جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) و عوارض پس از آن

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)  و عوارض پس از آن

از آنجایی‌ که جراحی زیبایی بینی‌ در تغییر ظاهری صورت بسیار موثر می‌باشد،لذا این روز ها جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) از جراحی های زیبایی پرطرفدار میباشد که عده کثیری با هدف زیباتر شدن به سراغ آن می آیند ؛ جراحی زیبایی بینی‌ در عین خوب بودن،میتواند عوارضی نیز داشته باشد.در این میان عده ای قربانی خطاهای پزشکی شده و نتیجه ی دلخواه خود را نگرفته و علاوه بر آن با مشکلات بیشتری همچون مشکلات تنفسی و ظاهری بسیاری مواجه میشوند که گاهاً ترمیم و درمان آن غیر ممکن یا با مشکلات زیادی روبروست. دکتر مجید نصیری در این مقاله شما را  با عوارض جراحی زیبایی بینی آشنا میکنند تا با دید باز اقدام به انتخاب پزشک و جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی) نمائید.

 

عوارض جراحی زیبایی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

 

بد فرمی زین مانند بینی

در برخی‌ موارد عمل زیبایی بینی‌،شکل بینی چند ماه پس از جراحی زیبایی بینی به شکل زین مانند تبدیل میشود.این شکل نافرم بدلیل برداشتن بیش از حد غضروف بینی و یا استخوان تیغه بینی, بدلیل به اصلاح قوز بینی میباشد ؛ در برخی موارد که بیمار اصرار بر کوچک نمودن بینی دارد,برخی پزشکان بدلیل عدم محاسبه دقیق این بخش را بسیاز بیشتر از حد کوچک میکنند که همین امر موجب میشود بعد از عمل زیبایی بینی‌, تا چندین ماه بدلیل تورم بینی، بیمار متوجه آن نمیشود و با گذشت حدود یکسال متوجه این نافرمی شده و با عدم رضایت بیمار تصمیم بر ترمیم مجدد گرفته میشود. اصلاح این نافرمی با پیوند غضروف گوش به بینی انجام میشود.

 

بد فرمی پره های بینی

این بدفرمی معمولاً بدلیل برداشتن بیش از اندازه و بدون محاسبه غضروف پره های بینی در جراحی زیبایی بینی, به جهت جمع کردن پره های نوک بینی ایجاد میشود.این خطای پزشکی تا چندین ماه بدلیل تورم بینی نمایان نمیشود، اما متاسفانه پس از گذشت یکسال کم کم اثرات این بدفرمی نمایان شده و نارضایتی‌ بیمار را به همراه خواهد داشت. همچنین در این مورد ,اکثر بیماران دچار اختلال تنفسی نیز میشوند.

 

بد فرمی بینی به شکل خوک

این نوع بد فرمی با برداشتن بیش از حد غضروف و بافت در جراحی زیبایی بینی و همچنین برداشتن بیش از اندازه پوست پایین بینی ایجاد میشود, که بیمار همچون موارد قبل پس از یکسال که تورم آن کاهش یافت متوجه نافرمی بینی شده و تصمیم بر ترمیم مجدد بینی میگیرد که این جراحی ترمیمی بسیار زمان بر و مشکل تر از جراحی اولیه خواهد بود.

 

چسبندگی داخلی بینی

این مشکل در برخی بیماران پدید می آید و علت آن عدم دقت پزشک در جراحی زیبایی بینی میباشد،چرا که با مجروح نمودن بافت داخلی بینی در حین جراحی زیبایی بینی, به این بافت آسیب وارد میشود و این بافتهای آسیب دیده در مجاورت یکدیگر حالت چسبندگی پیدا کرده و در برخی موارد بهم جوش میخورند؛ در این شرایط راه تنفسی بیمار محدود یا بسته میشود.

 

مشکلات تنفسی پس از جراحی زیبایی بینی

متاسفانه در بسیاری از موارد مراجعین پس از جراحی زیبایی بینی توسط پزشک خود,از اختلال تنفسی شکایت داشتند ؛ این اختلال بدلیل عدم دقت پزشکان به ساختار داخلی بینی بوده که در جراحی زیبایی بینی صرفاً به موضوع زیبایی دقت داشته و  بدون چک نمودن شرایط داخلی بینی و سلامتی تنفسی بیمار, جراحی را به پایان میرسانند .در چند ماه ابتدایی بیماران در اندیشه اینکه اختلال تنفسی بدلیل تورم ناشی از جراحی زیبایی بینی میباشد, صبر میکنند.اما متأسفانه هیچ نتیجه ی مطلوبی حاصل نمیگردد و این اختلال تنفسی در برخی موارد بیمار را ناچار به تنفس از دهان کرده که این مساله,عامل بسیار مهمی‌ در بوجود آمدن خیلی‌ از بیماریها می‌باشد.

شایان ذکر است این مشکل در بیمارانی که اقدام به جراحی پولیپ بینی نموده اند نیز مشاهده شده که جراح صرفاً با هدف زیبایی, جراحی را به اتمام رسانده در حالیکه شرایط تنفسی و رفع کامل پولیپ در نظر گرفته نشده است؛ همچنین در برخی موارد با صدمه به بافت داخلی بینی و ایجاد گوشت اضافه, این اختلال تنفسی ایجاد میگردد.

 

کاهش حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی

این اختلال در اکثر جراحیهای زیبایی بینی  وجود دارد و علت آن تورم ناشی از جراحی بینی میباشد که بیمار پس از گذشت چند ماه و کاهش تورم به مرور حس بویایی خود را بدست می آورد. البته در مواردی که پزشک در حین جراحی زیبایی بینی به بافت اعصاب آسیب وارد نموده باشد ،حس بویایی به ندرت برگشت پذیر خواهد بود.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی بینی در تهران

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :