هر آنچه میخواهید از سینوزیت بدانید!

سینوسها حفره های تو خالی هستند که در ناحیه ی پیشانی، بین چشمها، مابین فک و پشت بینی واقع شده اند، داخل سینوسها از غشای مخاطی تشکیل شده که با موهای ریزی بنام مژک احاطه شده ، این مژک ها بخشی از سیستم ایمنی بدن میباشد که  در مواجهه  با باکتریها و غبار و... آنها را درخود نگاه داشته و با انتقال آن به انتهای حفره بینی ،موجب خروج آنها میشوند. در زمانیکه مخاط درونی سینوس ها بر اثر آلرژی یا عوامل دیگر دچار تورم میشود ، این ترشحات امکان تخلیه و خروج پیدا نمیکنند و در نتیجه مخاط آلوده مجدداً به داخل سینوس برگشته و موجب سینوزیت میشود .

 

علائم سینوزیت

احساس سنگینی سر

احساس درد و فشار در ناحیه چشم و پیشانی ،گیجگاه و بینی

گوش درد و عفونت و گرفتگی گوش

آبریزش بینی و افزایش ترشحات

سرفه و حالت تهوع شدید

علائم مشابه سرماخوردگی

احساس درد و تورم در بخشهایی از صورت

کاهش حس بویایی

بوی بد دهان

احساس احتقان در بینی

تغییر رنگ ترشحات بینی (سبز و یا زرد)

اختلال در تنفس از طریق بینی

 

انواع سینوزیت

سینوزیت با توجه به علائم و شدت آن به دو نوع سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن تقسیم میشود

 

سینوزیت حاد

این نوع سینوزیت عموماً  برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد، که با علائمی همچون سرماخوردگی مضاف بر احساس درد و فشار در ناحیه صورت، بینی و چشمها و کمی سردرد بروز میکند. این نوع از سینوزیت حدود 4 الی 8 هفته بطول می انجامد و به مرور با درمان علائم بهبودی حاصل میگردد.

 

سینوزیت مزمن

این نوع سینوزیت با تکرار مکرر سینوزیت حاد و عدم درمان و کهنه شدن بیماری پدید می آید، در سینوزیت مزمن بیمار همیشه ترشحات پشت حلق را دارا میباشد ، در این نوع سینوزیت بیمار علائم کمتری نسبت به نوع حاد دارد اما درمان این بیماری تقریباً ناممکن بوده و صرفاً درمانهای کنترلی برای آن توصیه میشود.بیماران سینوزیت مزمن با شکایت از ترشحات سینوسی ، آبریزش بینی و سردرد به پزشک مراجعه مینمایند و اکثراً بدلیل مزمن بودن بیماری و استفاده ی مکرر از آنتی بیوتیک بدن پس از مدتی مقاوم شده و پاسخ مناسبی به درمان نمیدهد که در اینجا توصیه پزشکان جراحی آندوسکوپی سینوس میباشد که برای مدت نسبتاً طولانی کلیه ی علائم بیمار را کاهش میدهد.در نظر داشته باشید بیماری سینوزیت مزمن که منشاء آن آلرژی بوده باشد میبایست اقدام به درمان آلرژی در اولین قدم صورت گیرد تا ترشحات و تحریک سینوسها کاهل یافته و بیمار با علائم آزار دهنده کمتری مواجه باشد.

 

آلرژی عامل اصلی بسیاری از سینوزیتها

سینوسها در حالت عادی میزان مشخصی ترشح جهت مرطوب نمودن فضای سینوی و بینی دارند که با عوامل خاصی این ترشحات بیشتر و دارای غلظت میشوند. در یک فرد سالم ترشحات سینوسی همیشه وجود دارد اما بدلیل رقیق بودن و همچنین میزان استاندارد آن هیچ گاه مشکلی برای فرد ایجاد نمیکند ،در حالیکه در بیمار مبتلا به سینوزیت میزان ترشحات افزایش یافته و بیمار به مرور متوجه تغییر غلظت ترشحات سینوسی میشود که در صورت عفونی بودن رنگ ترشحات نیز تغییر میکند.

میزان ترشحات سینوسی بنابر دلایلی همچون آلرژی و ویروس افزایش می یابد ، سینوزیت با منشا ویروس بوسیله ی داروها درمان شده و ترشحات کاهش می یابد، این در حالیست که سینوزیت با زمینه ی آلرژیک به داروها ی آنتی بیوتیکی پاسخی نداده و درمانی صورت نمیگیرد ! درمان صرفاً با کاهش واکنش بدن به آلرژن ها امکان پذیر است که در این شرایط کاهش ترشحات سینوسی و درمان کنترلی سینوزیت میسر میباشد.

 

عوارض بیماری سینوزیت

حمله آسم از جمله عوارضیست که در صورت عدم اقدام درمانی بموقع در بیمار ایجاد میگردد

عفونت گوش از جمله عوارضیست که با عفونت سینوس و سینوزیت ایجاد میگردد و کاهش شنوایی، آسیب به اعصاب و... را در پی دارد

مننژیت یا عفونت پرده مغزی که با عدم درمان سینوزیت امکان انتقال عفونت به پرده مغزی وجود دارد

کم بینایی و آسیب به چشم از عوارض انتفال عفونت و فشار ناشی از تورم سینوسها به سیستم بیناییست

 

در مقالات بعدی در خصوص درمان سینوزیت صحبت خواهیم کرد، همراه ما باشید

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) ما را از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه نماییم.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص گوش و حلق و بینی

 

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :