از تفاوتهای سرماخوردگی و حساسیت فصلی بدانید

از تفاوتهای سرماخوردگی و حساسیت فصلی بدانید

با نزدیک شدن به فصول شیوع حساسیت ها ، بدلیل شباهت علائم حساسیت فصلی و سرماخوردگی ، در بسیاری افراد این دو اشتباه گرفته میشود. حساسیت بیماری مزمن و طولانی مدت است که در طول عمر فرد درصورت مواجهه با آلرژن ها عود میکند در حالیکه سرماخوردگی بیماری حاد محسوب میشود. از آنجا که سرماخوردگی درمان پذیر بوده و حساسیت فصلی قابل درمان نمیباشد (همانطور که در مقالات  " آلرژی پائیزی"  ،   "ایمونوتراپی آلرژی"  ،  "کونژکتیویت آلرژیک"   ،   " رینیت آلرژیک"   ،   "حساسیت فصلی"   گفته شد، آلرژی صرفاً قابل کنترل میباشد )

آبریزش بینی | آلرژی

 

علائم مشترک سرماخوردگی و حساسیت فصلی

عطسه

سوزش بینی

آبریزش بینی

گرفتگی و احتقان بینی

سرفه

گلودرد

خستگی بدنی

 

تفاوت های سرماخوردگی و حساسیت فصلی

از تفاوتهای اساسی میتوان واگیر دار بودن بیماری سرماخوردگی و حساسیت فصلی اشاره کرد، در سرماخوردگی عامل بیماری ویروس بوده و مسری میباشد درحالیکه در حساسیت فصلی این موضوع صدق نمیکند.

در سرماخوردگی تب و لرز وجود دارد در حالیکه به هیچ وجه در علائم حساسیت فصلی دیده نمیشود.

مدت زمان ابتلا به سرماخوردگی بین 3 تا 7 روز بوده و در موارد خاص تا 10 روز طول میکشد درحالیکه حساسیت فصلی بعد از 2 تا 3 هفته مشاهده علائم آزاردهنده میشود و بیمار به پزشک مراجعه میکند.

منشاء سرماخوردگی ویروس است و میتوان ویروس را از ترشحات بینی و دهان جدا نمود درحالیکه در بروز حساسیت فصلی امکان جداسازی آلرژن ها از ترشحات وجود ندارد.

با مطالعه ی مقاله ی حساسیت فصلی و پیشگیری از آن ، اطلاعات بسیار زیادی در خصوص این بیماری درک خواهید کرد و براحتی نشانه های تفاوت آنرا با سرماخوردگی درک خواهید کرد.

 

عوارض سرماخوردگی و حساسیت فصلی

در سرماخوردگی عوارض خاصی وجود ندارد و بیمار پس از بهبود بطور کامل علائم را بروز نخواهد داد ، شایان ذکر است بروز علائمی چون سینوزیت و عفونت گوش مربوط به سرماخوردگی نمیباشد و صرفاً همان سینوزیت بوده است.

 

 

درمان سرماخوردگی  و سرماخوردگی و حساسیت فصلی

سرماخوردگی برای درمان , به استراحت و مصرف مسکن‌، غرغره آب نمک و نوشیدن چای، عسل و لیمو نیاز دارد.در صورتی‌ که , درصورتی که برای حساسیت فصلی،موارد دیگری را باید در نظر گرفت. از طرف دیگر، مصرف اسپری‌های تنفسی استروئید و آنتی‌هیستامین در درمان سرماخوردگی مؤثر نمی‌باشد. از اقداماتی که جهت پیشگیری سرماخوردگی مفید می‌باشد، شستن دست‌ها و مصرف ویتامین C می‌باشد.

اما حساسیت بیماری قابل درمان نیست،بلکه فقط می‌توان آن را کنترل کرد. چرا که، پرهیز از آلرژن‌ها  همیشه مثل این نیست که از خوردن گوجه و بادمجان یا هر آلرژن خوراکی دوری کنید؛ چون به دلایل نا‌معلوم بدن نسبت به آلرژن‌ها  آنتی‌بادی تولید می‌کند و آلرژن‌ها همیشه قابل دیدن و حذف‌کردن نیستند.

 

حساسیت ها سه نوع هستند

حساسیت پوستی

هرنوع واکنش پوستی به گرده گیاهان، الیاف لباس و رختخواب و همچنین زیورالات که بصورت خارش و قرمزی و جوش نمایان میشود را حساسیت پوستی نامیده میشود.

حساسیت غذائی

این نوع حساسیت پس از مصرف دارو،میوه و یا هرگونه ماده خوراکی بروز پیدا میکند و علائم آن در هر فرد گوناگون بروز میکند.

حساسیت تنفسی

نام دیگر این نوع حساسیت آسم میباشد که  به واکنش ریوی و تنفسی در افراد گفته میشود که در مقابل اشیاء ، الیاف ، فرش و اثاثیه منزل بروز میکند.

نکته: سرماخوردگی ها اغلب ویروسی بوده و نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ندارند و صرفاً با گذراندن دوره ی درمان و استفاده از داروهای سرماخوردگی بهبود خواهد یافت ، در صورت عدم بهبود حتماً نسبت به بررسی علل بیماری اقدام نمائید.

 

بيماري‌هاي مرتبط با حساسیت  فصلي شامل

 رينيت آلرژيک با علايم التهاب مخاط بيني و حلق
 کونژکتيويت آلرژيک با علايم قرمزي
سوزش و خارش چشمها
آسم آلرژيک همراه با علايم تنگي نفس و گرفتگي راههاي تنفسي و تنفس صدادار

 

 بیشتر بدانید: آلرژی های پاییزی

 

 

دکتر مجید نصیری | دکتر حلق و بینی در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :