تزریق بوتاکس بدون این دانسته ها فاجعه آفرین است!

تزریق بوتاکس بدون این دانسته ها فاجعه  آفرین است!

با توجه به استقبال گسترده از تزریق بوتاکس و درمان چین و چروک بوسیله ی بوتاکس تصمیم گرفتیم از دکتر مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی اطلاعاتی در این خصوص گرفته و در اختیار شما عزیزان قراردهیم ،چراکه مصرف ناآگاهانه از این دارو میتواند منجر به فجایعی در زیبایی شما شود ! پس در مقاله تزریق بوتاکس که انواع آن و همچنین خطرات ناشی از اشتباهات پزشکی و دارویی بوتاکس را بررسی میکنیم، همراه ما باشید :

دکتر مجید نصیری میگوید: در سالهای اخیر طیف گسترده ای از مردم بدنبال زیبایی و همچنین از بین بردن اثرات افزایش سن در چهره میباشند ، در این میان از کم هزینه ترین روشهای درمان اولیه ی چین و چروک ، تزریق توکسین بوتولینوم که در اولین شرکت سازنده ی آن در کالیفرنیا، بوتاکس نام گرفت استفاده میشود.

 

بوتاکس | تزریق بوتاکس

 

بوتاکس چیست ؟

باکتری بی هوازی بنام کلستریدیوم بوتولینوم  درمحیط های در بسته همچون  کنسرو ها رشد میکند و سم خطرناک و در برخی موارد کشنده ای ایجاد مینماید.دانشمندان دریافتند با تکثیر این باکتری در آزمایشگاه و تزریق آن در دوز های دارویی مشخص, میتوانند بخشی از عضلات را فلج نمایند و همین موضوع در از بین بردن عادت اخم و همچنین کاهش عمق چین و چروکهایی که بوسیله ی اخم و یا عادات انقباضی عضلات ،شکل گرفته اند موثر است. شرکت آلرگان در کالیفرنیا موفق به ساخت و ثبت این دارو شد و با کسب مجوز از FDA آمریکا توانست دارو را با نام تجاری بوتاکس در درمان چین و چروک معرفی نماید.

 

کاربرد های بوتاکس چیست؟

بوتاکس علاوه بر تاثیر بر روی چین و چروکها ، کاربردهای  درمانی دیگری  دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

استفاده از بوتاکس در درمان تعریق زیاد دست ،زیر بغل و...

استفاده از بوتاکس در درمان استرابیسم و لوچی چشم و اسپاسم پلک

استفاده از بوتاکس در درمان اسپاسم اندام فوقانی و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشتان

استفاده از بوتاکس در درمان آبریزش مداوم بینی - رینیت آلرژیک

استفاده از بوتاکس در درمان میگرن

 

بوتاکس چگونه برروی عضلات تاثیر گذار است؟

برای انقباض عضلات، امواج عصبی از طریق اعصاب,به عضلات رسیده و فرمان انقباض صادر میکنند . بوتاکس مانع از انتقال این امواج به عضلات میشود و درنتیجه عضلات فلج شده و هیچ واکنشی نشان نمیدهند که همین امر موجب کاهش چین و چروکها و رفع نسبی آن میشود.

 

 

خطرات تزریق بوتاکس های چینی و غیراستاندارد

این روزها باتوجه به استقبال مردم از تزریق بوتاکس و هزینه ی بوتاکس آمریکایی و یا بوتاکس دیسپورت انگلیسی که دارای مجوزهای لازم از FDA میباشند، بوتاکسهای چینی در بین عده ای از استفاده کنندگان و پزشکان غیرمتخصص رایج شده که همین امر موجب عوارض متعدد در بین استفاده کنندگان است. متاسفانه نمونه های چینی اکثراً دارای مجوزهای لازم نمیباشند و در برخی موارد به اسم بوتاکس کانادایی و دارای مجوز معرفی میشوند که با قیمتی بیش از داروهای چینی عرضه شده و ذهنیت استفاده کنندگان نیز به اصل بودن دارو جلب میشود در حالیکه نمونه ی کانادایی بوتاکس بصورت قاچاق وارد کشور میشود .

اصل نبودن و مورد تائید نبودن داروی بوتاکس از یک سو و شرایط خاص نگهداری بوتاکس ( دمای 0 تا 2 درجه سانتی گراد) منجر به بروز عوارض پس از تزریق بوتاکس در بیمار میشود.

 

چه کسانی صلاحیت تزریق بوتاکس دارند

دکتر مجید نصیری تاکید میکند: بوتاکس نوعی دارو میباشد و تزریق آن توسط آرایشگران و افراد غیر پزشک متخصص کار بسیار اشتباهیست و ریسک بروز عوارض و خطرات تزریق را افزایش میدهد، حال باید در نظر داشت تزریق بوتاکس بوسیله ی افراد غیر متخصص همچون دندان پزشکان و متخصصین بیهوشی و... بسیار اشتباه بوده و این امر تنها توسط پزشکان متخصص پوست،جراحان پلاستیک، فک و صورت و همچنین پزشکان گوش و حلق و بینی امکان پذیر می‌باشد.

 

خطر تزریق در محل اشتباه

یکی از بیشترین عوارضی که با شکایت بیماران شاهد آن بوده ایم ، تزریق بوتاکس خارج از عضلات مورد نظر و در عروق میباشد . این نوع تزریق بوتاکس عوارض بسیاری در بیماران ایجاد میکند و بعضاً شاهد ایجاد شوک آنافلاکسی  (آلرژی)، آلرژی های شدید و تنگی نفس و بستری شدن بیمار بوده ایم.

تزریق های بوتاکس انجام شده در محل های اشتباه موجب افتادگی پلک، نابینایی موقت و بطور کلی نازیبایی در صورت, میشود, که تا چندین ماه زندگی عادی بیمار را مختل میکند . باید در نظر داشت بدلیل طولانی بودن پروسه ی شکایت از فرد غیر متخصص و همچنین برطرف شدن عوارض تزریق اشتباه بوتاکس پس از چند ماه، امکان پیگیری و شکایت عملاً بی معناست ، پس در انتخاب پزشک متخصص جهت تزریق بوتاکس نهایت دقت را انجام داده تا گرفتار عوارض پس از تزریق بوتاکس نباشید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر تزریق بوتاکس

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :