فلج بلز و آنچه باید بدانید

فلج بلز از کار افتادن ناگهانی عضلاتی است که در صورت هر فرد مسئول حرکات ارادی یک طرف هستند. در این عارضه یک طرف صورت فرد فلج شده و حالت افتادگی به خود میگیرد. این بیماری نسبتا شایع در اثر از کار افتادگی و یا ضعف شدید عصب هفتم صورت ایجاد می شود و در هر سنی امکان رخ دادن آن وجود دارد. فلج بلز اغلب در اثر تصادف، بیماری های ویروسی، تومور یا... رخ می دهد و در حقیقت به خودی خود یک بیماری نیست اما علائمی است که چند عارضه ی مختلف می تواند آن را ایجاد نماید. در اثر فلج بلز فرد در پلک، گونه، دهان و لب دچار افتادگی و انحراف می گردد و علاوه بر از بین رفتن زیبایی، موجب اختلال در سلامت و عملکرد طبیعی جسم و روح میگردد. 

فلج بلز

 

علائم و نشانه های فلج بلز ناگهانی

•  سردرد شدید
•  کاهش حس چشایی
•  درد در ناحیه ی درگیر
•  ضعف 
•  افتادگی صورت و تغییر چهره 


تشخیص فلج بلز

تشخیص فلج بلز برای پزشک بسیار راحت است. وی با دیدن صورت و افتادگی عضلات متوجه فلج بلز موضوع می شود و همچنین با پرسیدن سوالات و درخواست حرکت دادن عضلات، لبخند زدن، باز و بسته کردن چشم، بالا بردن ابرو می تواند شدت این عارضه را تخمین بزند. همچنین با الکترومیوگرفی یا همان نوار عضله، آسیب عصبی و شدت آن مشخص می شود. 

 

درمان فلج بلز

درمان فلج بلز به دو صورت درمان دارویی و درمان فیزیوتراپی انجام میگیرد که در ادامه به هر یک خواهیم پرداخت.

 

درمان فیزیوتراپی فلج بلز

در فلج بلز عضلات صورت به دلیل آسیب عصب صورت از کار می افتد، در روش درمان فیزیوتراپی فلج بلز  با اعمال فیزیکی خاص، سعی بر ایجاد تحرک و تقویت عضلات صورت می شود که در طی دوران ریکاوری بسیار موثر است. 

 

درمان دارویی فلج بلز

اغلب افرادی که به فلج بلز مبتلا می شوند، سلامت خود را باز می یابند و در حقیقت الگوی ثابت درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اما اغلب پزشک برای تسریع روند درمانی امکان دارد درمان دارویی فلج بلز را در پیش گیرد و داروهایی مثل کورتیکواستروئید عا را که عوامل ضد التهابی قوی هستند تجویز کند، این امر موجب کاهش تورم صورت میگردد.  دارو های ضد ویروسی مثل آسیکلوویر یا والاسیکلوویر در صورتی که ویروس عامل فلج بلز باشد، می تواند باعث توقف پیشرفت عفونت گردد. در موارد نادری فلج بلز با دارو درمانی و فیزیوتراپی باز هم بهبود کامل نیافته و در صورت افتادگی هایی مشاهده میگردد، در این موارد فرد می تواند با پذیرش ریسک جراحی نسبت به از اصلاح مشکلات عصب صورت اقدام نماید. 

ویروس هایی که با فلج بلز مرتبط می باشد عبارتند از:

هرپس زوستر
اپستین بار
سرخچه
اوریون
آنفلوآنزای بی
ویروس کوکساکی
هرپس سیمپلکس یا زخم ها و تبخال های دستگاه تناسلی 
 


فلج بلز و سکته مغزی

امکان دارد فرد یا خانواده ی وی فلج بلز و سکته مغزی که منجر به آسیب عصب صورت شده اشتباه بگیرند و همین امر موجب نگرانی های بسیاری خواهد شد. اما فلج بلز با سکتهی مغزی کاملا متفاوت است و در صورتی که پزشک تشخیص فلج بلز دهد نیاز به نگرانی نسبت به آسیب مغزی نیست. به صورت کلی باید بدانید فلج بلز بر خلاف ظاهر ترسناک و دلهره آور بیماری موقت و قابل درمانی است و فقط نیاز به صبر شما خواهد داشت. 


 
سایر درمان های مکمل فلج بلز

تکنیک های کاهش درد عضلانی و ریلکسیشن.
ماساژ درمانیو
طب سوزنی.
تکنیک های بیوفیدبک
ویتامین درمانی

 

دکتر مجید نصیری |دکتر گوش و حلق و بینی در تهرانپ

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :