تزریق بوتاکس بدون این دانسته ها فاجعه آفرین است!

با توجه به استقبال گسترده از تزریق بوتاکس و درمان چین و چروک بوسیله ی بوتاکس تصمیم گرفتیم از دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی اطلاعاتی در این خصوص گرفته و در اختیار شما عزیزان قراردهیم ،چراکه مصرف ناآگاهانه از این دارو میتواند منجر به فجایعی در زیبایی شما شود ! پس در مقاله تزریق بوتاکس که انواع آن و همچنین خطرات ناشی از اشتباهات پزشکی و دارویی بوتاکس را بررسی میکنیم، همراه ما باشید :

دکتر مجید نصیری میگوید: در سالهای اخیر طیف گسترده ای از مردم بدنبال زیبایی و همچنین از بین بردن اثرات افزایش سن در چهره میباشند ، در این میان از کم هزینه ترین روشهای درمان اولیه ی چین و چروک ، تزریق توکسین بوتولینوم که در اولین شرکت سازنده ی آن در کالیفرنیا، بوتاکس نام گرفت استفاده میشود.

 

 

بوتاکس چیست ؟

باکتری بی هوازی بنام کلستریدیوم بوتولینوم  درمحیط های در بسته همچون  کنسرو ها رشد میکند و سم خطرناک و در برخی موارد کشنده ای ایجاد مینماید.دانشمندان دریافتند با تکثیر این باکتری در آزمایشگاه و تزریق آن در دوز های دارویی مشخص, میتوانند بخشی از عضلات را فلج نمایند و همین موضوع در از بین بردن عادت اخم و همچنین کاهش عمق چین و چروکهایی که بوسیله ی اخم و یا عادات انقباضی عضلات ،شکل گرفته اند موثر است. شرکت آلرگان در کالیفرنیا موفق به ساخت و ثبت این دارو شد و با کسب مجوز از FDA آمریکا توانست دارو را با نام تجاری بوتاکس در درمان چین و چروک معرفی نماید.

 

کاربرد های بوتاکس چیست؟

بوتاکس علاوه بر تاثیر بر روی چین و چروکها ، کاربردهای  درمانی دیگری  دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

استفاده از بوتاکس در درمان تعریق زیاد دست ،زیر بغل و...

استفاده از بوتاکس در درمان استرابیسم و لوچی چشم و اسپاسم پلک

استفاده از بوتاکس در درمان اسپاسم اندام فوقانی و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشتان

استفاده از بوتاکس در درمان آبریزش مداوم بینی - رینیت آلرژیک

استفاده از بوتاکس در درمان میگرن

 

بوتاکس چگونه برروی عضلات تاثیر گذار است؟

برای انقباض عضلات، امواج عصبی از طریق اعصاب,به عضلات رسیده و فرمان انقباض صادر میکنند . بوتاکس مانع از انتقال این امواج به عضلات میشود و درنتیجه عضلات فلج شده و هیچ واکنشی نشان نمیدهند که همین امر موجب کاهش چین و چروکها و رفع نسبی آن میشود.

 

 

خطرات تزریق بوتاکس های چینی و غیراستاندارد

این روزها باتوجه به استقبال مردم از تزریق بوتاکس و هزینه ی بوتاکس آمریکایی و یا بوتاکس دیسپورت انگلیسی که دارای مجوزهای لازم از FDA میباشند، بوتاکسهای چینی در بین عده ای از استفاده کنندگان و پزشکان غیرمتخصص رایج شده که همین امر موجب عوارض متعدد در بین استفاده کنندگان است. متاسفانه نمونه های چینی اکثراً دارای مجوزهای لازم نمیباشند و در برخی موارد به اسم بوتاکس کانادایی و دارای مجوز معرفی میشوند که با قیمتی بیش از داروهای چینی عرضه شده و ذهنیت استفاده کنندگان نیز به اصل بودن دارو جلب میشود در حالیکه نمونه ی کانادایی بوتاکس بصورت قاچاق وارد کشور میشود .

اصل نبودن و مورد تائید نبودن داروی بوتاکس از یک سو و شرایط خاص نگهداری بوتاکس ( دمای 0 تا 2 درجه سانتی گراد) منجر به بروز عوارض پس از تزریق بوتاکس در بیمار میشود.

 

چه کسانی صلاحیت تزریق بوتاکس دارند

دکتر مجید نصیری تاکید میکند: بوتاکس نوعی دارو میباشد و تزریق آن توسط آرایشگران و افراد غیر پزشک متخصص کار بسیار اشتباهیست و ریسک بروز عوارض و خطرات تزریق را افزایش میدهد، حال باید در نظر داشت تزریق بوتاکس بوسیله ی افراد غیر متخصص همچون دندان پزشکان و متخصصین بیهوشی و... بسیار اشتباه بوده و این امر تنها توسط پزشکان متخصص پوست،جراحان پلاستیک، فک و صورت و همچنین پزشکان گوش و حلق و بینی امکان پذیر می‌باشد.

 

خطر تزریق در محل اشتباه

یکی از بیشترین عوارضی که با شکایت بیماران شاهد آن بوده ایم ، تزریق بوتاکس خارج از عضلات مورد نظر و در عروق میباشد . این نوع تزریق بوتاکس عوارض بسیاری در بیماران ایجاد میکند و بعضاً شاهد ایجاد شوک آنافلاکسی  (آلرژی)، آلرژی های شدید و تنگی نفس و بستری شدن بیمار بوده ایم.

تزریق های بوتاکس انجام شده در محل های اشتباه موجب افتادگی پلک، نابینایی موقت و بطور کلی نازیبایی در صورت, میشود, که تا چندین ماه زندگی عادی بیمار را مختل میکند . باید در نظر داشت بدلیل طولانی بودن پروسه ی شکایت از فرد غیر متخصص و همچنین برطرف شدن عوارض تزریق اشتباه بوتاکس پس از چند ماه، امکان پیگیری و شکایت عملاً بی معناست ، پس در انتخاب پزشک متخصص جهت تزریق بوتاکس نهایت دقت را انجام داده تا گرفتار عوارض پس از تزریق بوتاکس نباشید.

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

منبع : سایت دکتر مجید نصیری

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :