گوش پاک کن ممنوع

گوش پاک کن و سنجاق قفلی و هر جسم تیز را نباید وارد گوش کرد. زیرا وقتی‌ افراد با گوش پاک کن کار میکنند،قادر نیستند که آن‌ محل را ببینند. در واقع این کار با گوش پاک کن منجر به زخمی شدن کانال و آسیب رسیدن به پرده گوش می شود که هر یک از آنها موجب عفونت، کاهش شنوایی، درد و... خواهد شد.

همچنین افراد سعی می کنند برخی ترشحات طبیعی خارج شده از کانال گوش را با فرو کردن گوش پاک کن داخل کانال، بیرون بکشند که این کار علاوه بر زخمی کردن کانال گوش و آسیب به پرده ،منجر به عقب راندن جرم های گوش می شوند، که به انتهای کانال سوق داده میشوند و در نهایت با انباشتگی روی هم ،منجر به گرفتگی گوش می شود.بنابراین توصیه می شود به هیچ عنوان این اقدام ها را انجام ندهند.اگر هم مشکلی در ناحیه گوش احساس می شود باید حتما به پزشک مراجعه شود.
کار مداوم و صدای بلند می تواند موجب وزوز گوش، ضعف عصب،کاهش شنوایی و متعاقب آن در دراز مدت شدت کاهش شنوایی شود. افرادی که در محیط هایی با سر و صدای زیاد نیز مشغول فعالیت هستند باید از لوازم محافظت از گوش استفاده کنند. البته برخی وسایل که داخل کانال گوش کارگذاشته می شوند باید بر اساس میزان و نوع صدا و فرکانسی که درگیر آن هستند انتخاب شود.


افرادی که دچار خارش گوش هستند, با گوش پاک کن کار نکنند

درافرادی که آستانه حساسیت شان پائین است و با مواد غذایی یا عطر و ادکلن و... دچار خارش گوش میشوند ، بهترین حالت این است که پوست کانال گوش را چرب نگهدارند .اما نه به این معنی که با گوش پاک کن چیزی را  داخل گوش فروکنند. برای حل این مساله قطره های روغن بادام در داروخانه ها موجود است، که جهت چکانده شدن در گوش تولید شده اند.برای استفاده از روغن بادام  در داخل گوش نیز باید ابتد از سالم بودن وضعیت گوش اطمینان حاصل شود و بعد بر اساس وضعیت گوش، نوع دارو و قطره مشخص و تجویز شود.

در ضمن در حل این مساله قرص های ضد حساسیت و ضد خارش نیز موثر میباشند که باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

 

برای مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله به آرشیو مقالات دکتر مجید نصیری مراجعه فرمایید.

 

دکتر مجید نصیری | دکتر جراحی زیبایی گوش

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :