10 مزیت آندوسکوپی سینوس را نام بنویسید:

آندوسکوپی سینوس یکی از پر کاربرد ترین ابزار تشخیص و درمان در حوزه حلق و بینی است. در حقیقت آندوسکوپی سینوس امکان دسترسی به نقاطی از بدن را برای پزشک سهل میکند که در گذشته برای دسترسی به آن، ناچار به آسیب رساندن به سطوح رویی آن بودند. برای مثال جهت دسترسی به سینوس ناچار به شکستن استخوان یا جراحت زیاد در داخل بافت دهانی بودند، در حالی که بوسیله آندوسکوپی سینوس براحتی بدون ایجاد بریدگی و زخم و آسیب به سینوس ها دسترسی پیدا میکنند ، در ادامه مقاله قصد داریم به مزایای آندوسکوپی سینوس بپردازیم.

آندوسکوپی سینوس

دستگاه آندوسکوپی سینوس | بهترین جراح آندوسکوپی سینوس

 

دقت و وضوح تصویر برداری در آندوسکوپی سینوس

در گذشته جهت تصویر برداری های پرشکی از سی تی اسکن و یا ام آر آی استفاده میشد، که علی رغم دقت مناسب این نوع تصویر برداری، به جهت ضعف آن در تصویر برداری از اعضا داخلی، و همچنین عدم دقت در این گونه تصویر برداری ها،  از وسیله کاربردی بنام آندوسکوپ استفاده شد.تصویر برداری با این وسیله در علم پزشکی یکی از با دقت ترین تصویر برداری ها بوده، که با دسترسی به داخلی ترین بخش های بدن عکسبرداری مناسبی از آن ارائه می نماید. دقت و وضوح تصویر برداری همچنین گستره دسترسی آندوسکوپی سینوس هم اکنون جزو بهترین ها می باشد.

 

نمونه برداری بدون انجام جراحی-بریدگی در آندوسکوپی سینوس

از آندوسکوپی سینوس میتوان جهت نمونه برداری بدون هیچ آسیبی به سایر بخش های بدن، استفاده نمود. بوسیله آندوسکوپی سینوس لوله باریک آندوسکوپ وارد بخش مربوطه شده و پس از بررسی آن با توجه به قابلیت های پیشرفته ای همچون باد شدن، امکان فرستادن وسیله مناسب جهت انجام نمونه برداری را به پزشک می دهد، به این ترتیب هیچ آسیبی به بافتهای مجاور وارد نخواهد شد و این یکی از بهترین مزیت های نمونه برداری با آندوسکوپ است.

 

آندوسکوپی سینوی جایگزین جراحی های سنگین

یکی دیگر از مزایای آندوسکوپی سینوس، قابلیت های فراوان آن است که موجب جایگزینی آن در جراحی های سخت میشود، چراکه در بسیاری مواقع جهت دسترسی به بخش خاصی از سینوس، جمجمه یا توده های گردنی، پزشک به ناچار می بایست به بخشهای رویی با برش, یا ایجاد سوراخ به بخش زیرین, که هدف عمل جراحی است،دسترسی پیدا کرده و این امر موجب آسیب رساندن و افزایش درد و طول درمان برای بیمار بود. یکی از این جراحی ها جراحی سینوزیت است که هم اکنون براحتی بوسیله آندوسکوپی سینوس قابل انجام است.

 

کاهش مدت زمان جراحی بوسیله آندوسکوپی سینوس

برای مثال جراحی سینوس در حالتی غیر از استفاده از آندوسکوپ، ساعات زیادی بیهوشی به بیمار تحمیل مینمود، اما در حال حاضر با این نوع دسترسی و پیشرفته شدن دستگاه آندوسکوپی سینوس، این عمل با بیهوشی عمومی در کوتاهترین زمان ممکن قابل انجام است. دقت داشته باشید پارامتر بیهوشی و میزان آن در برخی افراد با زمینه بیماریهای مختلف و همچنین کهولت سن،فاکتور مهمی به شمار می آید.

 

خارج نمودن اجسام خارجی بوسیله آندوسکوپی سینوس

در برخی موارد به دلایل متفاوتی مشاهده شده، جسمی خارجی با نفوذ به مجاری تنفسی، سینوسی و... بیمار را درگیر مشکلات بسیاری نموده است. در گذشته خارج نمودن چنین اجسامی از بدن نیازمند آسیب به بخشهای دیگر و یا انجام جراحی های سرپایی بود که همین امر موجب تحمیل درد بسیار زیاد و همچنین طولانی شدن زمان بهبود وی میشد، اما در حال حاضر با استفاده از آندوسکوپی سینوس امکان خارج نمودن اجسام خارجی در بخشهای حساس سینوس و بینی وجود دارد و اینکار بدون آسیب رساندن به بخشهای مختلف مجاور آن صورت میگیرد.

 

جراحی قاعده جمجه بوسیله آندوسکوپی سینوس

در برخی افراد بدلیل ضربه، به جمجمه و یا مادرزادی، ارتباط بین قاعده جمجمه و بینی آن ها باز شده و همین امر موجب نشت مایع مغزی نخاعی به بینی در این بیماران می شود، لذا با شناسایی محل دقیق این شکستگی میتوان آنرا بوسیله آندوسکوپی سینوس ترمیم نمود.

 

جراحی اختلالات تنفسی در نوزادان و کودکان بوسیله آندوسکوپی سینوس

یکی دیگر از کاربرد های آندوسکوپی سینوس، در بخش درمانی اختلالات تنفسی و حلقی کودکان است، به جهت کوچک بودن مجاری تنفسی و حلق در کودکان، مناسب ترین راه دسترسی به داخل مجاری و انجام تغییرات جهت بهبود آنها، استفاده از آندوسکوپی سینوس می باشد.

جراحی سینوس با خونریزی کمتر

در آندوسکوپی تنها دهانه سینوس گشادتر می شود و جراح متخصص قادر است به تمام سینوس ها از جمله سینوس های پیشانی ، دور چشم ، زیر قاعده جمجمه و ناحیه فک دسترسی داشته باشد. از این رو با خونریزی کمتری مواجه هستیم. از این رو جراحی اندوسکوپی سینوس با عوارض کمتری روبرو است.

جراحی سینوس با درد کمتر

این جراحی نیازی به برش ندارد اما بازهم بیمار به اتاق عمل منتقل می شود و تحت بیهوشی قرار میگیرد ، در نتیجه این جراحی با درد همراه نیست .

عوارض کمتر بعد از عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

در طی دوره نقاهت شاید کمی درد و تورم وجود داشته باشد که این امر طبیعی بوده و تمامی جراحی ها با درد خفیف یا شدید همراه هستند .

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی سینوس

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :