بیماری برونشیت را بهتر بشناسید

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی ارایه دهیم تا بیماری برونشیت را بهتر بشناسید. برونشست ورم و التهاب و عفونت لوله های برونشی (نایژکها) است که باعث اختلال در تنفس می گردد. برونشیت با سرفه های شدید، تنگی نفس، خلط های غلیظ همراه است، در مواقعی نیز بیمار دچار تب خواهد شد. لولههای برونشی در مسیر عبور هوا از بینی به شش ها قرار دارد به همین خاطر بیماری برونشست و التهاب این لوله ها موجب سخت شدن تنفس در بیمار می شود.


برونشیت حاد

برونشست حاد بیماری کوتاه مدتیست که معمولا بعد از یک دوره سرماخوردگی یا عفونت ویروسی ایجاد خواهد گشت، برونشیت حاد با سرفه های شدید، تب، خلط سبزرنگ، درد در قفسه ی سینه همراه است و اغلب طی3 الی 7 روز بهبود یافته و درمان میگردد.

 

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن شکل طولانی مدت برونشیت بیش از سه ماه تا دو سال می باشد، در برونشیت مزمن سرفه ها طی مدت طولانی قطع نشده و فقط میزان آن افزایش یا کاهش می یابد.


عوامل ایجاد برونشیت حاد

عوامل ایجاد برونشیت حاد ویروس و باکتری هایی هستند که موجب التهاب نایچه ها می شوند. در حقیقت برونشیت پاسخ سیستم ایمنی بدن به وجود عفونت هاست به همین دلیل است که نایچه ها در پاسخ دفاعی خود تولید خلط می نمایند.

 

عوامل ایجاد برونشیت مزمن

عوامل ایجاد برونشیت مزمن اغلب در اثر دود سیگار و قلیان و همچنین حملات مکرر برونشیت حاد ایجاد میگردد. آلودگی هوا، گاز های سمی،گرد و غبار و ریز گرد ها نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارند.

 

علائم برونشیت

سرفه شدید
تنگی نفس
تب و لرز
درد قفسه سینه
گرفتگی و آبریزش بینی
خستگی و خواب آلودگی
ایجاد خلط
تورم برونش ها


درمان برونشیت

جهت درمان برونشیت لازم است نکات زیر رعایت شود. بیمار باید استراحت نموده، مصرف مایعات را تا حد زیادی افزایش دهد، هوای مرطوب تنفس نماید و تحت نظر پزشک قرار گیرد. پزشک نیر با تجویز دارو های ضد التهای و ضد سرفه سعی بر تسکین علائم برونشیت حاد دارد، اما برونشیت مزمن متاسفانه بدلیل این که نایزک ها از بین رفته یا ضعیف شده است درمان قطعی ندارد و تنها استفاده از ضد سرفه ها، قطع مضرف سیگار و قلیان، پرهیز از در معرض خطر ریزگرد و آلودگی هوا قرار گرفتن از تشدید آن جلوگیری می نماید.
نباید فراموش کرد که درمان خودسرانه و استفاده از ضد سرفه ها بدون درمان عامل اصلی (ویروس یا عفونت) آسیب زا بوده و موجب توقف خروج خلط ها از ریه می شود، لذا باید ابتدا عفونت درمان شده و سپس در جهت کاهش سرفه ها اقدام نمود.


پیشگیری از ابتلا به برونشیت

برونشیت قابل پیشگیری می باشد، روش هایی همچون:
پرهیز از قرار گرفتن در معرض دود سیگار و آلودگی
دوری از افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا
شستشویی مکرر دست ها
استفاده از ماسک
تزریف واکسن آنفلوآنزا
سریعا به پزشک مراجعه کنید اگر:
تنگی نفس طولانی شد
خون با خلط خارج شد
درد قفسه ی سینه شدید شد
تب بیش از حد معمول و استفراغ

 

 

دکتر مجیدی نصیری | دکتر جراح گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط