تاثیر آلودگی هوا بر گوش و حلق و بینی!

با توجه به آلودگی هوای کلانشهر ها و مراجعه ی تعداد بسیاری از بیماران  بدلیل بحران های آلودگی هوا، تصمیم گرفتیم در مقاله ای ویژه نظر دکتر مجید نصیری پزشک متخصص گوش و حلق و بینی را جویا شده و توصیه های ایشان را جهت حفظ سلامتی در شرایط بحرانی آلودگی هوا به شما عزیزان منتقل کنیم.

به گفته ی دکتر مجید نصیری، آلودگی هوا و ذرات معلق و سرب تاثیر بسزایی در تشدید حساسیت ها و بیماریهای حلق و بینی دارند و تنها بوسیله ی ماسکهای مناسب و مخصوص میتوان اثرات مخرب آلودگی هوا بر بدن را کاهش داد . آلودگی هوا و این ذرات آلرژی و حساسیت در گوشها را افزایش داده و موجب بروز بیماریهای گوش میانی و حتی کاهش شنوایی و آسیب به سیستم شنوایی فرد میشود. آلاینده ها با تحریک مژکها موجب تشدید حساسیت و همچنین ازبین رفتن مژکها در دراز مدت میشوند که همین امر باعث افزایش ریسک عفونت در سیستم تنفسی و حلق و بینی بیماران میشود.

 

همچنین دکتر مجید نصیری اضافه کرد؛  بروز علائم آلرژی در کودکان و سالمندان و همچنین افراد مبتلا به سینوزیت چند برابر میباشد لذا توصیه میکنم در روزهای آلودگی هوا که شرایط نا سالم اعلام میگردد به هیچ عنوان از منزل خارج نشده و هیچ فعالیت بدنی و ورزشی که بدن را تحریک به افزایش تنفس میکند انجام ندهید.

 

چگونه از خطرات آلودگی هوا کم کنیم

استفاده از ماسکهای مخصوصی که در معادن استفاده میشود در روزهای آلودگی هوا ضروریست

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در روزهای آلودگی هوا مفید است

استفاده از دستگاه بخور و مرطوب کننده هوا در روزهای آلودگی هوا مفید است

مصرف مواد غذایی خاص که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد

 

در هنگام آلودگی هوا چه غذاهایی استفاده کنیم؟

  • استفاده از غذاهای دارای آنتی اکسیدان های سلنیوم و بتاکاروتن در هنگام آلودگی هوا بسیار مفید بوده ، چراکه آنتی اکسیدان ها، از تجمع  رادیکال های آزادی که طی جذب آلودگی هوا در بدن ایجاد شده اند جلوگیری میکند. استفاده از انبه ، طالبی، کدو تنبل (میوه های نارنجی رنگ) اسفناج و فلفل و همچنین آجیل، غلات سبوس دار و مرغ و نان بسیار توصیه میشود.
  • مصرف میوه و سبزیجات دارای ویتامین E - C - D بسیار  مفبد بوده و موجب خنثی سازی مواد سمی دریافتی بدن میشود.
  • لازم به ذکر است هرچه میزان کلسیم ذخیره شده در بدن کم باشد ، جذب سرب بالا میرود ! در نتیجه از مصرف لبنیات کم چرب در مواقع آلودگی هوا غافل نشوید.
  • نوشیدن آب به میزان زیاد
  • استفاده از سیر و پیاز و تره فرنگی به جهت دارا بودن میزان زیادی گوگرد ؛ از مخاط بینی و دستگاه تنفسی در هنگام آلودگی هوا حفاظت میکنند
  • مصرف میوه هایی همچون سیب، توت و پرتقال در مواقع آلودگی هوا بسیار مفید میباشد

 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :