مراقبت قبل و بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی)

مراقبت قبل و بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی)

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از انواع جراحی های زیبایی است که برای اصلاح نقص ظاهری بینی و یا افزایش زیبایی آن انجام می شود.جراحی حساسی که در آن علم و هنر جراح در هم می آمیزد. در جراحی بینی نقص های استخوانی بینی تراشیده میشود و در صورت نیاز غضروف بینی تعویض می گردد و بینی زیبا و متناسب با دیگر اجزای صورت حاصل می شود. جراحی بینی حساسیت های خاص خود را دارا است، چرا که علاوه بر زیبایی لازم است سلامت بیمار نیز در نظر گرفته شود و مد نظر قرار دادن راه تنفسی بیمار و عدم آسیب به آن از مهم ترین نکاتی است که در برخی موارد توسط برخی پزشکان رعایت نمی شود و شاهد مراجعه بیمارانی هستیم که با شکایت از اختلالات تنفسی مراجعه میکنند و چاره ای جز انجام جراحی و یا آندوسکوپی سینوس و باز نمودن مجرای تنفسی (در صورت امکان) نخواهیم داشت. در این مقاله قصد به توضیح مراقبت قبل و بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) داریم تا آگاهی عزیزان در خصوص مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی افزایش یابد.

جراحی بینی | عمل زیبایی بینی

 

استحمام پس از جراحی بینی (رینوپلاستی)

استحمام پس از جراحی رینوپلاستی (رینوپلاستی) نیازمند رعایت نکاتی است، چرا که پس از جراحی تا چند روز کمی گیجی به دلیل داروی بیهوشی طبیعی است، لذا جهت پیشگیری از زمین خوردن و آسیب های این چنینی به هیچ وجه در یک هفته اول به تنهایی استحمام نکنید، دقت داشته باشید به دلیل وجود اسپیلینت (آتل روی بینی) امکان حمام کردن به صورت عادی وجود ندارد و لازم است شما به صورت نشسته بر روی صندلی باشید و یکی از عزیزان به شما کمک نموده و با خم کردن سر به سمت عقب نسبت به شستشوی مو و بدن اقدام نمایید. دقت داشته باشید در پروسه استحمام بعد از جراحی بینی به هیچ وجه نباید موجب مرطوب شدن آتل شوید چراکه دچار حساسیت و خارش پوستی در همان ناحیه می شوید که بسیار عذاب دهنده است. حمام کردن بعد از جراحی بینی نیازمند استفاده از آب ولرم است، استفاده از آب داغ به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

 

ورزش بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی)

ورزش بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) به هیچ وجه توصیه نمی شود، لازم است حداقل تا دو الی سه ماه از انجام ورزش های سنگین پرهیز نمایید، ورزش هایی که امکان آسیب به بینی شما را دارند بسیار خطرناک بوده و در بسیاری موارد موجب آسیب و جراحی ترمیمی بینی می شوند. ورزش های آبی هم چون شنا نیز تا دو ماه توصیه نمی شود، کلر آب می تواند مشکلات پوستی، حساسیتی و... برای ناحیه جراحی شده ایجاد نماید. سنا خشک و بخار نیز همچنین. ورزش در حد پیاده روی به صورتی که خم نشوید و فشاری روی بینی تحمیل نشود بلامانع است.

 

درمان تورم بینی پس از جراحی رینوپلاستی

تورم بینی از جراحی رینوپلاستی بسیار رایج و طبیعی است، این تورم تا ماه ها باقی می ماند و پس از یک سال می توانید فرم واقعی بینی را مشاهده نمایید. میزان تورم بینی در هر شخص متفاوت است اما در این جا راه هایی جهت کاهش تورم بینی پس از جراحی رینوپلاستی ارایه خواهیم نمود تا عزیزان با آگاهی بیشتر رفتار نموده و مانع از تورم بیش از حد بینی شوند.

 

 درمان تورم بینی-سرتان را بالا نگهدارید

در صورتی که پس از حراحی بینی سرتان را بالا نگهدارید احتمال افزایش تورم بسیار کاهش یافته و همچنین درد شما نیر کم تر خواهد شد. زاویه مناسب نسبت به زمین 35 الی 40 درجه می باشد.

 

 درمان تورم بینی-کمپرس سرد

در صورتی که بانداژ بینی را باز نموده اید، با کسب تکلیف از پزشک متخصص و جراح خود می توانید نسبت به انجام کمپرس سرد بصورت روزانه 4 الی 5 بار اقدام نمایید، هر بار حدود یک ربع الی نیم ساعت کمپرس یخ را بر روی صورت قرار دهید تا شاهد کاهش تورم ناشی از جراحی رینوپلاستی باشید.

 

درمان تورم بینی-کاهش استفاده از نمک

جالب است بدانید هرچه بیشتر از نمک (سدیم) استفاده نمایید تورم بینی شما بیشتر خواهد شد. نمک موجب تجمع آب در بدن شده و تورم را بیشتر مینماید، در پی تورم درد نیز افزایش می یابد.

 

 درمان تورم بینی-اسپلینت  یا چسب

استفاده از اسپلینت  یا چسب موجب کاهش تورم بینی می شود، حتما در این خصوص از پزشک خود مشورت گرفته و کسب تکلیف نمایید.

 

مراقبت های قبل از عمل

1. حداقل سه هفته قبل جراحی از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید
2. دارو هایی مثل آسپرین مصرف نکنید لیست داروهای ممنوعه را از جراح خود بگیرید
3. کیسه های یخ برای کمپرس داخل فریزر آماده کنید
4. کتاب , مجله, جای خواب و دارو های مورد نیاز را آماده کنید برای راحتی بیشتر بعد از جراحی
5. با کسی برای مراقب حداقل تا دو روز بعد از جراحی هماهنگ کنید.
6. لیست کار های ممنوعه بعد جراحی را از جراح بگیرید.
7. لیست دارو هایی که مصرف میکردید را در اختیار جراح قرار دهید.
8. سرم شست و شوی مورد نیاز را تهیه کنید.
9. مسواک نرم تهیه کنید.
10.تا سه روز حداقل مرخصی بگیرید

 

مراقبت های بعد از جراحی

1. برای کبودی اطراف چشم و بینی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
2.دو بالش زیر سر بگذارید تازمان خواب سرتان بالا قرار بگیرد.
3.سرتان را به مدت طولانی پایین قرار ندهید.
4.برای شست و شوی بینی از سرم شست و شو استفاده کنید به دفعات بدون فین کردن.
5.با مسواک نرم مسواک کنید.
6. از عینک آفتابی و طبی استفاده نکنید
7.سیگار نکشید,قلیان.نکشید و از دود دوری کنید.
8.انتظار گرفتن نتیجه مطلوب در دوماه اول جراحی نداشته باشید.
9.دارو های خود را با برنامه ریزی مناسب دقیق مصرف کنید.
10.از بودن در  محیط گرم پرهیز کنید
11. از بودن در محیط بسیار شلوغ پرهیز کنید.
12.تا یک هفته از خندیدن,حرف زدن و جویدن غذای سفت پرهیز کنید
13.تا 2 ماه از هر ورزش سنگین و تا 6 ماه از ورزش هایی که امکان ضربه وارد شدن به بینی شما را دارد پرهیز کنید.
14. تا زمانی که گچ روی بینی خود دارید از هر گونه خیس کردن گچ و استحمام پرهیز کنید و در صورت نیاز با استفاده از وان و ظرف حمام کنید
15. تا 3 ماه بینی را به وسیله ی سرم شست و شو,شست و شو دهید
16. درصورتی که جراحی بینی باز کردید از پماد های ترمیمی استفاده کنید.
هر مشکلی در دو هفته ی اول مشاهده کردید یادداشت کنید و از جراح خود بپرسید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :