اگر درگیر سینوزیت و سردرد هستید ، بخوانید!

اگر درگیر سینوزیت و سردرد هستید ، بخوانید!

سردرد های عذاب آور در فصل سرما با حساس شدن سینوسها و عود سینوزیت شروع میشود ،سردرد های سینوزیتی اکثراً با علائم مشترک بروز میکنند، بطوریکه با خم نمودن سر احساس درد بیشتر میشود، سردردهای سینوزیتی با انتقال درد به گونه ها همراه هستند بطوریکه اکثر افراد سردرد های سینوزیتی را با دندان درد اشتباه میگیرند.از نشانه های سینوزیت میتوان به خستگی و بی رمقی و آبریزش بینی و تک سرفه های مداوم در هنگام خواب،اشاره نمود .در افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند استنشاق بوی سیگار موجب تشدید سردرد میشود ، البته نکته ی بسیار مهم در علائم سردرد این است ،که در صورت بی توجهی و عدم درمان بموقع سینوزیت احتمال آبسه مغز و مننژیت یا همان التهاب  و عفونت پرده ی مغز وجود دارد که در نظر نگرفتن علائم و درمان موجب مرگ خواهد شد.

 

سینوزیت چیست؟

سینوسها حفره های تو خالی هستند که در ناحیه ی پیشانی، بین چشمها، مابین فک و پشت بینی واقع شده اند، داخل سینوسها از غشای مخاطی تشکیل شده که با موهای ریزی بنام مژک احاطه شده ، این مژک ها بخشی از سیستم ایمنی بدن میباشد که  در مواجهه  با باکتریها و غبار و... آنها را درخود نگاه داشته و با انتقال آن به انتهای حفره بینی ،موجب خروج آنها میشوند. در زمانیکه مخاط درونی سینوس ها بر اثر آلرژی یا عوامل دیگر دچار تورم میشود ، مخاط آلوده مجدداً به داخل سینوس برگشته و موجب سینوزیت میشود .

 

درمان سینوزیت

 

سردرد های سینوزیتی چه علائمی دارند؟

احساس درد در اطراف حفره ی چشمی از شایعترین نشانه های سردرد های سینوزیتی میباشد.

احساس درد در قسمت پیشانی و گونه ها از علائم سردرد های سینوزیتی میباشد.

گرفتگی بینی و تورم و تنگی نفس از علائم سردرد های سینوزیتی میباشد.

کاهش حس بویایی و افزایش ترشحات بینی (آبریزش بینی) از علائم سردرد های سینوزیتی میباشد.

علائمی همچون گلو درد ، تب نیز در برخی موارد مشاهده میشود.

 

درمان سینوزیت

باید در نظر داشت سینوزیت بالواقع درمان پذیر نیست و تنها اقدام درمانی آن پیشگیری از وقوع سینوزیت و کاهش راه های عفونت آلرژیک و... میباشد ، سینوزیت بدلیل افزایش ترشحات عفونی و تجمع آن در سینوسها پدید می آید که اولین اقدام در درمان سینوزیت، کشف این عوامل هست (همچون عوامل آلرژیک) و رفع و درمان آن ، چرا که پس از رفع این عوامل عفونت کاهش یافته و بدن کمتر نسبت به عفونتها واکنش دردناک نشان میدهد.

انجام آندوسکوپی سینوسی و همچنین درمان های موازی آن همچون استفاده از اسپری های ضد احتقان و داروهای آنتی بیوتیک اقداماتیست که در جهت درمان سینوزیت استفاده میشود. شایان ذکر است عدم توجه و اقدام بموقع موجب افزایش عفونت در بدن و بیماریها قلبی ریوی و... میشود ،همچنین با مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها بدن نسبت به آن مقاوم شده و در نتیجه طی سالهای آتی در صورت ابتلا به بیماری هرچند ضعیف، بدن پاسخگویی مناسبی به دارو و آنتی بیوتیکها نداشته و بیمار دچار ضعف و حتی مرگ میشود.

 

راه های تشخیص سردرد های سینوزیتی

در بسیاری از موارد بدلیل تشابه علائم،  سردرد های سینوزیتی با سردرد های میگرنی با یکدیگر اشتباه گرفته میشود لذا پزشک علاوه بر سوالهای خاص و تشخیصی که از بیمار میپرسد، از آزمایشها و تستهای خاصی نیز استفاده میکند که در ادامه به آن میپردازیم:

 

 

آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس روشی تشخیصی و همچنین درمانی میباشد ،در جراحی آندوسکوپی سینوس پس از بیهوش نمودن بیمار؛ میله ی نازک دارای دوربینی را وارد بینی بیمار نموده و با مشاهده ی تصاویر و بزرگنمایی از دریچه ی دوربین آندوسکوپ, پزشک به دنبال رفع موارد درمانی در بیمار،رفع انسداد سینوسی و درمان پولیپ و.. میپردازد, مزیت این نوع جراحی و بررسی این است که بیمار هیچ گونه زخم بازی پس از عمل نخواهد داشت و به صرف استفاده از سوراخهای بینی, بیمار در همان روز مرخص شده و به منزل بازمیگردد.

 

آزمایش مخاط

پزشک با انجام آزمایش مخاط و بررسی ترشحات به نوع عفونت پی میبرد ، عفونت ممکن است قارچی و یا باکتریایی باشد.

 

سی تی اسکن - ام آر آی

بوسیله ی این تکنولوژی های عکس برداری ، و مشاهده ی عکسهای متعدد از سینوس و جمجمه و بررسی عوامل موثر در ایجاد سردرد, پزشک تشخیص بهتری در مورد بیماری داده و درمانهای لازم شروع میگردد.

 

درمان خانگی سردردهای سینوزیتی

ماساژ سینوسها و نواحی مختلف سر موجب کاهش سردرد سینوزیتی خواهد شد.

اسپری آب نمک موجب کاهش تورم و باز شدن مجرای تنفسی بینی میشود.

کمپرس گرم به مدت 3 دقیقه بر روی سینوسها اعمال شود ، پس از آن کمپرس سرد بمدت 30 ثانیه (اینکار 4 الی 5 بار طی روز تکرار شود)

ویتامین ث ، بدلیل دارا بودن آنتی اکسیدان در بدن را مقابل عفونت مصون میدارند.

استفاده از دستگاه بخور جهت مرطوب نگاه داشتن هوا.

 

 

دکتر مجید نصیری |  دکتر درمان سینوزیت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :