بیماری اورژانسی سکته گوش

سکته گوش به یک باره اتفاق می افتد و امکان دارد بیمار پس از بیدار شدن از خواب، متوجه کاهش شنوایی و یا قطع شنوایی شده باشد، اصولاً این بیماری بصورت ناگهانی پدید می آید و بیمار هیچ گونه زمینه قبلی مشاهده نموده، البته مشکلاتی همچون اختلال در گردش خون و بیماریهای ویروسی تشدید کننده احتمال وقوع سکته گوش هستند. مبتلایان به سکته گوش اغلب دچار بیماریهای روحی روانی میشوند، در برخی بیماران مشاهده شده که پس از ابتلا به سکته گوش، دچار عدم تعادل نیز شده اند که همین امر زندگی عادی آنان را دچار اختلال کرده. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص سکته گوش می پردازیم.

 

سکته گوش چیست؟

میخواهیم بررسی کنیم سکته گوش چیست؟ تصور کنید، یه صدای بلند ناگهانی در گوش می شنوید، و پس از آن هیچ صدایی به گوش نمی رسد. پروسه و مقدمات قبلی وجود ندارد و طی چند ثانیه این اختلال پدید می آید. به این فرآیند ناشنوایی حسی عصبی گفته می شود و در موارد خاصی شنوایی هرگز برنمیگردد. سکته گوش جزو بیماری های اورژانسی گوش محسوب میگردد که بیمار بلافاصله پس از مشاهده آن می بایست به پزشک مراجعه نماید.مراجعه به پزشک متخصص در تشخیص سکته گوش و شروع هرچه سریعتر روند درمان بسیار مهم است.

 

بررسی خطرات در سکته گوش

خطراتی که در سکته گوش پدید می آید ناشی از اشتباهات بیماران در خصوص خود درمانی پس از بروز سکته گوش است، چراکه در بسیاری موارد بیمار این اختلال ناگهانی را با علل عادی توجیه میکند و عدم شنوایی گوش را با عللی همچون جرم گوش، آلرژی و... توجیه میکند در حالیکه این مورد اورژانسی نیازمند اقدام فوری توسط پزشک می باشد.

نکته قابل توجه در خصوص بیماری سکته گوش این است که، بدلیل ناشناخته بودن علت اصلی بوجود آمدن این اختلال، درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما این بدان معنی نیست که بیمار نسبت به پیگیری و درمان اقدام نکند، چراکه مصرف داروهای ضد التهاب و... برای بیماران لازم است.

 

توصیه به مبتلایان سکته گوش

لازم است بدانید، زمان طلایی برای بازگرداندن شنوایی در سکته گوش، به عبارتی تنها زمانی که درصد بازگشت شنوایی در حد امیدوار کننده ای است، 10 الی 14 روز می باشد، لذا بیماران بلافاصله پس از مشاهده این علائم کاهش شنوایی ناگهانی و قطع شنوایی به پزشک مراجعه نموده تا پزشک متخصص گوش و حلق و بینی با بررسی های لازم داروهای لازم را تجویز نموده و روند درمان را پیش گیرد. به هیچ وجه این زمان طلایی را از دست ندهید!

 

توصیه های درمانی سکته گوش

به بیمارانی که دچار سکته گوش میشوند توصیه میشود، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند و درمان های کاهش التهاب را در پیش گیرند، سکته گوش در مدت طولانی موجب نازک شدن پرده گوش میشود لذا استفاده از سمعک در این افراد توصیه نمی شود. در اکثر موارد در صورت عدم بازگشت شنوایی پزشکان کاشت حلزون گوش را توصیه میکنند. حلزون شنوایی، دستگاهیست که امواج الکتریکی را تبدیل به تکان های عصبی نموده و موجب ارسال آن از طریق اعصاب شنوایی میشود.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :