حس بویایی و هر آنچه باید بدانید!

حس بویایی اولین حسی است که هنگام تولد از آن استفاده می شود. هر انسان می تواند ده هزار بوی مختلف را تشخیص دهد. بینی شما با یک نفس عمیق میتواند هوا را به داخل کشیده و بو را احساس نماید. جالب است بدانید بو ها مثل رنگ ها به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. بو هایی مثل بوی گل,بوی عطر,بوی مشک,بوی کافور, بوی عرق, بوی متعفن, بوی سوزاننده از جمله بو های اصلی هستند که هر یک از آن ها دارای ترکیب شیمیایی مخصوصی هستند که باقی بو ها اغلب ترکیبی از این بو های اصلی هستند. حال در برخی شرایط حس بویایی شما ضعیف شده یا از بین می رود، در این مقاله به بررسی حس بویایی و هر آنچه باید بدانید توضیح داده شده و عوامل کاهش و تضعیف حس بویایی را نیز شرح داده ایم، همراه ما باشید.

 

 

حس بویایی چیست؟
احتمالا از خود خواهید پرسید که حس بویایی چیست؟ چطور بو را حس میکنیم؟ شما زمانی یک بو را حس می کنید که مولکول های هوا را از طریق سوراخ های بینی استنشاق کنید، در انتهای بینی یک تکه بافت پوستی وجود دارد که عصب بویایی نام دارد این اعصاب عامل اصلی حس کردن بو است وقتی یک مولکول بو استنشاق می شود در لایه ی مخاطی که عصب بویایی را پوشانده  گیر میکند در همین حین پیغام از طریق عصب بویایی به مغز ارسال میگردد و شما بو را تشخیص می دهید.


تاثیر جراحی بینی بر بویایی
گاهی در جراحی های بینی حس بویایی کاهش می یابد,همانطور که گفته شد مولکول های هوا باید به سقف بینی برسند تا فرد بو را احساس کند، زمانی که مسیر رسیدن این هوا مسدود شود عملا بو به مشام نمی رسد، بعد از جراحی بینی به دلیل تورم بینی مسیر رسیدن مولکول های هوا به قسمت اسفنجی انتهای بینی بسته می شود و در ابتدا این حس را به بیمار می دهد که حس بویایی خود را از دست داده. اما با کم شدن تورم آهسته آهسته این مسیر باز می گردد و بو به سلول های گیرنده می رسد و باز هم حس بویایی به حالت اولیه باز می گردد.

 

جگونه پس از جراحی بینی حس بویایی را برگردانیم؟

بعد از جراحی رینوپلاستی و با اجازه پزشک جراح بینی، شست و شوی بینی با استفاده از سرم شستوشو برای از بین بردن لخته های درون بینی و مجاری آن مفید است. در صورتی که بعد از 4 هفته بویایی به حالت اولیه باز نگردد می توانید با مشورت و تجویز پزشک از اسپری های ضد احتقان جهت کاهش تورم استفاده نمایید، با کاهش تورم شاهد بازگشت حس بویایی خواهید بود.

 

چه کسانی حس بویایی ضعیف تری دارند؟

افرادی که دارای انحراف بینی هستند ضعف بویایی نیز دارند

گاهی پس از جراحی حس بویایی بهبود می یابد این پدیده در افرادی رایج است که در مجرای بینی خود انحراف دارند و به خودی خود به دلیل این انحراف بوی کم تری حس می کنند.

 

افرادی که دارای پولیپ بینی هستند ضعف بویایی نیز دارند

در افراد دارای پولیپ نیز به جهت انسداد مجرای رساننده مولکول های هوا و رایحه ها به عصب بویایی، حس بویایی ضعیف است.در این افراد پس از جراحی و برطرف نمودن انحراف و پولیپ این مشکل حل شده و حس بویایی باز می گردد.

 

افرادی که به هر دلیلی دچار انحراف و انسداد بینی باشند دچار ضعف بویایی می شوند
در یک شرایط حس بویایی بصورت دائمی از بین می رود و آن زمانیست که جراحی باعث انحراف و یا انسداد بینی شود که راه حل جراحی مجدد می باشد.

 

افرادی که به هر دلیلی اعصاب بویایی آن ها آسیب دیده

در برخی افراد که دچار آسیب عصب های بویایی شده اند، کاهش حس بویایی پدید می آید. اعصاب بویایی با عواملی نظیر قرار گیری در مجاورت مواد شیمیایی و همچنین جراحی بینی غیر متخصصانه که در پی آن آسیب به اعصاب بویایی به بیمار تحمیل شده باشد، ایجاد می شود.


در آخر به یاد داشته باشید، مهم ترین نکته در انجام جراحی بینی,انتخاب جراح مناسب است که ضمن حصول نتیجه ی مطلوب,خللی در حس بویایی و تنفس ایجاد نگردد و سلامت تنفسی و بویایی فرد در اولویت جراح قرار گیرد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :