آنچه از خونریزی بینی و درمان باید بدانید

آنچه از خونریزی بینی و درمان باید بدانید

خونریزی بینی یا همان خون دماغ را احتمالاً به شخصه و یا در اطرافیان خود تجربه کرده اید، این رویداد نه چندان خوش آیند، به دلایل متعددی اتفاق می افتد. در این جا قصد داریم علل مختلف خونریزی بینی و همچنین درمان صحیح آن را بررسی نموده و اطلاعات مفیدی در این خصوص ارائه دهیم، چراکه خونریزی بینی به همان میزان که علل غیر خطرناک دارد، میتواند نشان از اختلالی جدی در بدن باشد، لذا با دانستن اطلاعاتی که در مقاله خونریزی بینی و درمان مطالعه می نمایید، در بسیاری از موارد توانایی درمان خونریزی بینی در محیط خانواده و اطرافیان خود خواهید داشت. جالب است بدانید بر خلاف تصور عامه مردم که خونریزی از بینی را با عامل فشار خون می شناسند، اینطور نیست ! فشار خون در برخی موارد آن هم در افراد سالخورده که بدنه رگها بسیار نازک،خشک و حساس شده با دستکاری کوچکی در بینی خونریزی در آن صورت میگیرد و بازهم میتوان گفت، فشار خون عامل خونریزی بینی نمی باشد.

خونریزی بینی | جراحی بینی

 

علل ایجاد خونریزی بینی

خشکی بینی از علل خونریزی بینی

خشک بودن محیط داخلی بینی از عوامل ایجاد خونریزی بینی یا خون دماغ است، چراکه مخاط بینی به دلیل عدم رطوبت کافی و خشکی زیاد، بسیار حساس شده و با کوچکترین دستکاری، خونریزی بینی صورت میگیرد، که در این شرایط استفاده از بخور جهت حفظ رطوبت محیط و همچنین چرب نمودن مداوم بینی با قطره های مخصوص، یا پماد ویتامین آ توصیه می شود.

 

ضربه به بینی از علل خونریزی بینی

وارد آمدن ضربه به بینی و استخوان آن موجب آسیب به بافت داخلی و رگها شده و همین امر موجب خونریزی بینی خواهد شد.

 

مجموعه دلایلی نظیر تصلب شریان، فشار خون، اختلال در لخته شدن خون (به خصوص به دلیل مصرف آسپرین) عفونت، کهولت سن، ورود جسم خارجی به بینی توسط کودکان و آسیب به بافت داخلی بینی از عمده دلایلیست که با در کنارهم قرار گرفتن موجب خونریزی بینی خواهند شد.

 

در چه صورت بعد از بروز خونریزی بینی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که میزان خونریزی بیش از حد معمول و بیش از زمان 15 دقیقه بطول انجامد

در صورتی که خونریزی با عللی همچون ضربه به سر و بینی صورت گرفته باشد

در صورتی که خونریزی بینی به دفعات برای شما اتفاق افتد

دقت داشته باشید، خونریزی بینی که بصورت مداوم و به دفعات اتفاق افتد، نیاز شدید به مراجعه و پیگیری درمان از طریق پزشک دارد، چراکه در میتواند نشانه ای از وجود انواع بیماریهای خطرناک همچون سرطان خون باشد.

 

در هنگام خونریزی بینی چکار کنیم؟

حتما بصورت 90 درجه بنشینید و از خوابیدن اجتناب کنید.

بینی خود را به همین صورت و بدون خم کردن سر به سمت عقب بگیرید تا خون ریزی کاهش یابد، دقت داشته باشید بالا بردن سر موجب می شود خون با ورود به حلق توسط شما بلعیده شود که اصلا خوش آیند نیست و در بسیاری موارد موجب تهوع و استفراغ می شود.

در همین حین می توانید از کمپرس سرد جهت انعقاد زودتر خون استفاده نمائید.

ترجیحاً تا چند ساعت بعد از دولا شدن و حتی خم شدن سر جلوگیری کنید، اینکار با اعمال فشار مجدد به مویرگها آنها را تحریک به خونریزی مجدد می نماید.

 

هشدار

دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی، تاکید کرد : متاسفانه عده ای از همکاران بدلیل نا آگاهی راهکار درمانی جهت خونریزی بینی را، سوزاندن رگهایی در بینی عنوان می کنند که یکی از بدترین روشهای منسوخ شده می باشد ! چراکه بدلیل اینکه تعداد زیادی از رگهایی که وظیفه خونرسانی به مغز را بر عهده دارند، از داخل بینی عبور میکنند، سوزاندن رگها موجب اختلال در خونرسانی و صدمات خبران ناپذیری خواهد شد.

ویدئو ضمیمه شده، خلاصه ای از کلیه مدارد ذکر شده در خصوص خونریزی بینی می باشد

 

 

دکتر مجیدی نصیری | دکتر جراحی بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :