دستگاه بخور مفید یا مضر؟

یکی‌ از وسایلی‌ که در فصل سرما در خانه‌ها زیاد استفاده میشود،دستگاه بخور می‌باشد.استفاده از دستگاه بخور در فصل سرد سال،برای همه سنین،مخصوصاً کودکان و افراد مسن بسیار مفید می‌باشد. قطعاً تا کنون شنیده اید که در فصول سرد سال بدلیل خشکی هوا مشکلات زیادی برای ما ایجاد میشود، مشکلاتی که ناشی از خشکی آب و هوا و تنفس در آن است. یکی از آزار دهنده ترین مشکلات در فصل زمستان ترک خوردن پوست و خشکی و سوزش آن است که ناشی از همین خشکی هواست، همچنین ترک خوردن لبها و خونریزی بینی نیز نشان دهنده همین عامل است. یکی از راهکار های غلبه بر این شرایط استفاده از دستگاه بخور است، این دستگاه دارای مخزنی جهت پر نمودن آب است که پس از روشن نمودن آن، بخار آب را از خود خارج می نماید. دستگاه بخور با مرطوب نمودن هوا موجب برطرف شدن این مشکلات خواهد شد.

 

انواع دستگاه بخور

دستگاه بخور سرد

در دستگاه بخور سرد، میزان مصرف انرژی و تولید صدا بسیار کم تر از نوع دستگاه بخور گرم بخور می باشد. دستگاه بخور سرد به سه نوع زیر تقسیم میشود :

  • رطوبت ساز پروانه ای
  • رطوبت ساز اولترا سونیک
  • رطوبت ساز تبخیری

از این نوع دستگاه بخور در فصول گرم سال استفاده میشود، از جمله معایت استفاده از بخور سرد این میباشد که بدلیل مساعد بودن محیط جهت رشد باکتری ها و همچنین انتشار بخار یا  قطرات آب در محیط، امکان پخش باکتری ها در محیط فراهم میگردد.

نکته قابل توجه در خصوص بخور سرد این است که بدلیل انتشار مستقیم آب در هوا، استفاده از آب مقطر در آن الزامیست چراکه در صورت عدم استفاده از آب مقطر، دستگاه اقدام به انشار مواد معدنی آب در هوا می نماید که این امر موجب سنگینی تنفس و.. میشود.

 

دستگاه بخور گرم

دستگاه بخور گرم موجب افزایش رطوبت محیط شده و با بخارات گرم در محیط، مانع از رشد بسیاری از باکتریها و ویروسها میشود و همچنین امکان انتشار و انتقال ویروس از محیط به فرد را کاهش می دهد. از معایت دستگاه بخور گرم میتوان به میزان مصرف انرژی بالا آن اشاره نمود و همچنین  صدای زیاد این نوع بخور در برخی ساعات شبانه روز آزار دهنده خواهد بود.

 

مزایای استفاده از بخور

کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای ویروسی در هوای مرطوب کاهش می یابد چرا که امکان حرکت ویروسها به حداقل میرسد.

طراوت و شادابی پوست با استفاده از دستگاه بخور محقق میگردد.

باتوجه به خشک شدن سینوسها و مخاط بینی در فصول سرد، استفاده از دستگاه بخور تنفس را راحتتر کرده و خواب راحتتری ایجاد خواهد نمود.

دستگاه بخور, رطوبت تارهای صوتی را تامین نموده و موجب میشود در ابتدای صبح با تغییر صدا مواجه نشویم.

در صورت استفاده از دستگاه بخور با حفظ رطوبت در هوا ,میزان مصرف انرژی گرمایی کاهش می یابد.چرا که رطوبت گرمای لازم را در محیط ثابت نگاه میدارد و استفاده مداوم از لوازم گرمایشی با درجه بالا را کاهش میدهد.

گیاهان نیز در هوای مرطوب با عملکرد و رشد بهتری روبرو میشوند.

استفاده از دستگاه بخور موجب بهبود سرفه های خشک و بیماریهای ریه میشود.

بهبود تنفس در سالمندان و کودکان و نوزادان از جمله مزایای استفاده از دستگاه بخور می باشد.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :