استفاده از هندزفری و خطرات ناشنوایی!

من مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی، طبق سالها تجربه در این زمینه ، با توجه به تعدد بیماران دارای ضعف شنوایی و کاهش شنوایی بر اثر استفاده مداوم از هندزفری ،قصد دارم به بررسی کامل این مقوله پرداخته و مضرات استفاده از هندزفری، راه های استفاده صحیح از آن و همچنین پیشگیری از کاهش شنوایی و آسیب به سیستم شنوایی را در این مقاله خدمت شما همراهان همیشگی ارائه دهم.

امروزه با توجه به سبک زندگی و گسترش تکنولوژی نیاز به گوش دادن به موسیقی در زمان رفت و آمد روز مره و همچنین هنگام فعالیت و ورزش بسیار احساس میشود، استقبال طیف گسترده جوانان و نوجوانان به استفاده از هندزفری ,بدون اطلاع از نحوه صحیح استفاده از آن و خطرات احتمالی استفاده غیر صحیح آن ,موجب تحمیل صدمات گاه جبران ناپذیر به سیستم عصبی شنوایی آنها میگردد.


معایب استفاده از هندزفری

  • کاهش تمرکز محیطی و خطرات محیطی
  • انتقال بیماریهای گوش در اثر استفاده مشترک از هندزفری
  • ایجاد سردرد در اثر استفاده از هندزفری
  • ایجاد سرگیجه در اثر استفاده از هندزفری

استفاده از هندزفری با صدای بلند علاوه بر خطرات محیطی نظیر برخورد و تصادفات بدلیل عدم شنیدن صداهای محیط ، موجب کاهش شنوایی با شیب ملایمی میشود که فرد تا مدتها متوجه آن نخواهد بود و صرفاً با افزایش صدا به جبران این کاهش شنوایی برخواهد آمد و در جایی متوجه این تغییر و نقص شنوایی خواهد شد که آسیبهای بسیار زیادی به سیستم شنوایی خود وارد نموده است.

 

ضعف شنوایی

 

انتقال بیماریهای گوش در اثر استفاده مشترک از هندزفری

از جمله خط قرمزهای استفاده از هندزفری شخصی بودن آن است، به هیچ وجه از هندزفری بصورت مشترک استفاده نکنید ، شاید گوش دادن به موسیقی بهمراه عزیزان کاری لذتبخش باشد ولی این امر موجب انتقال بیماریهای گوناگون و باکتریها از گوش شما به دیگران (یا بالعکس) خواهد شد.

هندزفری های تو گوشی، آسیب بسیار بیشتری به سیستم شنوایی وارد میکنند. چراکه انتقال صدا بصورت مستقیم بر روی مجرای شنوایی صورت میگیرد و عصب شنوایی را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

سردرد های مزمن در اثر استفاده از هندزفری

هندزفری ها صدای موسیقی را بدون هیچ گونه واسطی منتقل نموده و بالاترین کیفیت صدا را به سیستم شنوایی وارد میکنند و همین امر در استفاده طولانی مدت موجب  سردرد شده و استفاده مجدد از آن بدون کنترل صدا, سردرد ها را تشدید نموده و سردرد های مزمن ایجاد خواهد نمود.

 

سرگیجه های مزمن در اثر استفاده از هندزفری

با استفاده مداوم از هندزفری و فشار به سیستم شنوایی و تحریک آن سرگیجه های مزمنی به سراغ شما خواهد آمد ، توصیه میکنم از هندزفری های دارای صداگیر استفاده نمایید تا فشار کمتری به سیستم شنوایی تحمیل شود.

 

استفاده صحیح از هندزفری

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر گوش و حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :