دیابت منجر به کاهش شنوایی میشود!

دیابت یا بیماری قند از جمله بیماریهای خاموشیست که با علائم خطر کوچکی در مراحل اولیه خودرا نشان میدهد و در صورت عدم توجه به این علائم عوارض ناشی از دیابت در فرد بروز میکند. در این بیماران، بدن قادر به تولید انسولین نمیباشد ، این سوال در اینجا ایجاد میشودکه انسولین چیست؟ انسولین هورمونی میباشدکه قند و نشاسته را در بدن به انرژی تبدیل مینماید ،در بدن بیماران این عدم تبدیل قند به انرژی موجب ذخیره ی قند در بدن شده و بیماریهای گوناگونی را سبب میشود.پر خوریٰ، افزایش میزان تشنگی، تاری دید و همچنین کم شنوایی از عوارض ابتلا به دیابت است.در ادامه به بررسی این موارد و نشانه ها میپردازیم.

 

انواع دیابت

دیابت حاد - نوع 1

در این نوع دیابت ساخت انسولین از لوزالمعده متوقف شده و بیمار جهت درمان میبایست روزانه میزان انسولین مورد نیاز بدن را با تزریق انسولین کسب کند. این نوع دیابت اکثراً در سنین زیر 30 سال بروز مینماید.

 

دیابت مزمن - نوع 2

این نوع دیابت که در افراد بالای 30 سال بروز میکند، انسولین به میزان کافی از لوزالمعده ترشح نمیشود یا بدلیل مفاومت بدن به انسولین، کارایی لازم در تبدیل به انرژی را ندارد.

 

دیابت و تاثیر آن بر شنوایی

آسیب دیابت بر تخریب عصب شنوایی

آسیب دیابت بر عدم خونرسانی سیستم شنوایی

دیابت موجب اختلال و آسیب به بخشهای بسیاری از بدن میشود، یکی از این بخشها سیستم عصبی میباشد ، آسیب به سیستم عصبی موجب اختلال در شنوایی نیز میشود که این امر کاهش شنوایی و آسیب به سیستم شنوایی را در پی دارد. از جمله اختلالات دیگر دیابت مشکل در خونرسانی به گوش میباشد که این عدم خونرسانی صحیح وزوز گوش و کاهش شنوایی را در پی دارد.

 

نکات مهم در دیابت و کاهش شنوایی

به جهت پیشرفت بیماری دیابت بصورت خاموش، در صورت مشاهده ی علائمی همچون کاهش شنوایی میبایست در اولین گام میزان قند خون خودرا در حالت عادی و دوساعت پس از صبحانه بررسی نمائید و در صورت مشاهده ی میزان قند بیش از حد مجاز سلامت، فوراً به پزشک مراجعه نمائید . چراکه هرگونه صدمه به سیستم اعصاب شنوایی به هیچ وجه قابل جبران نمیباشد و این کاهش شنوایی تا آخر عمر همراه شما خواهد بود.

 

درصورتیکه این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه نموده، خواهشمندیم با فشردن دکمه ی لایک در بالای مقاله (روبروی تیتر مقاله) مارا از علایق خود مطلع نمائید تا مطالب مفیدتری به شما ارائه شود.برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :