مشکلات انحراف تیغه بینی چیست؟

شاید یک تنفس عمیق و بی دردسر برای خیلی از شما راحت باشد اما برخی در حسرت نفسی راحت هستند، انحراف تیغه بینی پدیده ایست که شاید خیلی از افراد درگیر آن باشند اما شدت این اختلال در برخی به حدی است که  در تنفس با مشکل مواجه میگردند و زندگی فرد را دچار مشکل می سازد. انحراف تیغه بینی شرایطی است که تیغه ی جدا کننده ی بینی فرد دچار خمیدگی یا شکستگی شده است، در نوع خفیف این اختلال مشکل بزرگی ایجاد نمیکند اما در نوع شدید تر این انحراف موجب گرفتگی سوراخ بینی میشود و  بیمار در تنفس طبیعی دچار مشکل خواهد شد. 

علل انحراف تیغه بینی

علل انحراف تیغه بینی در موارد بسیاری ارثی می باشد و فرد از بدو تولد دارای این اختلال است. در برخی موارد انحراف تیغه بینی خفیف قابل مشاهده نیست و صرفا در تنفس فرد مشکل ایجاد می نماید. در موارد بسیاری نیز پس از تصادف، ورزش و ضربات محکم به تیغه بینی این انحراف ایجاد می شود.

 

علائم  انحراف تیغه بینی

تقریبا 80% افراد دچار انحراف در بینی می باشند اما علائم انحراف تیغه بینی در درصد کمی بروز میکند و فرد مجبور به جراحی می گردد. شایع ترین علائم انحراف تیغه بینی مسدود شدن سوراخ های بینی و اختلال در تنفس می باشد، از دیگر علائم میتوان به:
خون ریزی از بینی
تنفس صدا دار
خرو پف کردن 
اختلال در خواب
خشکی دهان
درد در ناحیه سرو صورت
ترشحات پشت حلق و گرفتگی سینوس
اشاره نمود.

 

تشخیص  انحراف تیغه بینی

تشخیص  انحراف تیغه بینی با معاینه ی پزشک گوش و حلق و بینی قابل تشخیص می باشد در برخی موارد برای تشخیص کامل نیاز به آندوسکوپی سینوس یا سی تی اسکن می باشد.
 

درمان  انحراف تیغه بینی

در درمان  انحراف تیغه بینی در موارد خفیف از دارو هایی مثل اسپری های مرطوب کننده استفاده می شود. اما این درمان جهت تسهیل تنفس است و انحراف را برطرف نمی نماید.  تنها راه جهت برطرف نمودن انحراف تیغه بینی جراحی می باشد.


جراحی انحراف بینی چگونه است؟

در جراحی انحراف تیغه بینی با استفاده از برش های کوچک در قسمت های انحراف داده شده عضروف یا استخوان بینی را اصلاح مینمایند و بصورت همزمان جراحی بر روی سیسنوس ها نیز انجام میگیرد. 
باید بدانید در جراحی انحراف تیغه ی بینی، کجی یا انحراف ظاهری بینی شما برطرف نمی گردد بلکه تنها راه تنفس باز خواهد شد.  در بیمارانی که تمایل دارند همزمان انحراف ظاهری بینی نیز ازبین برود، باید تحت عمل جراحی زیبایی به جز جراحی ترمیمی قرار گیرند.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :