سرماخوردگی در زنان باردار

سرما خوردگی از آن دسته بیماری هایی است که محدودیت فصلی و دمایی ندارد و بر خلاف اسمش, هر زمانی امکان دچار شدن به آن می باشد و غالبا با علائم سرفه، عسطه، آبریزش بینی و گلو درد و گاها تب بروز میکند. سرماخوردگی عموما بیماری مهلکی نیست و با استفاده از دارو ها و آمپول ها در مدت زمان کم برطرف خواهد شد، اما مشکل از جایی آغاز می شود که زن باردار با سیستم ایمنی ضعیف تر نسبت به افراد عادی, درگیر این بیماری شود. سرماخوردگی در زنان باردار به راحتی درمان نمی شود و یا حداقل می توان گفت سرماخوردگی در زنان باردار مثل زمان های عادی پیش از بارداری وی نیست،در ادامه به شرح و توضیح این امر می پردازیم.

 

مشکلات سرماخوردگی در زنان باردار

از مشکلات سرماخوردگی در زنان باردار علاوه بر کاهش مقاومت بدن, با معضل دیگری نیز رو به رو هستیم و آن منع مصرف دارو می باشد. زنان باردار در زمان سرماخوردگی نمی توانند از درمان های افراد عادی استفاده کنند چرا که هر دارویی می تواند روی جنین اثر سوء داشته باشند. به عبارتی باید کمی بیشتر با بیماری بجنگند و روش های طبیعی تر را جایگزین کنند, این امر درست است که استامینوفن های معمول و قرص سرماخوردگی در ردیف قرص های مجاز برای زنان باردار هستند، اما این به بدان معنیست که تنها در صورت ضرورت استفاده از آن ها مجاز خواهد بود. آن ضرورت زمانی است که به علت سرما خوردگی مادر دچار تب شدید شده و این تب تاثیر منفی بر روی جنین خواهد گذاشت.در غیر این صورت باید از طبیعی ترین روش ها برای درمان بهره برد.

 

پیشگیری از سرماخوردگی در بارداری

یکی از بهترین روش های مقابله با سرماخوردگی در بارداری و جلوگیری از آسیب های وارده به جنین، پیشگیری از سرماخوردگی در بارداری است. پیشگیری از سرماخوردگی در بارداری با روش های تقویت سیستم ایمنی بدن مادر همراه است. به طوری که مادر با تغذیه و مصرف صحیح مواد غذایی و همچنین رعایت نکاتی در سبک زندگی می تواند مقاومت بدن را بالا برده و سیستم ایمنی را تقویت نماید. مصرف لیمو، مرکبات، سبزیجات و دوری از فست فود ها، مواد چرب و سرخ کردنی و تنقلات موجب بالا رفتن سطح ایمنی بدن می شود.


درمان طبیعی سرماخوردگی در زنان باردار

1.استراحت کنید, از مایعات استفاده کنید. درمان طبیعی سرماخوردگی در زنان بادار با پیاز و سیر, آبمیوه, آب,لیموترش و آب جوش و.... که باعث درمان هر چه سریع تر شما خواهند شد. آب و مایعات توکسین ها و در حقیقت همان سموم بدن را دفع می کند و کمک می کند هر چه سریع تر ویروس از بدن شما خارج شود. انواع جوشانده ها خصوصا گرم، برای شما بسیار مفید هستند.
2.سیر درمان طبیعی سرماخوردگی! سیر دارای خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده است. افرادی که بیشتر سیر مصرف می کنند کمتر دچار سرما خوردگی خواهند شد همچنین مصرف سیر در سرما خوردگی به بهبود شما کمک شایانی خواهد کرد. دو حبه سیر را له کنید, داخل شیر یا آب گوشت بجوشانید و گرم میل کنید این ترکیب به شما کمک خواهد کرد که راحت تر با ویروس سرماخوردگی مبارزه کنید.
3.پیاز درمان طبیعی سرماخوردگی! پیاز خواص بسیاری دارد که یکی از آن ها ضد عفونی کننده است.  ضمن این که مصرف پیاز در این دوره خصوصا به صورت جوشانده و همراه با عسل برای شما بسیار مفید خواهد بود، قراردادن تکه هایی از آن در محیط منزل نیز برای ضد عفونی مناسب است.
5.از بخور استفاده کنید,بخور باعث میشود تنفس شما آسان شود. استفاده از قطره اسطوخودوس در بخور نیز به بهبود شما کمک شایانی خواهد نمود. روزانه 15 دقیقه با 5 قطره از اسطوخودوس، کمک می کند که التهابات کاهش یافته و روند بهبود را تسریع میبخشد.
6.سینه خود را با اکالیمتوس ماساژ دهید,اکالیپتوس گیاهیست که خاصیت خلط آوری و باز شدن تنفس دارد,خاصیت اکالیپتوس به دلیل ماده ای به نام اکالیپتول است که به تنهایی بر سلول های برونشیت اثرگذار است.
7. بینی را شست و شو دهید. شست و شوی دائم بینی با محلول آب نمک رقیق شده به شما کمک میکند تا براحتی نفس بکشید و همچنین ویروس ها توسط تخلیه ی بینی از بدن شما خارج شود.
8.محیط منزل راگرم نگهدارید,گرما و تعریق باعث تسریع بهبود شما خواهد شد. بهتر است بدانید در تمام اوقات خصوصا در دوران بارداری پیشگیری به درمان اولویت داشته و شما باید با رعایت نکات بهداشتی و بالا بردن ایمنی بدن, کم تر خود را در معرض بیماری های این چنینی قرار دهید.

 

دکتر مجیدی نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :