توصیه های مراقبتی گوش در چهارشنبه سوری

این روز ها نزدیک به چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری)  می شویم. گاه و بی گاه صدای انفجار مواد محترقه در چهارشنبه سوری به گوش می رسد. این انفجار ها جدا از خطرات و آسیب های دیگر برای پرده گوش شما بسیار خطرساز است.  امکان این که شما دچار افت شنوایی یا حتی پارگی پرده ی گوش شوید زیاد است، افت شنوایی ممکن است هیچ علائم خاصی نداشته باشد اما کم کم با وزوز گوش مواجه شوید که پس از تست های شنوایی سنجی میتوان به درجه  ی افت شنوایی پی ببریم. اگر صدای انفجار به حدی زیاد باشد که فرد دچار پارگی پرده ی گوش شود با درد گوش و همچنین احساس گرفتگی  وزوز گوش و کم شنوایی ناگهانی مواجه می شود که باید بلافاصله تحت آزامایش های شنوایی سنجی قرار گیرد و درمان آغاز گردد. 

 

چه صدایی به پرده گوش آسیب می زند؟

سوالیکه برای عده کثیری ایجاد می شود این است که چه صدایی به پرده گوش آسیب می زند؟ بر اساس استاندارد های جهانی 85دسی بل صدا برای 8 ساعت مجاز است، هر قدر صدا بالاتر رفته و یا مدت شنیدن آن بیشتر شود گوش در معرض آسیب قرار میگیرد، آستانه شنوایی انسان 15تا20 دسی بل است و سخنرانی عادی 60دسی بل صدا دارد، از 120 دسیبل در گوش درد ایجاد می شود و بالاتر از 130 دسی بل پرده ی گوش آسیب میبیند. 


 پیشگیری از آسیب به پرده ی گوش در چهارشنبه سوری

باید دانست خواه نا خواه افرادی هستند که در چهارشنبه سوری  از این مواد آسیب زا استفاده می کنند پس بهتر است در این روز کم تر در معابر عمومی حضور داشته باشید و همچنین در صورت ضرورت حتما از محافظ های گوش استفاده نمایید. در صورتی که در معرض این صداها قرار گرفتید بلافاصله بعد از بروز علائم پارگی و یا خون ریزی به بیمارستان مراجعه نمائید.  دقت داشته باشید بر خلاف باور عموم پارگی پرده گوش به مفهوم نا شنوایی نمی باشد و همچنین درمان پذیر است. لذا هرچه سریع تر برای درمان اقدام نمائید.

 

در چهارشنبه سوری پس از مشاهده چه علائمی به پزشک مراجعه کنیم؟

همان طور که در مقالات پیشین توضیح داده شد، بروز هیجان و استرس و حالات روحی بسیار تاثیر گذار در سلامتی شنوایی و گوش شما می باشد. لذا پس از بر هم خوردن این آرامش روحی احتمال بروز مشکلاتی نظیر وزوز گوش، کاهش شنوایی و حتی سکته گوش افزایش می یابد.

همچنین در صورتی که در چهارشنبه سوری در معرض صدای زیاد انفجار و هرگونه سوختگی اطراف گوش شدید فورا به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه نمایید تا اقدامات ضروری برای بهبود شرایط سلامتی شما انجام شود. در اسرع وقت به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نمایید تا وضعیت شنوایی و پرده گوش شما مورد آزمایش اودیومتری قرار گیرد. دقت داشته باشید رسیدگی پس از حادثه از مهم ترین عواملی است که نقش تعیین کننده در آسیب جدی به گوش و یا بهبود آن دارد پس به هیچ عنوان نسبت به پی گیری این موضوع قصور ننمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :