راه کار های درمان  خروپف در خانه

قطعا تا به حال خروپف کسی که کنارتان خوابیده حداقل یک شب حسابی کلافه تان کرده، اگر آن شخص همسر شما باشد که شرایط بازهم سخت تر است و شما مجبورید تمان شب ها را با صدای خر و پف به صبح برسانید. یا شاید هم خودتان یکی از کسانی باشید که شب ها خواب را از چشم اطرافیان میگیرید.  این اختلال به دلایل متعددی ایجاد می شود. لوزه بزرگ، بیماری های تنفسی، عادات بد در تغذیه و خواب همگی از جمله عوامل موثر در تشدید خروپف است. در صورت بروز خروپف توصیه های زیر را عمل نمایید تا علائم بهبودی حاصل گردد اما در صورتی که تغییری احساس نکردید با مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی علت اصلی خروپف را یافته و نسبت به درمان آن اقدام نمایید. در ادامه راه کار های درمان خروپف در خانه را می خوانید.

راهکار های درمان خروپف

جهت درمان خروپف از ابزارهای پزشکی استفاده کنید

همان طور که قبلا نیز در مقاله علل خر و پف توضیح داده شد،  خروپف در برخی افراد به دلیل انقباض در پشت گلو و یا  زبان ایجاد می شود. پس لازم است به وسیله ابزاری پزشکی این انقباض کنترل شود تا خر و پف در فرد رفع گردد. در این روش درمان خروپف حالت فک تغییر کرده و خر و پف درمان می گردد.


جهت درمان  خروپف الکل و آرامبخش نخورید

الکل و آرامبخش ها سیستم اعصاب مرکزی بدن شما را ضعیف میکنند و این ضعف باعث شل شدن عضلات فک و دهان می شود و این امر به شدت گرفتن  خروپف شما کمک می کند‌.

 

جهت درمان  خروپف  کافی و منظم بخوابید

خستگی بیش از حد باعث می شود ماهیچه های زبان شل شوند و این امر باعث تشدید  خروپف میشود.

 

جهت درمان خر و پف  جهت خوابتان را عوض کنید

به پهلو بخوابید، در این شرایط بدن به گونه ای قرار میگیرد که زبان به ته گلو نرود چرا که این اتفاق باعث محدود شدن مسیر هوایی می باشد که منجر به خر و پف می شود.

 

جهت درمان خر و پف  وزنتان را کاهش دهید

اگر اضافه وزن دارید با کاهش وزنتان فشاری که در گلو راه هوایی را محدود میکند کم کنید  راحت تر تنفس کنید.

 

جهت درمان خر و پف با گرفتگی بینی مبارزه کنید

گرفتگی بینی یکی از عوامل محدود کننده راه هواییست  که باعث می شود فرد به هنگام خواب  خروپف کند. هنگامی که راه تنفسی فرد دچار تغییر است روند منظم تنفس به سختی انجام می شود و در نتیجه این تغییر صدای خروپف ایجاد می شود.

 

جهت درمان  خروپف آب بنوشید

همانطور که اشاره شد بسته شدن راه تنفسی در فرد موجب  خروپف می شود. ترشحات سینوسی در زمان بیماری، آلرژی و ... موجب مسدود نمودن راه تنفسی در فرد می شود. وجود آب در بدن شما باعث می شود مخاط بینی براحتی خارج شود و مسیر هوایی باز شود.

 

جهت درمان  خروپف از پیاز استفاده کنید

پیاز را دو تکه نمایید و بالای سر خود بگذارید تا باعث ضد عفونی کردن هوا و باز کردن راه های تنفسیتان شود.

 

جهت درمان  خروپف دمنوش دم کنید و بنوشید‌

انسداد و اختلال در تنفس یکی از مهم ترین عوامل ایجاد  خروپف است. دم نوش های گزنه، مریم گلی کمک میکند  که با بیماری های تنفسی مقابله کنید و ضمن تنفس راحت،خر و پف نکنید.

 

جهت درمان  خروپف عوامل آلرژی زا را دور کنید

همان طور که در مقالات آلرژی و کنترل آن اشاره شد، یکی از عواملی که موجب افزایش ترشحات سینوسی و غلظت آن می شود آلرژن ها هستند. فردی که در معرض آلرژن ها قرار می گیرد دچار آلرژی شده و بدن وی نسبت به آلرژن ها واکنش نشان می دهد. یکی از واکنش های رایج ترشح بیشتر مخاط، عطسه و انسداد راه تنفسی فرد است. پس پیشگیری از آلرژی می تواند کنترل  خروپف به حساب آید.

 

در نهایت اگر تمام توصیه ها را رعایت کردید و همچنان  خروپف داشتید برای تشخیص و درمان به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا علت را تشخیص داده و درمان نماید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :