خشکی پوست در زمستان

سرد شدن موجب خشکی پوست و کاهش رطوبت پوست میشود و همین امر عامل ایجاد چین و چروک و ترکهای پوستی میشود، این عوارض در افرادیکه دارای پوست خشک هستند بیشتر بوده و این طیف، نیازمند مراقبت بیشتری از پوست در فصول سرد سال میباشند.  در این زمان افراد دارای این مشکل طراوت و شادابی پوست خودرا ازدست داده و در موارد حاد و عدم رسیدگی صحیح به پوست خشک ، شاهد بروز زخمها و قرمزیهای دردناک روی سطح پوست میشود.

 

خشکی پوست چیست؟

خشکی پوست به عقیده ی بسیاری از پزشکان، سر اغاز چین و چروک های پوستی میباشد، علت این پدیده دی هیدریشن یا همان از دست رفتن آب بدن میباشد. در پدید آمدن مشکل خشکی پوست عواملی همچون تغذیه، آب و هوا و سبک زندگی و  محیط موثر است  که در فصل زمستان با تغییر آب و هوا  و همچنین عوامل محیطی شکایت از خشکی پوست بیشتر مشاهده میشود.

 

ماسک های درمانی خشکی پوست

ماسک تخم مرغ و روغن زیتون

در این نوع ماسک که با ترکیب 3قاشق چای خوری روغن زیتون و زرده تخم مرغ بدست می آید، با قرار دادن 30 دقیقه ای آن بر روی سطح پوست میتوان شاهد معجزه ای بود که پس از شستشوی آن آثاری از خشکی پوست باقی نمانده.

 

ماسک سیب زمینی

این ماسک برای پیشگیری و همچنین درمان خشکی پوست استفاده میشود ، یک عدد سیب زمینی را پخته و با اندکی شید (در حدیکه حالت خمیری بخود گیرند) اضافه و ترکیب مینمایید و بمدت 30 دقیقه بروی پوست قرار داده و تاثیر بسیار عالی آنرا مشاهده مینمائید.

 

چگونه خشکی پوست در زمستان را درمان کنیم؟

خشکی پوست پدیده ی دردناک و ناخوشایندیست که در فصول سرد سال بیشتر خودرا نشان میدهد، برای مقابله با عوارض ناشی از سرما از راهکارهای زیر استفاده نمائید:

استفاده از کرم های مرطوب کننده در تامین رطوبت و آبرسانی پوست نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان خشکی پوست دارد.

استفاده از روغن های مفید همچون روغن ماهی،تخم کتان و... دوبار در روز در درمان خشکی پوست بسیار مفید است.

استفاده از شامپوهای بدن مخصوص موجب تامین میزان چربی و رطوبت پوست در فصول سرماست.

کاهش دفعات استحمام و کاهش زمان استحمام بسیار مفید میباشد چراکه استحمام با آب داغ با زمان طولانی و دفعات زیاد موجب ازدست رفتن چربی پوست و تعرق بیشتر و در نهایت خشکی پوست شود.

عدم خارش پوست در فصول سرما موجب میشود بافت یکنواخت پوست به هیچ وجه آسیب نبیند و در واقع خارش عامل محرک پوست خشک است که در صورت عدم رعایت آن امکان حاد شدن خشکی و ترکهای پوستی در حد خونریزی افزایش یابد.

استفاده از دستگاه بخور جهت افزایش رطوبت هوا موجب برطرف نمودن خشکی هوای ناشی از استفاده ی لوازم گرمایشی میشود که خود، عاملی در تحریک پوست و خشکی آن است.

عدم استفاده از شوینده ها بدون دستکش از راه کارهاییست که در جهت پیشگیری از خشکی پوست استفاده میشود، چراکه شوینده ها دارای مواد شیمیایی بوده که موجب خشکی پوست و ایجاد ترک و پوسته پوسته های سطح پوست میشود.

استفاده از لباس و حوله از جنس نخ و بسیار لطیف نقش مهمی در بهبود وضعیت پوست و عدم ازهم گسستن بافت پیوسته ی سطح پوست میشود.

استفاده از ضد آفتاب در زمستان هم ضروریست، تصور اشتباه در خصوص ضد آفتاب دقیقاً همین استکه در فصول گرم و تابستانی مورد استفاده دارد ! در حالیکه آفتاب سوختگی و صدمه به پوست در روزهای برفی چندین برابر تابستان و آفتاب ساحلیست.

نوشیدن آب کمک شایانی به کاهش احتمال خشکی پوست میکند، چراکه کاهش آب در بدن موجب کاهش آب در پوست میشود که همین عامل در فصل سرما ترکهای پوستی را پدید می آورد.

استفاده از لایه بردارد هارا در فصل زمستان فراموش کنید.

 

خشکی پوست در چه افرادی شایع است؟

خشکی پوست در سالمندان بدلیل مصرف داروهای متعدد و عوارض دارویی بسیار شایع است

افراد دارای شغلهای در معرض موارد شیمیایی

افراد مبتلا به دیابت

کودکان با زمینه ی بیماری پوستی اگزما

کوهنوردانیکه در فصول سرد اقدام به صعود میکنند

افرادیکه دارای بیماری تیروئید هستند

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :