آنچه از توده های گردنی باید بدانید!

به توده های عروقی و کیستها و برجستگیهای محدوده ی گردن، توده های گردنی گفته میشود. در برخی موارد بدلیل عفونت غدد لنفاوی ،این غدد بزرگ شده و توده های  گردنی را ایجاد میکنند.یکی از شایعترین علل ایجاد توده های گردنی عفونت لوزه، سینوس، دندان و بیماری سل و توکسوپلاسموز میباشد .از نظر پزشکان این توده ها بلافاصله پس از تشخیص و بروز علائم ظاهری می بایست توسط  پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرند و بیماران نسبت به درمان این نوع توده های گردنی میبایست جدیت بسیاری داشته و آنرا سرسری نگیرند ؛ چراکه احساس برجستگی و توده ی گردنی از اولین علائم بروز سرطان میباشد که در صورت عدم تشخیص و درمان بموقع درمان مشکل شده و در بسیاری موارد مرگ بهمراه دارد.  به دلیل در معرض دید بودن گردن، به راحتی وجود ضایعات و توده های گردنی در آن را  می‌توان تشخیص داد.

 

 

توده گردنی یا توده سرطانی در گردن ؟

توده های گردنی می توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

توده های گردنی خوش خیم مانند : توده های التهابی، توده های مادرزادی، توده های چربی

توده های گردنی  بدخیم گردن  مانند : سرطان های مختلف مثل لنفوم، سرطان تیروئید، سرطان غدد بزاقی

شیوع توده های گردنی در هر سنی امکان دارند و به این دلیل که امکان سرطانی بودن این توده ها وجود دارد، افراد باید به محض رؤیت توده به پزشک مراجعه کنند. پزشک با انجام معاینه بدنی، آزمایشات خونی و سونوگرافی یا سی تی اسکن و ام آر آی علت توده را پیدا کرده و درمان را آغاز میکند، این توده ها در صورتیکه در سن بالای 50 سال رویت شود بدلیل افزایش احتمال سرطانی بودن این توده گردنی ،حساسیت درمانی آن بسیار بالاتر است.

 

علت ایجاد توده های گردنی

استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی شایع ترین علت سرطان های دهان، گلو، حنجره و زبان می باشد؛ توده های گردنی سه عامل عمده دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

 

توده گردنی با عامل مادرزادی

از عوامل مادر زادی ایجاد توده های گردنی میتوان کیست ها و ناهنجارهای عروقی نام برد. غده های لنفاوی گردن بر اثر عفونت بزرگ شده و به صورت توده هایی در گردن قابل لمس هستند.

 

توده گردنی با عامل عفونی

از عوامل عفونی ایجاد توده در گردن میتوان به لوزه ها، دندان ها و سینوس ها، ابتلا به بیماری سل و بیماری های عفونی که افراد در اثر تماس با گربه به آن مبتلا می شوند، اشاره کرد.

 

توده گردنی با عامل سرطان

سرطان های بدخیم در دو مرحله ظاهر می شوند:

مرحله اولیه :شامل سرطان غدد تحت فکی، تیروئید و غدد لنفاوی است.
مرحله دوم : سرطان نیز شامل سرطان های حفره دهان، حنجره، بینی، سینوس ها، معده و سرطان نازوفارنکس منطقه بالای حلق است. توده های بزرگتر از یک سانتی متر در گردن به بررسی بیشتری نیاز دارند و در اطفال و افراد بالای 50 سال به دلیل بدخیم بودن زیاد از اهمیت بیشتری برخوردارند.

 

علل ایجاد توده های سرطانی گردن

مصرف دخانیات

مصرف الکل

ویروس HPV

تماس طولانی با نور آفتاب

حضور روزانه در معرض پرتوها

تغذیه نادرست و کمبود ویتامین ها و فاکتورهای مورد نیاز بدن

 

علائم توده های سرطانی گردن

سرطان هایی که در گردن شروع می شوند، معمولاً در ابتدا ، غده های لنفاوی گردن مورد حمله قرار می دهند. تمامی توده های گردن، سرطانی نیستند، اما یک یا چند توده گردنی میتواند نشانه ای از سرطان دهان، گلو، حنجره، تیروئید، یا لنفوم ها و سرطان های خون باشد به همین دلیل توده گردنی که بعد از 2 هفته برطرف نشود، باید سریعاً توسط پزشک بررسی شود. چنین توده هایی معمولاً بدون درد هستند و پیوسته بزرگتر می شوند.

 

تغییر صدا از علائم توده های سرطانی گردن

از علائم اکثر سرطان ها در این ناحیه تغییر صداست ، این تعییر صدا در صورتیکه بیش از دو هفته طول بکشد و علائمی از درمان مشاهده نگردد میبایست فوراً توسط پزشک معاینه صورت گرفته و نسبت به بررسی و درمان اقدام گردد.

مشکلات بلع از علائم توده های سرطانی گردن

سرطان گلو یا مری ممکن است بلع غذاهای جامد و گاهی مایعات را مشکل کند. اگر تقریبا همیشه دچار مشکل بلع هستید، باید توسط پزشک معاینه شوید. معمولا رادیوگرافی بلع باریم یا آندوسکوپی مری برای پیدا کردن علت، انجام می شود.

 

زخم و برجستگیهای دهانی از علائم توده های سرطانی گردن

از علائمی که باید به پزشک اطلاع رسانی شود میتوان به زخم های صورت و لب و گوش که بهبود نمی یابند، تغییر رنگ سیاه یا سیاه- آبی پوست، تغییر در خال های صورت مثل تغییر اندازه، رنگ یا خونریزی اشاره کرد. زخم یا تورمی که در دهان وجود دارد و از بین نمیرود میتوان نشانه ی  سرطان های دهان یا زبان باشد. اکثر این موارد احتمال بدون درد بودن و گمراه کنندگی را دارند. اگر زخم یا توده دهانی همراه با توده گردنی باشد، باید نگران باشید. احتمال خونریزی معمولاً تا مراحل پیشرفته دیده نمی شود.علاوه بر این هر زخم یا تورم دهانی که بعد از یک هفته رفع نشود، باید توسط پزشک معاینه شود. ممکن است نمونه برداری لازم باشد.  

 

گوش درد مداوماز علائم توده های سرطانی گردن

از نشانه های عفونت یا تومور گلو، درد مداوم در گوش یا اطراف آن در هنگام بلع می تواند باشد. به خصوص اگر این حالت همراه با اشکال بلع، خشونت صدا، یا توده گردنی باشد.

 

بالا آوردن خون از علائم توده های سرطانی گردن

اگرچه تومورهای بینی، دهان،گلو یا ریه ها می توانند باعث خونریزی شوند اما معمولاً در این موارد،علت سرطان نیست.  اگر خون در بزاق یا خلط شما دیده شد و بیش از چند روز ادامه یافت، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییرات پوستی از علائم توده های سرطانی گردن

از شایع ترین علل توده های گردن سرطانی ، سرطان سلول بازال پوست می باشد که در صورت درمان زودهنگام، نتیجه اش خوب و اثر بخش می باشد. این سرطان اغلب در نواحی در معرض آفتاب، مثل پیشانی، صورت و گوش ها رخ می دهد، ولی می تواند در هر جایی روی پوست ایجاد شود. انواع دیگر سرطان پوستی مثل سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم هم در سر و گردن روی می دهند. اکثر سرطان های سلول سنگفرشی، روی لب تحتانی و گوش ایجاد می شوند.

از سایر علائم نیز میتوان به زخم های صورت و لب و گوش که بهبود نمی یابند، تغییر رنگ سیاه  یا سیاه- آبی پوست، تغییر در خال های صورت مثل تغییر اندازه، رنگ یا خونریزی اشاره کرد که باید توسط پزشک بررسی شوند. با تشخیص زودرس، اکثر سرطان های سر و گردن قابل درمان هستند، بنابراین با دیدن علائم هشدار دهنده، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر درمان سرطان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :