توصیه های مراقبتی در خانه تکانی و اثر شوینده ها بر دستگاه تنفسی

توصیه های مراقبتی در خانه تکانی و اثر شوینده ها بر دستگاه تنفسی

این روز ها با نزدیکتر شدن به سال نو و شروع خانه تکانی ها، بد نیست از اثر شوینده ها بر دستگاه تنفسی بدانید، رعایت برخی نکات ساده کمک می کند که از تاثیر منفی شوینده ها بر دستگاه تنفسی بکاهید. مواد شوینده علاوه بر تاثیرات منفی بر دستگاه تنفسی، موجب آسیب به سیستم بویایی فرد نیز می شود. مواد شوینده محرک سرفه بوده و با افزایش میزان سرفه آسیب فراوانی به تار های صوتی و حنجره وارد می نماید . پس لازم است در خصوص استفاده ایمن از مواد شوینده مطالبی را بدانید که در ادامه توضیح خواهیم داد.


1-  شوینده ها را رقیق کنید، غلظت بالای شوینده به معنای اثر گذاری بالا نیست، حل کردن شوینده در آب، از اثر منفی آن میکاهد. 
2-  شوینده ها را با یکدیگر مخلوط نکنید، این کار باعث ایجاد گاز و بخار سمی میشود که به دستگاه تنفس آسیب جدی وارد می نماید. 
3-  زمان استفاده از شوینده ها درها و پنجره ها باز باشد، بسته بودن در و پنجره باعث می شود گاز  در محیط پیچیده و به دستگاه تنفسی آسیب وارد نماید. 
4-  اگر زن باردار در معرض تنفس این شوینده ها قرار گیرد امکان ابتلای کودک به بیماری آسم افزایش می یابد. 
5-  افرادی که مشکلات پیشین تنفسی دارند نباید به هیچ وجه در معرض شوینده ها قرار گیرند. 
6-  شوینده ها میتوانند باعث کاهش حس چشایی و حس بویایی شوند.

 

در ادامه ی توصیه های پیشین لازم است بدانید:
در بسیاری مواقع آبریزش بینی و گرفتگی صدا و اختلالت تنفسی بعد از استفاده ی شوینده دیده می شود. استفاده ی طولانی مدت از شوینده های بهداشتی میتواند باعث حساسیت دائم فرد نسبت به آن ها شود. 

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید رعایت شود، استفاده از شوینده ها با ماسک و دستکش می باشد، ماسک از آسیب های تنفسی تا حدودی جلوگیری می نماید و دستکش باعث میشود پوست دست دچار آسیب نشود. 
استفاده از شوینده ها خصوصا در محیط بسته میتواند باعث سوختگی مخاط شود و همچنین تار های صوتی را آسیب زند. 
در این مواقع به فرد توصیه می شود با استفاده از آب و یا شیر از درد بوجود آمده بکاهد، این سوزش ممکن است در بینی، گلو یا حنجره رخ دهد که علاوه بر سختی تنفس و سوزشو درد باعث گرفتگی شدید صدا نیز خواهد شد. 
به فردی که در ناحیه حنجره دچار سوختگی شده توصیه میگردد که اولا تا حد امکان از صحبت کردن خودداری نماید و همچنین به هیچ وجه تا حداقل 5 روز در معرض مواد شوینده قرار نگیرد. این علائم در مواردی رخ میدهد که دو شوینده با یکدیگر مخلوط شده و ایجاد گاز های سمی نموده است. 
پس از مخلوط کردن شوینده ها شدیدا پرهیز نمائید. 
گاز شوینده ها برای کودکان خطر زا بوده، اگر صاحب فرزند هستید او را از معرض این گاز ها خارج کنید.

 

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر متخصص حلق و بینی

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :