با وزوز گوش چکار کنیم!؟

در مقاله ی وزوز گوش (tinnitus) به تشریح این اختلال شنوایی پرداختیم و علل بروز این اختلال را توضیح دادیم ، در این مقاله قصد داریم به بررسی روشهای درمانی روحی-روانی وزوز گوش بپردازیم، چراکه از مهمترین علل ایجاد وزوز گوش، حالات عصبی و روانی افراد است. چراکه استرس، اضطراب و حالات روحی بر روی اعصاب و کارکرد آن تاثیر مستقیم دارند، در افراد دارای اختلال وزوز گوش ،انتقال پیام عصبی از گوش به مغز دارای اشتباهاتیست که منجر به شنیدن صداهایی میشوند که اصلاً در محیط وجود خارجی ندارد ! بدیل ترتیب یکی از درمان های موفق وزوز گوش، درمانهای روحی و روانیست که بیمار پس از طی دوره های روانکاوی و همچنین استفاده از راهکار های مختلف به زندگی طبیعی خود باز میگردد، در ادامه به این درمانها اشاره خواهیم کرد.

 

اولین گام درمان وزوز گوش، عادت به آن است

در این مرحله بیمار با پذیرش این اختلال باید به درمان خود کمک کند، این کمک اصولاً از طریق همکاری با روانکاو و استفاده از روشهای درمانی روحی وزوز گوش امکان پذیر است ،در این فاز درمانی بیمار با گوش دادن به موسیقی و همچنین جملات تاکیدی دارای انرژی مثبت سعی در متقاعد نمودن ذهن در پذیرش اختلال وزوز گوش میکند، لذا با این اقدامات ذهن فرد کم کم از حالت تهاجمی نسبت به بیماری خارج شده و آنرا به عنوان یک اختلال همراه میپذیرد، از اینجا به بعد اقدامات مثبت در جهت بهبود صورت میگیرد.

 

درمان وزوز گوش با اجتناب از ترس و استرس

یکی از علل بسیار اثرگذار در اختلال وزوز گوش، داشتن اضطراب و استرس است ، این واکنشها بطور مستقیم بر روی اعصاب تاثیر گذاشته و همانطور که در مقاله ی وزوز گوش نیز بیان شد ، کلیه ی شنیده ها در مغز صورت میگیرد و اعصاب وظیفه ی انتقال صدا از گوش به مغز را دارد ، هرگونه اختلال در اعصاب موجب شنیدن صداهای نا مفهوم و غیر واقعی در مغز میشود که این امر همان وزوز گوش شایع است. پس میتوان یکی از مهمترین اقدامات درمانی را کاهش استرس عنوان کرد.

 

درمان وزوز گوش با خواب کافی

برهم خوردن نظم خواب و عدم داشتن خواب کافی از مهمترین عوامل ایجاد وزوز گوش میباشد ،داشتن خواب کافی و با کیفیت موجب آرامش و کاهش استرس در فرد شده که این امر در انتقالات اعصاب به مغز بسیار حائز اهمیت میباشد چراکه هرگونه اختلال در این انتقال زمینه ی ایجاد وزوز گوش است.

 

درمان وزوز گوش با گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی موجب جذب اصوات گویا شده و اعصاب گوش همین صداها را به مغز منتقل مینمایند لذا در حین گوش دادن به موسیقی صدای وزوز گوش قطع شده و یا با میزان خیلی کمی وجود دارد که در صورت عدم دقت بیمار قابل شنیدن نیست. در واقع تمرکز ذهنی بیمار به انتقال صدای واقعی از محیط به گوش جلب میشود و صداهای ناگویا و مزاحم وزوز گوش در مغز شنیده نمیشود.

 

درمان وزوز گوش با کاهش سکوت

سکوت در واقع زمینه ی مناسبی برای تمرکز بر صدای وزوز گوش است، هرچه تمرکز و دقت بر این صدا بیشتر باشد ، شنیدن آن عذاب آورتر شده و بیمار به هیچ وجه آرامش زندگی عادی خودرا باز نخواهد یافت ، پس راهکار بسیار کارآمد کاهش سکوت است ! هیچ گاه در محیط ساکت حضور نداشته باشید و با استفاده از موسیقی ملایم و یا صدای تلویزیون و... سکوت را بشکنید و شانس شنیده شدن صدای وزوز گوش را کاهش دهید.

 

درمان وزوز گوش به کمک روانکاو

روانکاو نقش مهمی در هدایت ذهن بیمار به نشنیدن صدای مزاحم وزوز گوش دارد، روانکاو با راهکار های درمانی خاص و شناخت علایق و عادات بیمار میتواند الگور رفتاری و سبک زندگی برای وی مشخص نموده و از بیمار بخواهد که آنرا رعایت نماید ، بدین ترتیب بیمار با تلاش و رعایت این نکات قادر خواهد بود به مرور وزوز گوش را در خود درمان کند ، نه ب لحاظ برطرف شدن آن ! بلکه کنترل ذهن در عدم شنیدن و تمرکز بر روی این صدا.

 

راه کارهای دیگر درمان وزوز گوش

استفاده از سمعک در کاهش وزوز گوش در برخی انواع آن مفید است

اجتناب از حضور در فضاهای پر سر و صدا و مشاغل دارای آلودگی صوتی در پیشگیری و درمان وزوز گوش مفید است

کاهش استفاده از کافئین ،چای و قهوه در برخی موارد موجب کاهش وزوز گوش میشود

بررسی داروهای مصرفی در طی دوره پیدایش وزوز گوش میتواند به کشف علت اصلی ایجاد وزوز گوش و درمان آن کمک شایانی کند.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :