فجایع و عوارض مصرف سیگار !

همگی از عوارض مصرف سیگار با خبریم، متاسفانه در هر 8 ثانیه یک نفر بر اثر مصرف سیگار مخدر از دنیا می رود، نکته نا امید کننده اینجاست که با وجود علم به ضرر و زیان های ناشی از این سوء مصرف، کماکان میزان استفاده از سیگار بیشتر شده و همچنین سن مصرف کنندگان سیگار رو به کاهش می رود. لازم است بدانید فجایع و عوارض مصرف سیگار در بیماری های ریه و سرطان های مختلف محدود نمی شود، بلکه مجموعه ای از خطرات ریز و درشت را ایجاد می کند که در این مقاله با هدف اطلاع رسانی مجدد عوارض گسترده سیگار، قصد در آگاه سازی بیشتر در خصوص بیماریهای آن داریم پس برای درک بیشتر مضرات سیگار همراه ما باشید.

 

ریزش مو از مضرات مصرف سیگار

مصرف سیگار موجب ضعف سیستم ایمنی بدن شده و در پی آن از دست دادن تک به تک موها را شاهد خواهیم بود، در برخی موارد ابتلا به عفونت های قارچی و پوستی موجب ازدست دادن موها در سطوح به صورت سکه ای میشود. ریزش مو از مضرات مصرف سیگار است.

 

پیری پوست از مضرات سیگار

سیگار به دلیل دارا بودن مواد سمی، با ورود به داخل بدن وارد سیستم گردش خون شده و با چسبیدن به سلولها موجب عدم خونرسانی درست به پوست می شود و در نتیجه موجب کدر شدن رنگ پوست و مختل نمودن عملکرد پوست میشود، پیری زودرس و پیدا شدن چین و چروک های پوستی از مضرات سیگار است، چراکه نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی را تنگ کرده و اکسیژن کمتری به پوست می رسد. همچنین لازم است بدانید مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان پوست را چند برابر می کند.

 

اختلالات شنوایی از مضرات سیگار

طبق تحقیقات و آمار بدست آمده، درصد ریسک ابتلا به اختلالات شنوایی و عفونت گوش میانی، در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

 

پوکی استخوان از مضرات سیگار

سیگار به جهت داشتن نیکوتین، مانع از خون رسانی درست به استخوان ها می شود و در نتیجه پوکی استخوان از آن پدید می آید، نیکوتین با کاهش اشتها نیز در تغذیه فرد اختلال ایجاد نموده و عامل دیگری در ایجاد پوکی استخوان مطرح می نماید. یکی دیگر از عوامل کاهش هورمون استروژن در خانم ها است که حاصل آن پوکی استخوان در زمان است،

 

بیماریهای قلب و عروق از مضرات سیگار

دود سیگار با افزایش فشار خون و کلسترول، دو فاکتور مهم در ایجاد بیماری های قلبی را فعال نموده و به دیواره رگ ها آسیب می رسانند، گاهاً این آسیب با ضخیم شدن و تنگ شدن عروق خونی پدید می آید و در نتیجه ی آن عدم خون رسانی درست و همچنین سایر خطرات هم چون نارسایی های قلبی، سکته قلبی و... در پی دارد، چراکه رگ انعطاف پذیری خود را از دست داده و با کوچک ترین لخته خونی، دچار مشکل می شود. لازم است بدانید استنشاق دود سیگار نیز موجب پدید آمدن همین خطرات می شود و اصطلاحاً افراد سیگاری منفعل (خود سیگار نمیکشیند اما در معرض دود آن قرار دارند) نیز در معرض کلیه خطرات افراد سیگاری قرار می گیرند.

 

ناباروری از مضرات سیگار

دود سمی سیگار با اثر گذاری بر کیفیت اسپرم مردان و همچنین اختلال در سیکل تخمک گذاری بانوان از  عوامل ناباروری است که طی چند سال اخیر بسیار شایع شده، در برخی موارد بدلیل تضعیف سیستم تولید مثل اکثر جنین های تشکیل شده مرده به دنیا می آیند و مادر قادر به نگاه داشتن جنین تا پایان زمان بارداری نیست.

 

بیماریهای گوارش از مضرات سیگار

دود سیگار با اثر گذاری بر روی سیستم گوارش، پوشش داخلی معده را تحت تاثیر قرار داده و همچنین قسمتهایی از اثنی عشر را نیز تخریب می کند، این کار موجب نازک شدن و کاهش مقاومت لایه های معده و اثنی عشر در مقابل اسید معده شده و این امر سبب افزایش آسیب پذیری معده و ایجاد زخم های معده و اثنی عشر می شود، این زخم ها در صورت مزمن شدن زمینه سرطان را در بدن ایجاد می نمایند. همچنین دود سمی سیگار موجب آسیب به مری و زمینه ساز سرطان مری است،  از خطرات دیگر آن می توان به سرطان پانکراس، روده و افزایش ریفلاکس معده که در نهایت عدم درمان به سرطان مری می انجامد، اشاره نمود.

 

صدمه به دندان از مضرات سیگار

با استعمال سیگار، نیکوتین بر روی دندان ها باقی می ماند و در صورت عدم استفاده بلافاصله از مسواک و دهانشویه، خیلی زود رنگ دندان ها را به زردی و در دراز مدت به سیاهی میکشد. با ادامه ی مصرف سیگار لثه ها به مرور سست شده و محیط مناسب رشد باکتری ها و افزایش عفونت های لثه ای فراهم میگردد، این فرایند در نهایت موجب سست شدن ریشه دندان و درد های شدید دندانی و در نتیجه از دست دادن دندان ها می شود.

ریسک سرطان های شایع بخش دهانی نیز با استفاده از سیگار چندین برابر می شود.

لازم است بدانید، دود سیگار موجب جهش ژنتیکی و تغییر ساختار DNA می شود.

 بیشتر بدانید: فشار خون چیست؟

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :