مساله کاهش شنوایی کودکان و عواقب آن

متاسفانه این روز ها،مساله کاهش شنوایی در افراد بزرگسال و کودکان دیده میشود.کاهش شنوایی در کودکان با تست های غربالگری مشخص می شود و نیازمند توجه و پیگیری های درمانی توسط والدین است تا حتی الامکان کاهش شنوایی در کودکان زودتر مشخص گردیده و بهبود شنوایی حاصل گردد. در اینجا ما بطور خلاصه نشانه های کاهش شنوایی در کودکان را بررسی خواهیم کرد، چرا که مشکل کاهش شنوایی صرفاً به مسئله شنوایی و گوش ختم نمی‌شود. بلکه بروز آن,باعث شروع سایر اختلالات در کودک میشود.از قبیل اینکه, بسیاری از کودکانی که کاهش شنوایی دارند, با مشکلات تکلم و همچنین کاهش یاد گیری و تغییر نمودار رشد هوشی نسبت به همسالان خود مواجه هستند. در این مقاله دکتر مجید نصیری اطلاعات مفیدی در این رابطه را در اختیار شما خواهند گذاشت.

 

علائم کاهش شنوایی کودکان

در مواردی که کودک با کاهش شنوایی مواجه باشد،برخی‌ از علائم زیر دیده میشوند:

کودک مرتب دستش را پشت گوش قرار می دهد تا شنوایی بهتری داشته باشد.

اکثر اوقات کودک به صدا کردن افراد پاسخی نمی دهد.

کودک مرتب از این عبارت استفاده میکند "بلند تر! چی؟"

در هنگام دیدن تلویزیون,کودک جهت شنیدن بهتر شنیدن صدا, نزدیک به تلویزیون می‌نشیند.

کودکان کم شنوا با صدای بلند صحبت میکنند و اکثراً داد میزنند.

کودکان کم شنوا پرخاشگری و تندخویی زیادی دارند.

 

انواع کاهش شنوایی کودکان

کاهش شنوایی انتقالی

زمانی که ساختار داخلی گوش دچار  بیماری شود, از گوش خارجی تا قسمت بیضی شکل ورودی گوش داخلی،در این هنگام در زمینه انتقال صدا مشکل ایجاد میشود, که به همین جهت، کاهش شنوایی رخ میدهد، چراکه صدا به درستی به اعصاب گوش نمیرسد. مشکلاتی که در گوش خارجی، پرده گوش و گوش میانی و استخوانچه ها ایجاد شود شامل کاهش شنوایی انتقالی خواهند شد.

 

کاهش شنوایی حسی عصبی

کاهش شنوایی حسی عصبی به اختلالات گوش داخلی تا بخش اعصاب انتقالی گوش گفته میشود.در کاهش شنوایی های حسی عصبی در صورتی که اعصاب گوش دچار مشکل شده باشد ,بهبودی وجود نخواهد داشت.

 

آیا کاهش شنوایی کودکان بهبود می یابد؟

عده ای از والدین تصور میکنند در صورتی که فرزندشان به کم شنوایی مبتلا باشدٰ بهبودی نخواهد داشت و گاهاً با همین استدلال از پیگیری و درمان قصور می کنند.در صورتی‌ که لازم است آگاه باشید, کاهش شنوایی با منشا انتقالی، بوسیله سمعک قابل درمان است و با پی گیری درمان, قطعا شرایط بهتری حاصل می گردد. این در حالیست که،بالعکس کاهش شنوایی با منشا حسی عصبی قابل درمان نمی باشد.

 

پیشگیری از ابتلا کودکان به کاهش شنوایی

مراقبت از سر کودک در مقابل ضربات.

مراقبت از ابتلا به بیماری هایی که موجب کاهش شنوایی میشوند.

زدن واکسن های لازم توسط مادر، قبل از بارداری

مراقبت از کودک در مقابل عفونت های گوش و دوران نوزادی

زردی کودک که منجر به تعویض خون وی شود

کودکان نارس

شکستگی جمجمه کودک

 

عواقب کم شنوایی در کودکان

به گفته دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی، عفونت گوش میانی و کم شنوایی ناشی از آن به همراه عفونت لوزه و کم شنوایی آن، از شایعترین علل کم شنوایی کودکان محسوب میگردد که در صورت عدم درمان، دچار مشکلات فراوانی در شروع تحصیل آنها خواهند شد. دکتر مجید نصیری تاکید میکند، کاهش شنوایی کودکان از مهمترین علل سرخوردگی و افت تحصیلی می باشد، چراکه کودک بدلیل عدم تشخیص اصوات خود را عقب تر از سایر همکلاسیان دانسته و همین امر موجب اختلال در یادگیری و پیشرفت آنها خواهد شد.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :