک ها سر زمانکمک میکند زودتر بهبود یابید.
9-  به هیچ وجه سرفه نکنید و همچنین گلوی خودتان را صاف نکنید این کار باعث خون ریزی پس از جراحی لوزه خواهد شد. 
10-  از استعمال سیگار و نوشیدن لکی بشدت بپرهیزید.
11-  مصرف غذاهای ترد و سفت را به دو هفته بعد واگذار کنید. 
12-  از مصرف غذا های ادویه دار بپرهیزید.
13-  توجه داشته باشید بعد از چند روز لایه ای سفید روی زخم شما را میپوشاند این لایه عفونت نبوده و نشان از بهبود زخم شماست اما اگر با بوی بسیار بد و یا درد شدید مواجه شدید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. 
14-  مسکن ها ی تجویزی به شما کمک میکند بتوانید درد را تحمل کنید، ترجیحا قبل از خوردن غذا مسکن تجویزی را مصرف کنید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی لوزه

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :