آنچه مادران از درمان سرفه کودکان باید بدانند

آنچه مادران از درمان سرفه کودکان باید بدانند چیست؟

سرفه های کودک از آزار دهنده ترین صداهایی است که والدین آن را می شنوند و در پی درمان سرفه های کودک خود به هر روشی متوسل می شوند، در این مقاله با توجه به اهمیت سرفه و عوارض طولانی شدن مدت آن قصد داریم با پرسش سوالات متعددی که از جناب دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی از آلمان پرسیده ایم، مقاله ای تهیه و منتشر نمودیم تا آنچه مادران از درمان سرفه کودکان باید بدانند را بیان کرده باشیم و راه کار های درمانی سرفه های کودکان که بر اثر بیماری، ویروس و آلودگی پدید می آید را عنوان کنیم، در این مقاله همراه ما باشید.

آنچه مادران از درمان سرفه کودکان باید بدانند

آندوسکوپی سینوس | سینوزیت

 

سرفه چیست؟

به گفته دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی - آندوسکوپی سینوس، همه ما آشنایی به صدا و واکنش سرفه داریم و در بسیاری موارد برایمان جالب است بدانیم، سرفه چیست! باید گفت سرفه واکنش دفاعی بدن در مقابل هر چیزی است که راه تنفسی را مسدود نماید، این رفلکس طبیعی با تحریک مژه های برونش و دستگاه تنفسی تحریک شده و به وسیله اعصاب مرکزی و  تحریک  دیافراگم ایجاد می شود. سرفه واکنشی است که با شدت های مختلف و علل متفاوتی ایجاد می شود. در برخی موارد سرفه ها با خلط همراه است که در بسیاری موارد کودک مبتلا به سینوزیت، سرماخوردگی و التهاب ریه می باشد و پس از رفع این مشکلات سرفه های خلط دار نیز درمان می گردد. در مواردی دیگر صدای خس خس سینه در هنگام تنفس به گوش می رسد ضمن اینکه سرفه ها نیز برقرار است، در این شرایط احتمال برونشیت (التهاب نایژه ها) وجود دارد.

سرفه هایی که به همراه تب، استفراغ بوده و در شب تشدید می شود نیازمند مراجعه فوری به پزشک است، چرا که علائمی از آنفولانزا، عفونت و آسم دارد که نیازمند تشخیص به موقع در کودک و درمان می باشد.

 

علل ایجاد کننده سرفه چیست؟

تا این جا دانستیم سرفه چیست و به دلایل مختلفی ایجاد می شود، حال به بررسی علل ایجاد سرفه خواهیم پرداخت:

 

ورود جسم خارجی به حلق از علل ایجاد سرفه

حنجره و کارینا در مقابل ورود هر گونه جسم خارجی بسیار حساس هستند، بلا فاصله پس از ورود جسم خارجی هم چون گرد و غبار، مواد شیمیایی محرک، دود ها وگاز ها، واکنش نشان می دهند. این واکنش به اعصاب منتقل می شود و توسط آن به مغز انتقال می یابد، مغز جهت خروج جسم خارجی از بدن فرمان واکنش سرفه را می دهد و به این ترتیب سرفه پدید می آید، پس ورود جسم خارجی به حلق از علل ایجاد سرفه است.

 

ویروس و بیماری ها از علل ایجاد سرفه

ویروس ها و بیماری هایی که موجب تنگی راه تنفس و گلو می شوند، و واکنش حاصله از آن در بدن تلاش بر باز نمودن مجرای تنفسی و گلو است که با ایجاد سرفه تلاش بر باز نمودن راه تنفسی می شود. بیماری های گوناگونی از جمله پیش پا افتاده ترین آن ها همچون سرماخوردگی چنین شرایطی را ایجاد می نمایند.

 

سینوزیت از علل ایجاد سرفه

افراد مبتلا به سینوزیت به جهت تحریک سینوس ها و تغییر در میزان ترشح آن ها، و واکنش های بدن به این میزان ترشحات ایجاد سرفه است.

 

عوارض سرفه چیست؟

قطعا همگی تجربه سرفه های متوالی را داریم، این سرفه ها موجب درد در ناحیه قفسه سینه، شکم و حتی بی اختیاری ادرار می شوند، در کودکان این علائم آزار دهنده تر بوده و به جهت ضعف جسمانی کودک نسبت به بزرگسالان تحمل درد و عوارض سرفه برای کودک بسیار سخت است به همین جهت در چنین شرایطی بهانه گیری، گریه و کم خوابی و بد خلقی کودک زیاد می شود.

 

درمان سرفه کودکان با مراجعه به پزشک

دقت داشته باشید در بزرگسالان در صورت عدم مراجعه به پزشک شاید عواقب کم تری تهدید کننده سلامت باشد اما این میزان خطر در کودکان چندین برابر می شود و عدم مراجعه به پزشک و پی گیری درمان موجب آسیب های زیادی به سلامتی و ایمنی کودک می شود، پس در اولین فرصت با مشاهده علائم بیماری جهت درمان سرفه کودکان به پزشک مراجعه نمایید. کلیه دارو های تجویزی از جانب پزشک را تا پایان آن مصرف نمایید، آنتی بیوتیک، استامینوفن و سایر داروهای ضد آلرژی و.. را مصرف نموده و حتی در صورت مشاهده علائم بهبودی آن را قطع ننمایید، چراکه علایم به ظاهر بهبود یافته و بیماری و حساسیت ریشه کن نشده، لذا با قطع مصرف دارو موجب افزایش مقاومت بدن به دارو خواهید شد و پس از عود بیماری موفق به درمان آن به وسیله دارو های کنونی نخواهید بود.

 

درمان سرفه کودکان با عسل

عسل یکی از درمان کننده های طبیعی است که واکنش های سرفه را کاهش می دهد و تسکین دهنده آن است. حل کردن عسل در آب/چای به همراه لیمو ترش تاثیر بسیار مثبتی در بهبود سرفه کودکان خواهد داشت، پس یکی از راه کارها درمان سرفه کودکان با عسل است.

 

درمان سرفه با بخور گرم

اگر مقاله مربوط به دستگاه بخور را مطالعه کرده باشید، می دانید که استفاده از بخور در فصول سرد سال توسط دکتر مجید نصیری توصیه شده، چرا که بسیاری از بیماری ها و همچنین خشکی پوست در این فصل به دلیل عدم وجود رطوبت در هوا ایجاد می شو و قاعدتا تحمل این میزان خشکی برای کودکان بسیار سخت تر بوده و خشکی هوا محرک سرفه آن ها خواهد بود، در نتیجه درمان سرفه با بخور گرم مفید است.

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر متخصص سینوزیت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :