خطر عفونت گوش کودکان

با توجه به شیوع بیماری ویروسی سرماخوردگی در فصول پائیز و زمستان، و خطراتی که با عفونت گوش در طی این سرماخوردگی در کودک ایجاد میشود بر آن شدیم در این مقاله به بررسی خطر عفونت گوش کودکان بپردازیم و علائم عفونت گوش کودکان را بررسی نموده و راه های درمان آنرا بیان کنیم. به جهت سطح ایمنی بدن کودکان در مقابل بیماریهای ویروسی همچون سرماخوردگی می بایست نسبت به مشاهده علائم دقت بسیار نمود، چراکه با پیشرفت عفونت در بدن کودک عفونت گوش پیشرفت نموده و در پی آن مدت زمان بهبود طولانی شده و همچنین ریسک آسیب به سیتم شنوایی کودک افزایش می یابد.

عفونت گوش کودکان 

 

علائم عفونت گوش کودکان

درد

تب

بی قراری

خواب نامنظم

واکنشهای غیرمعمول نسبت به گوش

 

عوارض عفونت گوش کودکان

جدی گرفتن این علائم و مراجعه به پزشک برای کودکان زیر دو سال بسیار ضروری است، چراکه با پیشرفت عفونت گوش کودک دچار تب شده و عفونت گوش پیشرفت کرده و با ایجاد اختلال در سیستم شنوایی و آسیب به پرده ی گوش صدمات جبران ناپذیری به سیستم شنوایی کودک وارد مینماید.

کودک با ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا واکنش نشان داده و گوش وی شروع به ترشحات عفونی در پشت پرده گوش مینماید، این ترشحات در پشت پرده ی گوش تجمع نموده و به مرور آسیبهایی همچون پاره نمودن پرده گوش به آن وارد میکنند، در پی طولانی تر شدن این بیماری و عدم رسیدگی پزشکی و درمان آن، استخوانچه ها آسیب دیده و بدین ترتیب سیستم شنوایی دچار مشکل میشود. عفونت گوش کودکان در صورت پیشرفت و آسیب به عصب گوش غیر قابل جبران است.

 

درمان عفونت گوش کودکان

پس از مشاهده ی علائم عفونت گوش در کودک ، قوراً به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نموده تا کودک شما مورد معاینه دقیق پزشک قرار گیرد و درصورت نیاز با درخواست CTScan یا سایر تستهای تشخیصی نسبت به تشخیص درست بیماری و شرایط گوش داخلی کودک اقدامات درمانی صورت گیرد، با ترشح عفونت پشت پرده ی گوش، با شروع درمان این ترشحات با پاره نمودن پرده ی گوش و تخلیه ی بموقع، پرده ی گوش مجدداً ترمیم شده و به حالت اول بازمیگردد.

از جمله اقدامات خانگی جهت بهبود وضعیت عفونت گوش کودک ، که توسط والدین انجام میشود میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

استفاده از کمپرس گرم

محدود نمودن کودک جهت خاراندن گوش

جلوگیری از ورود آب به گوش در هنگام استحمام

شستشوی مرتب ملحفه بالشت کودک

استفاده ی بموقع از داروهای تجویزی پزشک

 

پیشگیری ازعفونت گوش کودکان

مراقبت و پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی کودکان از موثرترین عامل در پیشگیری از عفونت گوش کودک میباشد. واکسیناسیون و دوری از استشمام بوی سیگار توسط کودکان و تغذیه ی مناسب با شیر مادر و رعایت اصول بهداشتی و دوری کودک از افراد بیمار نیز در پیشگیری از عفونت گوش کودک مفید است.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر متخصص کودکان در تهران 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :