از بیماری خروسک (کروپ)  شنیده اید؟

تا کنون از بیماری خروسک (کروپ)  شنیده اید؟ کروپ یا همان خروسک، بیماری است که اغلب در سنین 3 ماه الی 5 سال و بین کودکان شیوع دارد. خروسک بیماری با درگیری شدید دستگاه تنفس و سرفه های بلند و خش دار همراه است و باید درمان شود. خروسک به جز در نوزادان خصوصا نوزادان نارس که دستگاه تنفسی کاملی ندارند عامل مرگ نمی شود. کودکی که دچار خروسک می شود باید تحت مراقبت و نظر دکتر متخصص اطفال باشد تا هرچه سریع تر بیماری کنترل شده و درمان آغاز گردد. همچنین از مهمترین اقدامات خانگی برای درمان این بیماری،کمک به بهبود تنفس با مرطوب نمودن فضای اتاق می باشد به همین جهت استفاده از دستگاه بخور توصیه می گردد. در اغلب موارد خروسک ناشی از ویروس ها است، گهگاه علائم به علل آلرژیک و یا میکروبی هم بروز می کند.

 

علائم خروسک (کروپ)  چیست؟

هر پدر و مادری برای آن که بتوانند نسبت به درمان اولیه اقدام کنند لازم است بدانند علائم خروسک (کروپ)  چیست؟  
تنفس صدا دار، سرفه مداوم، گرفتگی و خس خس سینه از مهمترین علائم خروسک (کروپ)  می باشد، این بیماری ابتدا مثل یک سرماخوردگی ساده با سرفه های خفیف و آبریزش بینی شروع می شود اما با گذر زمان تبدیل به سرفه های شدید و مداوم خواهد شد.
سرفه های خروسک (کروپ)  اغلب بصورت حمله ای می باشند به طوری که بیمار در ساعاتی از روز خصوصا اوایل صبح به مدت چند دقیقه دائم سرفه می کند و پس از ساعاتی آرامش مجددا این حمله رخ می دهد.
در اغلب کودکان درگیر خروسک (کروپ) ، در هنگام گریه نشانه های بیماری در آن ها تشدید شده و به علت نرسیدن هوا ممکنه تا مرز کبودی نیز پیش رود که در این صورت باید فورا ضمن تماس با فوریت های پزشکی کودک را به اورژانس منتقل نمایند تا برای تنفس راحت تر از دارو های استنشاقی،دستگاه اکسیژن و حتی در صورت مسدود شدن راه های تنفسی نسبت به باز کردن این مسیر به وسیله ی یک لوله اقدام شود.
از دیگر علائم خروسک (کروپ)  شدید تنفس های پی در پی و فرورفتگی ناحیه شکمی بدلیل تقلا برای تنفس می باشد.
اغلب کودکانی که یک بار درگیر این بیماری شده اند و درمان انجام شده، خیلی کم خطر درگیری مجدد تهدیدشان میکند مگر کودکان درگیر با بیماری های تنفسی دیگر مثل آسم.


درمان خروسک یا (کروپ)

در اغلب موارد بیماری خروسک (کروپ)  آنچنان شدید نیست که نیاز به بستری وجود داشته باشد و در بین سه الی پنج روز با درمان های عادی، مصرف استامینوفن و همچنین تنفس هوای مرطوب و استراحت درمان خواهد شد. در مواردی که این بیماری کمی شدت یابد نیز پزشک تجویز کورتن مینماید که در کاهش التهاب ناحیه ی تنفسی تاثیر به سزایی دارد.

در صورت بروز چه علائمی فورا پزشک را درجریان بگذاریم:
اختلال در تنفس
اختلال در بلع
تب بالا
تهوع
رنگ پریدگی شدید
بی حالی شدید
کبودی صورت
آبریزش از دهان و خرخر شدید


بیماری خروسک یا سندروم کروپ یا لارنژیت

خروسک در بزرگسالان نیز وجود دارد. عوامل ویروسی بیشترین عاملی هستند که باعث لارنژیت می شوند اما عوامل آلرژی و باکتریایی هم گاهی باعث خواهند شد، در مواقعی که عامل لارنژیت آلرژی باشد مصرف آنتی هیستامین و تنفس هوای مرطوب، استفاده از دستگاه بخور و استراحت منجر به درمان خواهد شد. اما در باقی موارد نیاز به درمان دارویی توسط پزشک می باشد.
در بزرگسالان در خصوص درگیری با لارنژیت امکان تجویز استراحت حنجره وجود دارد، به گونه ای که بیمار به مدت چند روز باید از صحبت کردن پرهیز نماید .

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :