طوفانی با نام سرطان حنجره

حنجره یا جعبه صوتی مانند یک سوپاپ روی نای عمل می‌کند که سرطان حنجره میتواند این عملکرد را مختل کند.حنجره با حدود ۵ سانتی‌متر طول و ۵سانتی‌متر عرض,که در بالای نای و جلوی گردن قرار دارد و نقش مهمی در تنفس، فرو دادن غذا و حرف زدن ایفا می‌کند.لذا  با باز و بسته شدن این سوپاپ اجازه تنفس، بلع غذا و حرف زدن به فرد داده می‌شود.

 

مهم‌ترین علامت سرطان حنجره,گرفتگی صدا می‌باشد

مهم‌ترین علامت سرطان حنجره گرفتگی صدایی است که بیش از ۳ هفته طول کشیده و بهبود پیدا نکرده باشد. در این صورت باید پیگیری لازم انجام شود. البته باید توجه داشت هر گرفتگی صدایی به معنای سرطان حنجره نیست,ولی باید دلیل آن مشخص شود. از جمله علائم واضح دیگر این سرطان حنجره می‌توان به درد، گیر کردن غذا، اشکال در بلع غذا، درد گوش، درد قاعده زبان و ... اشاره کرد.

 

سرطان حنجره

 

سرطان حنجره, قابل درمان است

در مواجهه با سرطان حنجره،در صورت مراجعه به‌ موقع نیازی به جراحی حنجره وجود ندارد و با رادیوتراپی می‌توان به درمان نهایی دست یافت, اما اگر بیمار دیر متوجه شود جراحی برداشتن حنجره لازم است و در صورتی که توده گسترده شده باشد نیاز به شیمی‌درمانی است. این بیماران در صورتی که حنجره‌شان خارج شود، دچار مشکل گفتاری می‌شوند ,اما دستگاه‌هایی وجود دارد که از هوای مری برای صحبت استفاده می‌کند یا دستگاه‌های دیگری موجود است که با چسبیدن به گلو حرف زدن را راحت می‌کند.

 

مقصر اصلی سرطان حنجره, سیگار است

مضرترین و مستعدکننده‌ترین عامل برای سرطان حنجره سیگار است. اثر این ماده مضر بر انواع سرطان از جمله سرطان حنجره ثابت شده است. البته کسی که ۱۰ سال است سیگار می‌کشد و سرطان نگرفته است را نباید با فرد دیگری مقایسه کرد. زیرا سیستم ایمنی هر فرد با دیگری متفاوت است و اگرفرد سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و سیگار بکشد طول عمر خود را کاهش می‌دهد.

 

عوامل خطر دیگر سرطان حنجره, کدامها هستند؟

سرطان حنجره اغلب در افراد بالای ۵۵ سال رخ می‌دهد. ضمن آنکه مردان چهار برابر بیشتر از زنان احتمال ابتلا به سرطان حنجره را دارند. آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار هم بیشتر از سفیدپوستان به سرطان حنجره مبتلا می‌شوند. یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد سرطان حنجره مصرف مشروبات الکلی است. در شخصی که الکل مصرف کرده و همچنین سیگار می‌کشد، خطر ابتلا به سرطان حنجره ،افزایش می‌یابد. عامل خطر دیگر داشتن بیماری ریفلاکس مری و معده است که باعث می‌شود اسید معده به مری بازگردد.

 

 

در جهت کاهش احتمال بروز سرطان حنجره رژیم غذایی سالم داشته باشید

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد داشتن بیماری خطرناک ویروسی یا داشتن رژیم غذایی دارای ویتامین A کم، ممکن است خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش دهد. اگر افراد سیگار نکشند و از غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنند و در مصرف غذاها به این موارد توجه کنند که نباید از غذاهای سوخته استفاده کنند و سرخ‌کردنی‌ها را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند و به جای آن میوه و سبزی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوان است، جایگزین کنند به سلامت‌شان کمک شایانی کرده‌اند.

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی حنجره در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :