توصیه های دکتر مجید نصیری جهت مراقبت از گوش

توصیه های دکتر مجید نصیری جهت مراقبت از گوش

همانطور كه مي دانيد، گوش ها از مهمترين اندام هاي بدن انسان است كه يك ورودي اطلاعاتي محسوب مي شود، به طوري كه انسان با استفاده از آن صداهايي را دريافت نموده و پس از تحليل جوابگوي آن هست و يا نسبت به ضبط و ذخيره آن در حافظه اقدام مي نمايد، گوش علاوه بر وظيفه دريافت اصوات و انتقال آن به مغز، وظيفه حفظ تعادل بدن را نيز بر عهده دارد، اين تعادل حركتي نقش بسيار پر رنگي در سلامت زندگي فرد دارد و هرگونه اختلال در آن موجب بر هم زدن آرامش و روال طبيعي زندگي فرد خواهد شد. دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص لزوم مراقبت از گوش ها می گوید: به جهت اهمیت این عضو کلیدی و حساس و همچنین خطرات ناشی از عفونت و بی توجهی و عدم مراقبت از آن که منجر به انتقال عفونت و بیماری به سایر بخش های حیاتی انسان می گردد، عنوان کرد، آگاه سازی جامعه در خصوص رعایت بهداشت اولیه گوش و همچنین رعایت نکات مهم در خصوص سلامت گوش و مراقبت از آن موجب می شود سلامت عمومی جامعه در حد قابل توجهی افزایش یابد، لذا در این مقاله به ذکر نکات مهم در خصوص مراقبت از گوش می پردازیم.
 


مراقبت از گوش در برابر آلودگی صوتی
مراقبت از گوش در برابر آلودگی صوتی
در برابر آلودگی صوتی و سر و صدای بلند از جمله مواردی است که دکتر مجید نصیری به رعایت آن توصیه نموده،چرا که عدم رعایت آن موجب اختلال در سیستم شنوایی و کاهش شنوایی می شود، عدم مراقبت از گوش در مکان های پر سر و صدا موجب  بروز سردرد، وزوز گوش، نقص شنوایی خواهد شد.

 

مراقبت از گوش در برابر رطوبت

همان طور که می دانید، رطوبت یکی از عوامل اثر گذار در شنوایی و عفونت های گوش است، رطوبت فضای مناسبی جهت رشد باکتری ها و ابتلا به بیماری های عفونی گوش فراهم می کند و موجب اختلال در شنوایی و ... خواهد شد.شنا در آب های نا مناسب و عدم رعایت بهداشت در ضدعفونی آب موجب ایجاد عفونت گوش خواهد شد،  ایجاد قارچ های پوستی در این ناحیه موجب خارش گوش شده و صدمات پوستی زیادی به گوش وارد می کند، در برخی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد و خاراندن گوش با اشیاء تیز آسیب های جدی به پرده گوش و شنوایی وارد می شود. (در مقاله خارش گوش به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم)

 

مراقبت از گوش در برابر مواد شیمیایی

افراد بر حسب نوع فعالیت و کارشان ممکن است در معرض ارتباط با مواد شیمیایی قرار گیرند که به هر دلیلی این مواد با گوش آن ها در تماس مستقیم یا غیر مستقیم قرار گیرد، لزوم مراقبت از گوش در برابر مواد شیمیایی به جهت آسیب پذیر بودن گوش ضروری است. مواد شیمیایی به جذب توسط پوست این ناحیه موجب خارش و بیماری های پوستی و عفونت گوش خواهند شد، این مشکلات پوستی با پیشرفت تبدیل به عفونت گوش شده و به مرور مشکلات شنوایی را برای فرد ایجاد می نمایند، لذا در مواقع حضور در محیط های مساعد برای این گونه آسیب ها از پوشش مناسب گوش استفاده نمائید، دقت داشته باشید گاهی اوقات گوش به دلیل حساسیت به مواد شیمیایی موجود در شوینده ها و شامپو ها نیز واکنش نشان می دهد، دکتر مجید نصیری توصیه میکند حتما در این موارد با پزشک خود مشورت نمائید و با چرب نمودن گوش و استفاده از گوشی های مخصوص از بروز این مشکلات جلوگیری نمائید.

 

مراقبت از گوش در برابر گوش پاک کن

قبلا در مقاله ای به طور کامل به موضوع ضرر های استفاده از گوش پاک کن پرداخته ایم، در اینجا صرفاً یاد آورد می شویم استفاده از گوش پاک کن با ایجاد خطرات متعدد برای شنوایی و گوش اصلا توصیه نمی شود. خاراندن گوش به وسیله گوش پاک کن موجب تحریک بیشتر پوست در این قسمت شده و در نتیجه وضعیت حاد تری برای آن ایجاد می نماید، همچنین آسیب به پرده گوش از بیشترین علل توصیه به عدم استفاده از گوش پاک کن می باشد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :