درمان کاهش شنوایی

من مجید نصیری متخصص گوش و حلق و بینی، طبق سالها تجربه در این زمینه قصد دارم  به بررسی بیماری کاهش شنوایی بپردازم، کاهش شنوایی از جمله اتفاقات ناخوش آیند زندگی افراد است که با عوامل مختلفی ایجاد میگردد، در اینجا قصد داریم به بررسی هریک از عوامل پرداخته و همچنین موارد موثر در پیشگیری از کاهش شنوایی را عنوان کنیم، همراه ما باشید :

 

کاهش شنوایی با عوامل مختلفی ایجاد میشود نظیر :

  • عوارض دارو ها
  • ایجاد عفونت های مختلف در گوش
  • نقص در ساختار داخلی گوش
  • عوامل حسی و عصبی
  • عوامل محیطی

کلیه عوامل ذکر شده در بالا، میتوانند باعث کاهش شنوایی شوند.

 

کاهش شنوایی بدلیل عوارض دارو

داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک ها در بعضی افراد باعث کاهش شنوایی میشوند. عارضه کاهش شنوایی در پی استفاده از داروها در برخی افراد بهبود نمی یابد ،لذا با مشاهده علائم اولیه  این بیماری فوراً با پزشک معالج مشورت نمائید و از قرصهای جایگزین که توسط پزشک معالج تجویز میگردد استفاده نمائید.

 

کاهش شنوایی در اثرعفونت های مختلف

عفونتهایی که گوش داخلی را درگیر میکنند، موجب کاهش شنوایی خواهند شد، این عفونتها در صورتیکه در دوران نوزادی رخ دهد و نوزاد فوراً درمان نشود، امکان گسترش عفونت به مغز و ایجاد مننژیت را بوجود میاورد. این نوع عفونتها اکثراً با کاهش شنوایی فرد و علائم دیگر همراه است.

 

کاهش شنوایی | عفونت گوش

 

کاهش شنوایی بر اثر نقص در ساختار داخلی گوش

در این نوع کاهش شنوایی، در صورتیکه مشکل در بخش میانی و خارجی گوش باشد، آنرا نقص شنوایی هدایتی میگوئیم. از جمله علل رایج این نقص و کاهش شنوایی, تجمع جرم گوش میباشد که با خارج نمودن آن درمان صورت میگیرد، همانطور که در مقاله  آندوسکوپی سینوسی بیان شد ، علل متعدد دیگری نظیر آسیب به پرده گوش، اختلال در ساختار استخوانچه ها و چسبندگیهای داخلی بر اثر عفونت از علل کاهش شنوایی است که بوسیله آندوسکوپی سینوسی قابل تشخیص و درمان می باشد.

 

کاهش شنوایی بر اثر عوامل عصبی و حسی

بیماریهای گوش داخلی بیشتر منجر به تغییرات شنوایی و کاهش شنوایی میگردد، عفونت گوش داخلی درمان مشکل تری دارد و در مرحله عفونت ,آسیب هایی به عصب گوش وارد میگردد، که این آسیبها قابل درمان نمیباشد و در نتیجه کاهش شنوایی پس از این مرحله قابل بازگشت نیست .

توصیه من به شما عزیزان این است که قبل از ایجاد بیماری و عفونت در این ناحیه از وقوع آن پیشگیری کنید. چرا که درمان در این بخش با موانع زیادی مواجه است و صدمات نیز گسترده تر میباشد، با شناخت عوامل ایجاد کننده  کاهش شنوایی براحتی میتوانید از آن پیشگیری، یا در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه و و در جهت درمان اقدام نمایید.

 

کاهش شنوایی براثرعوامل محیطی

منظور از آلودگی های صوتی و محیطی مسائلی‌ نظیر:انفجار و صدای زیاد,استفاده نکردن از گوشی‌های ایمنی‌ در شرایط کاری خاص، استفاده از هدفون ها و... می‌باشد که همگی‌ باعث کاهش سطح شنوایی گوش میشوند.

در مقالات بعدی به تفسیر در مورد هدفون و روشهای صحیح استفاده از آن جهت جلوگیری از آسیبهای شنوایی صحبت خواهم کرد.

 بیشتر بدانید: شناگران و عفونت گوش

 

دکتر مجید نصیری | متخصص حلق و بینی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :