موارد کاربرد آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس به فرآیند استفاده از آندوسکوپ در بررسی سینوس و مخاط بینی گفته میشود ، آندوسکوپی سینوس توسط آندوسکوپ انجام میشود که پزشک با لوله ی نازکی وارد بخشهای مختلف سینوس و بینی بیمار شده تا بتواند اطلاعات دقیقی از شرایط آن بدست آورد. از مزیتهای آندوسکوپی سینوس میتوان به عدم استفاده از پرتوهای مضر اشاره نمود تا حدیکه امکان تجدید این بررسی برای چند بار هم میسر میباشد و بیماران باردار هیچ گونه منعی در انجام آندوسکوپی سینوس ندارند.

میزان دقت این روش تشخیصی بسیار بیشتر از MRI , CTScan میباشد ،مدت زمان هر آندوسکوپی سینوس حدود 5 الی 10 دقیقه میباشد که با بیهوشی عمومی انجام میگیرد و  طی آن پزشک با بررسی موارد مورد نظر به تشخیص یا درمان بیمار میپردازد.

آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس | جراحی سینوس

 

اهداف استفاده از آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس یا به هدف تشخیص بیماری صورت میگیرد و یا به کمک درمان بیماری خواهد آمد.

به طور کلی مهم‌ترین اهداف مورد نظر در جراحی آندوسکوپی سینوس‌ها شامل موارد زیر است:

 • کاهش تعداد و شدت عفونت‌های سینوسی
 • بهبود علائم ناشی از بیماری سینوزیت
 • بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی
 • تقویت حس بویایی بیمار
 • برداشتن ترشحات انباشته در سینوس‌ها‌

کاربرد تشخیصی آندوسکوپی سینوس

از آندوسکوپی سینوس در تشخیص سینوزیت،حساسیت و تورم مخاط، تومورهای بینی، پولیپ و جسم خارجی، بزرگی آدنوئید یا لوزه سوم، نشت مایع مغزی و دیگر بیماریهای مرتبط در این حوزه استفاده میگردد.

اندوسکوپی بینی

 

کاربرد درمانی آندوسکوپی سینوس

بوسیله آندوسکوپی سینوس بیماریهای سینوزیت و همچنین انسداد دهانه  سینوسها، تهویه سینوس و رفع اختلالات ترشحات  آن درمان میگردد. این اختلالات بدلیل انسداد ناشی از تورم مخاط بدلیل عفونت،حساسیت و انحراف تیغه میانی بینی و یا تنگی مجرای خروجی سینوس میباشد. در استفاده از آندوسکوپی سینوس در بخش درمانی و جراحی ها، هیچ گونه آسیبی به نواحی مجاور وارد نمیشود و آندوسکوپ بدون تحمیل هرنوع صدمه ای به بافت سایر نقاط به جراحی بخش مورد نظر میپردازد.

در قدیم با هدف جراحی سینوس ،پزشک مجبور بود از لایه ها و بخشهای متعددی عبور کرده و به سینوس برسد، لذا درد و تورم پس از آن بسیار دردناک بوده و بیمار متحمل دردهای فراوانی بود ؛ اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی روش آندوسکوپی سینوس جایگزین جراحی باز گردید و بدین ترتیب دسترسی بسیار راحتتر به سینوس و امکان انجام کارهای درمانی به جهت بهبود بیماریهای مختلف این بخش مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

بیماریهای قابل درمان با آندوسکوپی سینوس

جراحی تومورهای قاعده جمجمه ؛ این تومورها در فضایی مابین بینی و جمجمه قرار دارند و با آندوسکوپی سینوس میتوان با کمترین آسیب به آن دسترسی پیدا کرد و آنرا درمان نمود.

درمان تومورهای خوش خیم و بدخیم سینوس (سرطان سینوس) که میتوان آنرا بدون رساندن آسیب به مغر بوسیله ی آندوسکوپی سینوس جراحی نمود.

ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی؛ در حالت نرمال بدلیل لایه های متعدد که در بین مغز و بینی قرار گرفته هیچ گونه راه ارتباطی وجود ندارد ، اما در هنگام بروز بیماری و یا تحمیل ضربه به سر راهی در این بین ایجاد میگردد که به سبب آن مایع مغزی نخاعی به بینی راه پیدا میکند که این عارضه نیز بوسیله ی آندوسکوپی سینوس قابل درمان است.

جراحی غده هیپوفیز بوسیله ی آندوسکوپی سینوس انجام میشود که کمترین آسیب و کوتاهترین دوره ی  نقاهت را نسبت به جراحی باز دارا میباشد.

 

استفاده از آندوسكوپی بینی و سینوس در مواردی غیر از سینوزیت:

از این روش جراحی می توان غیر از سینوزیت در موارد زیر نیز استفاده كرد:

 1. درمان تومورهای خوش خیم و بدخیم سینوس ( سرطان سینوس )
 2. جراحی تومورهای قاعده جمجمه
 3. ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی

 

عوارض آندوسکوپی سینوس در درمان سینوزیت

 • خونریزی
 • عفونت
 • عود سینوزیت
 • عوارض چشمی

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی سینوس در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :